V Bruselu jedná summit EU, nejprve o obraně a ekonomice

V Bruselu začal se zhruba půlhodinovým zpožděním summit Evropské unie, tradičně setkáním s předsedou Evropského parlamentu Antoniem Tajanim. Odpolední jednání bude věnováno ekonomice a mezinárodnímu obchodu, včetně komplikovaných vztahů mezi EU a Spojenými státy a hrozící obchodní války.
Schůzka začala odlehčeně, když belgický premiér Charles Michel předal britské ministerské předsedkyni Therese Mayové belgický fotbalový dres. Belgii a Británii čeká večer souboj na mistrovství světa v Rusku.
Části jednání věnované obraně a bezpečnosti se po Tajaniho odchodu odpoledne zúčastní i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.
Evropská unie a NATO spolu v posledních letech stále těsněji spolupracují, což by měl potvrdit i nadcházející bruselský summit NATO v první polovině července. Důležitá je například kooperace na vzniku "vojenského schengenu", tedy co největšího usnadnění průjezdu aliančních vojenských sil přes Evropu - jak budováním odpovídajících dálnic, přístavů a letišť, tak odbouráváním byrokratických bariér.
Významným spojencem evropských zemí v NATO jsou Spojené státy, s nimiž se ale nyní EU dostala do konfliktu, když administrativa prezidenta Donalda Trumpa začala uplatňovat cla na dovoz evropského hliníku a oceli. Unie reagovala vlastními celními opatřeními a Washington hrozí novými cly na evropské automobily. Lídři zemí EU by dnes měli v tomto ohledu dát najevo jednotný postoj, tedy potvrdit, že Evropská komise postupuje podle jejich přání a upozornit, že podle nich je nesmyslné americké zdůvodnění cel vůči dlouholetým spojencům obavami o národní bezpečnost.
EU, která se snaží o dohody o volném obchodu s řadou významných partnerů, měla zopakuovat, že si přeje udržet co nejotevřenější mezinárodní obchod založený na všemi uznávaných pravidlech.
V části věnované hospodářství se má mluvit o daňových únicích, ale také o digitalizaci evropské ekonomiky tak, aby byla v současném světě schopna udržet si konkurenceschopnost.
Krátce se šéfové států a vlád budou bavit rovněž o nedávných návrzích Evropské komise na podobu nového víceletého rozpočtu EU po roce 2020.
Summit odpoledne také zmíní problematiku rozšiřování, když potvrdí, že do roka by měly začít rozhovory s Albánií a Makedonií o jejich vstupu. Ocení nejspíš i to, že posun kolem Makedonie umožnila domluva Skopje s Řeckem, která vyřešila vleklý spor o název státu.
Zdroj: ČTK