Úterý na trzích (14. dubna 2020): Evropské akcie se na směru neshodly, Wall Street ocenila možnost relativně brzkého rozvolnění restriktivních opatření v ekonomice
|

Úterý na trzích (14. dubna 2020): Evropské akcie se na směru neshodly, Wall Street ocenila možnost relativně brzkého rozvolnění restriktivních opatření v ekonomice

Obchodování na západoevropských akciových trzích skončilo v úterý smíšeně, většina indexů ale uzavřela v plusu. Na řadě burz na starém kontinentu bylo obchodování na několik hodin přerušeno kvůli technickým problémům. V USA začala seance výrazně nad nulou a v zelených číslech se hlavní americké indexy udržely až do konce obchodní seance.

Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR Shrnutí obchodování v Asii Světové akcie Asijské akcie Akcie ČR Evropské akcie Americké akcie

Pražská burza dopoledne rostla. Kolem 9.25 index PX zpevňoval o 1,11 % na 849,38 bodu. Necelá tři procenta přidávaly akcie Erste, necelá dvě pak cenné papíry Komerční banky. Panevropský index STOXX Europe 600 kolem 9.45 rostl o 0,63 % na 333,91 bodu, německý DAX se zvyšoval o 1,05 % a francouzský CAC 40 přidával 0,18 %, britský FTSE 100 ovšem oslaboval o 0,34 %.

Nad ránem vyšla zpráva o čínském mezinárodním obchodě. Vývoz z Číny se v březnu meziročně snížil o 6,6 %, což bylo výrazně méně, než se kvůli koronavirové nákaze čekalo. Dovoz pak klesl jen o 0,9 %. Bilance zahraničního obchodu skončila v přebytku 19,9 miliardy USD, zatímco v lednu a v únoru byla v deficitu. Přebytek obchodu se Spojenými státy v březnu činil 15,32 miliardy USD. Za leden a únor vystoupil až na 25,37 miliardy USD.

Ráno pak byla zveřejněna česká inflační statistika. Spotřebitelské ceny v březnu zpomalily meziroční růst na 3,4 % z únorových 3,7 %. Důvodem je hlavně výrazné zlevnění pohonných hmot. Zmírnilo se rovněž zdražování elektřiny, tepla a teplé vody. Více se naopak platilo za potraviny a nealkoholické nápoje. V meziměsíčním srovnání byla inflace nižší o 0,1 %, také v tomto případě vývoj ovlivnilo zejména zlevnění paliv.

Americké akcie v pondělí převážně oslabovaly, čeká se na firemní hospodářské výsledky
Americké akcie v pondělí převážně klesaly. Pozornost investorů se nyní upírá k firemním hospodářským výsledkům za první čtvrtletí, na které bude mít negativní dopad pandemie způsobená wuchanským koronavirem.

Čínská ekonomika letos kvůli dopadům koronaviru patrně vzroste jen o 2,5 %, a vykáže tak nejslabší vzestup za 44 let. Myslí si to většina analytiků, které v anketě oslovila agentura Reuters. Takový vývoj by představoval prudké zpomalení druhé největší ekonomiky světa proti loňským 6,1 % a byl by hluboko pod březnovým odhadem 5,4 %.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Obchodování na vídeňské burze dopoledne přerušily technické problémy na straně poskytovatele systému. Informoval o tom provozovatel trhu. Výpadky kvůli tomu zaznamenaly i další evropské akciové burzy. Podle mluvčího Deutsche Börse se výpadky objevily kromě Vídně i v Budapešti, Záhřebu, Lublani, Sofii, na Maltě a v Praze. Žádný hackerský útok ovšem na vině nebyl, zdůraznil mluvčí.

Kolem 12.20 panevropský index STOXX Europe 600 posiloval o 0,61 %. Futures na americké akcie byly kolem 14.40 výrazně v plusu, futures na Dow se zvyšovaly o 1,57 % na S&P 500 o 1,53 % a na Nasdaq Composite o 1,83 %. Obchodování na pražské burze bylo obnoveno krátce po 15.15.

Mezinárodní měnový fond (MMF) uvedl, že kvůli pandemii způsobené koronavirem očekává letos propad globální ekonomiky o tři procenta. Ještě v lednu předpovídal na letošní rok vzestup hrubého domácího produktu, a to o 3,3 %. Světové hospodářství tak podle fondu směřuje letos k nejhlubší recesi od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Česká ekonomika podle něj letos spadne o 6,5 %.

Hospodářské výsledky na trh poslala ve Spojených státech finanční společnost JPMorgan Chase. Za první kvartál reportovala banka propad čistého zisku o 68 %. Banka musela zvyšovat rezervy, aby se ochránila před vlnou očekávaných odkladů splátek úvěrů. Příjmy z obchodování s akciemi a s dluhopisy ale v době vysoké tržní volatility vzrostly dvouciferným procentuálním tempem.

Řádnou obchodní seanci americké akcie zahájily v plusu. Půl hodiny po startu seance rostly hlavní indexy zhruba o tři procenta.

Index PX nakonec v úterý stoupl o 1,37 % na 851,56 bodu. Nad nulou skončily téměř všechny hlavní emise. Zdražily i cenné papíry energetické firmy ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu. Posílily o 1,13 % na 447,50 Kč. Pražská burza je nyní nejvýše od doby před začátkem nouzového stavu.

Vedení ČEZ v úterý oznámilo, že navrhuje vyplatit z loňského zisku dividendu 34 korun na akcii před zdaněním. Pokud valná hromada rozhodne podle návrhu, bude mezi akcionáře rozděleno 18,3 miliardy korun, stát jako majoritní akcionář získá zhruba 12,8 miliardy korun. Z předloňského zisku vyplatil loni ČEZ dividendu 24 korun na akcii před zdaněním.

Pražská burza je nejvýše od doby před začátkem nouzového stavu, v úterý index PX přidal 1,37 %
Pražská burza se po pěti dnech růstu v úterý dostala na nejsilnější úroveň od doby před vyhlášením nouzového stavu v ČR kvůli koronaviru. Index PX stoupl o 1,37 % na 851,56 bodu. Polepšily si téměř všechny hlavní emise.

Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec posílil o 0,64 % na 333,91 bodu, německý DAX přidal 1,25 % na 10 696,56 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,38 % na 4 523,91 bodu. Britský FTSE 100 naopak klesl o 0,88 % na 5 791,31 bodu.

Evropské akcie v úterý rostly, hlavní index londýnské burzy ale skončil pod nulou
Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v úterý v plusu, londýnská burza však zisky neudržela a svezla se pod nulu, kde den i zakončila. Investoři celkově kladně hodnotí začátek uvolňování restriktivních opatření v některých zemích.

Index Dow si nakonec připsal 2,39 % na 23 949,76 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 3,06 % na 2 846,06 bodu a index Nasdaq Composite se zvýšil o 3,95 % na 8 515,74 bodu. Americké akcie posílily i díky nadějím, že prezident Spojených států Donald Trump by mohl v brzké době zmírnit restriktivní opatření, která mají za úkol zpomalit šíření koronaviru. 

Americké akcie v úterý výrazně zpevnily, trh věří v brzké zmírnění restrikcí v ekonomice
Americké akcie během obchodování výrazně posílily díky nadějím, že by prezident Donald Trump mohl relativně brzy zmírnit restriktivní opatření, která byla zavedena v rámci snahy zpomalit šíření koronaviru.

Šíření koronaviru ve světě

Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Co musíte ráno vědět (27. května)
Co musíte ráno vědět (27. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v Praze, které firmy jdou do IPO i přes nejistotu na trzích a proč by měl...
Musíte vědět
Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii
včera v 22:07

Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19, než...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky brzdily růst

Akcie ve Spojených státech posílily v naději na ekonomické oživení a vyvinutí vakcíny proti koronaviru, v závěru jim...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur
včera v 20:59

Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn částkou 5,5 miliardy eur. Již dříve problémovou...
Německo Doprava Podpora ekonomiky
Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv
včera v 19:15

Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv

Vdovec po Lori Klausutisové, jež před dvěma desítkami let zemřela při nehodě v kanceláři tehdejšího republikánského...
Twitter Sociální sítě Donald Trump
Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy
včera v 18:47

Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy

Německá průmyslová skupina Siemens hodlá po osamostatnění svého podnikání v oblasti energetiky a zemního plynu...
Siemens Evropské akcie Energetika
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního ruchu a volného času

Evropské akcie v úterý pokračovaly v růstu z předešlého dne a přiblížily se ke svému 11týdennímu maximu. Dařilo se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu
včera v 17:44

Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu

Evropská komise chce naplnit příští sedmiletý rozpočet a budoucí fond pokrizové obnovy ekonomik také s pomocí nových...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční tituly

Pražská burza v úterý navýšila své zisky, když index PX posílil o 2,17 % a přehoupl se přes hranici 900 bodů na 901...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly
včera v 16:15

Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly

Prodeje nových domů v USA se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 623 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu
včera v 16:05

Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu

Důvěra amerických spotřebitelů se i v květnu drží na dlouhodobém minimu. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
včera v 15:55

Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank

Evropská centrální banka připravuje mimořádné plány na to, jak by realizovala svůj program nákupů dluhopisů za...
ECB Kvantitativní uvolňování Podpora ekonomiky
Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil
včera v 15:25

Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil

Pesimismus, který vlivem karanténních opatření v dubnu panoval mezi německými vývozci, tento měsíc díky otevírání...
Německo Mezinárodní obchod Koronavirus
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
včera v 15:00

Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou měsících se dnes otevře parket na NYSE

Futures na americké akciové indexy dnes před otevřením amerických trhů výrazně rostou. Po volném pondělí tak...
NYSE Dow Jones Americké akcie
Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií
včera v 14:14

Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií

Společnost Warner Music Group, která je třetí největší nahrávací společností na světě, se vrátila k plánu na primární...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
včera v 13:19

Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by měly být koncem roku

Další společností, která vyvíjí vlastní vakcínu na koronavirus, je firma Merck, která na projektu spolupracuje s...
Koronavirus Farmacie Merck
Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur
včera v 13:02

Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, stanovil orientační cenové rozpětí pro primární...
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
včera v 11:00

Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje investory

Investoři v Asii a Tichomoří v úterý reagovali pozitivně na zprávy, že firma začala s testováním své nové vakcíny v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice
včera v 09:37

Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice

Generální ředitel a většinový majitel Kofoly ČeskoSlovensko Jannis Samaras v rozhovoru pro E15 řekl, že společnost je...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Fúze a akvizice