Mediální CME za třetí čtvrtletí vykázala provozní zisk OIBDA 25,15 milionu USD
|

Mediální CME za třetí čtvrtletí vykázala provozní zisk OIBDA 25,15 milionu USD

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí provozní zisk OIBDA 25,15 milionu USD. O rok dříve skupina hospodařila ve stejném období se ziskem 19,32 milionu USD. Nejvíce se skupině dařilo v období od července do září v Bulharsku. Díky příznivým číslům společnost mírně zlepšila celoroční výhled.

CME (CETV) CME (USA) CETV CETV (USA) Média Televize Akcie ČR Výsledková sezóna

Čisté tržby se CME v třetím čtvrtletí zvýšily meziročně o 11,1 % na 119,43 milionu USD (bez vlivu změn měnových kurzů +4,8 %), OIBDA marže se firmě zvýšila o 3,1 procentního bodu na 21,1 %. Na úrovni zisku/ztráty z pokračujících operací společnost vykázala záporný výsledek 1,95 milionu USD, meziročně se tak její ztráta z pokračujících operací snížila o 83,5 % (bez vlivu FX o 84,5 %). Čistá ztráta CME dosáhla 7,93 milionu USD (3Q2016: 19,63 milionu USD).

Programové náklady CME stouply v třetím kvartálu z 51,92 milionu USD na 55,87 milionu USD, zatímco ostatní provozní náklady se snížily z 13,48 milionu USD na 12,61 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 5,8 milionu USD na 6,94 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 2,07 milionu USD na 2,19 milionu USD.

V samotné České republice společnosti výnosy v třetím čtvrtletí vzrostly meziročně o 9,4 % na 42,68 milionu USD, zisk OIBDA jí ale klesl o 4,3 % na 12,62 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu snížily o 0,1 % a zisk OIBDA spadl o 12,8 %. Silného růstu tržeb i zisku OIBDA dosáhla CME v Bulharsku - výnosy se jí na tamním trhu zvýšily o 16,3 % na 16,04 milionu USD a zisk OIBDA vyskočil o 30,6 % na 2,54 milionu USD. Tržby podniku výrazně stouply i na Slovensku a zisk OIBDA také v Rumunsku.

Souhrnný zisk OIBDA za první tři čtvrtletí letošního roku vzrostl o 17,3 % na 97,89 milionu USD při růstu tržeb o 6,2 % na 378,06 milionu USD. Na úrovni zisku/ztráty z pokračujících operací se CME přehoupla do černých čísel, po loňské ztrátě 185,8 milionu USD letos vykázala zisk 17,34 milionu USD.

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky se za první tři čtvrtletí roku meziročně zvýšilo z 86,01 milionu USD na 98,01 milionu USD. Na úrocích skupina zaplatila 22,21 milionu USD po 38,32 milionu USD v prvních devíti měsících roku 2016. Garanční poplatky se snížily z 5,48 milionu USD na 1,41 milionu USD.

"Silné momentum z prvního pololetí přetrvává, díky čemuž vstupujeme do posledního čtvrtletí roku ve velmi dobré kondici. Příznivé jsou i naše vyhlídky pro rok 2018. Díky dobrému výsledku na úrovni zisku OIBDA jsme zlepšili výhled pro letošní rok a díky dalšímu poklesu zadluženosti dojde ke snížení našich výpůjčních nákladů o dodatečných 125 bazických bodů na osmileté minimum 6 %," uvedl jeden ze šéfů CME Michael Del Nin.

"Prožíváme jeden z nejúspěšnějších začátků podzimní televizní sezóny. Podíl sledovanosti se nám podařilo zvýšit na třech ze čtyřech trhů, kde působíme. Pokračující investice do programu se nám daří z většiny kompenzovat úsporami v jiných oblastech," dodal druhý z ředitelů společnosti Christoph Mainusch.

Analytici: Růst tržeb podpořilo posilování evropských měn, ve střednědobém horizontu je ve hře i dividenda

Analytik Miroslav Frayer z Komerční banky odhadoval, že CME vykáže za třetí čtvrtletí provozní zisk OIBDA 22,8 milionu dolarů, tržby 110,4 milionu dolarů a čistou ztrátu 8,5 milionu dolarů.

"Musíme připustit, že naše odhady byly příliš konzervativní. Na druhou stranu konsenzus mohl být do určité míry vychýlen novou segmentací trhů, v rámci které již společnost nereportuje chorvatská a slovinská aktiva, která prodává," uvedl Miroslav Frayer po zveřejnění výsledků.

"Pokračující růst ziskovosti a tvorba cash flow jsou dobrými předpoklady pro další plánované snižování zadlužení. Klesání zadluženosti směrem k optimální kapitálové struktuře sníží vážené náklady na kapitál a zvýší ocenění podniku. Od určité úrovně by ale mohl být pozitivní vliv nižšího zadlužení částečně nebo zcela kompenzován zvyšujícími se náklady na kapitál, jelikož náklady vlastního kapitálu jsou vyšší. Po dosažení optimální zadluženosti by tak při pokračujících silných finančních výsledcích mohl ve střednědobém horizontu vzniknout prostor i pro výplatu dividend," dodal Miroslav Frayer.

"V souladu s našimi předpoklady se na růstu tržeb CME výrazně podílelo posilování evropských měn vůči dolaru. Z hlediska trhů nás negativně překvapil nulový růst korunových tržeb v České republice. Celkově zveřejněné výsledky považujeme na neutrální vzhledem k tržním odhadům, pozitivní je nicméně přislíbené zvýšení výhledu," doplnil analytik z J&T Banky Pavel Ryska.

Vedení čeká silné výsledky i za celý rok

Výhled pro letošní rok, který CME představila na konci dubna během konferenčního hovoru po zveřejnění výsledků za první kvartál, počítal s meziročním růstem zisku OIBDA při vyloučení vlivu změn měnových kurzů o 13-17 % z loňských 150,05 milionu USD. Volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky pak mělo podle tohoto výhledu být 105-110 milionů USD. Po odečtení úroků a garančních poplatků mělo volné cash flow být 47-52 milionů USD.

Společnost ve výhledu dále uvedla, že volnou hotovost plánuje použít na splácení dluhů. Kapitálové výdaje firmy by letos měly podle výhledu z dubna dosáhnout podobné výše jako v loňském roce a společnost by se letos měla poprvé po deseti letech na úrovni zisku před zdaněním dostat do černých čísel.

V aktualizovaném výhledu zveřejněném během konferenčního hovoru k výsledkům za třetí čtvrtletí společnost uvedla, že čeká dosažení růstu zisku OIBDA při horní hraně dříve oznámeného rozpětí 13-17 %. Stejně tak volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky by se mělo pohybovat u horní hrany dříve oznámeného pásma 105-110 milionů USD.

Michael Del Nin během konferenčního hovoru řekl, že výplata dividendy by přidala v úvahu v případě, že by ukazatel čistého dluhu vůči OIBDA spadl k úrovni 3. Nyní je na úrovni 6. Druhý z šéfů Christoph Mainusch dodal, že očekává pro příští rok solidní růst cen reklamy.

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku. Nejziskovějšími trhy jsou pro CME Česká republika a Rumunsko.

Na začátku července CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. Hodnota transakce je 230 milionů eur. Zisk z prodeje, který by měl být dokončen ještě v letošním roce, chce podnik použít na snížení svého dluhu v hodnotě 250,8 milionu eur splatného v příštím roce. Společnost v této souvislosti očekává pokles poměru čistého dluhu k zisku OIBDA pod 4 v polovině roku 2018. Na konci roku 2018 by se mohl poměr dostat až ke 3. Průměrné výpůjční náklady CME by se po dokončení transakce měly snížit o dalších 150 bazických bodů na 4,5 %.

Zdroj: CME, ČTK
Sony investuje 250 milionů USD do vývojáře her Epic Games
Sony investuje 250 milionů USD do vývojáře her Epic Games
před hodinou

Sony investuje 250 milionů USD do vývojáře her Epic Games

Japonská společnost Sony investuje 250 milionů USD do americké Epic Games, vývojáře hry Fortnite. Sony také získá v...
Investice Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (10. července)
Co musíte ráno vědět (10. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. července)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a USA, co hrozí Volkswagenu kvůli Dieselgate a s čím se na trzích nevyplatí...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, poklesům…
Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, poklesům…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, poklesům odolával hlavně technologický sektor

Americké akcie ve čtvrtek převážně oslabovaly, protože pokračující rychlý růst počtu případů nákazy koronavirem ve...
Shrnutí obchodování v USA Americké akcie
Harley-Davidson letos propustí dalších 500 zaměstnanců
včera v 21:58

Harley-Davidson letos propustí dalších 500 zaměstnanců

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson v letošním roce propustí dalších 500 zaměstnanců v rámci snahy nového...
Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Izraelský premiér přiznal příliš rychlé uvolnění ekonomiky
včera v 21:56

Izraelský premiér přiznal příliš rychlé uvolnění ekonomiky

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu přiznal, že vláda otevřela ekonomiku v době epidemie nemoci covid-19 příliš...
Izrael Blízký a Střední východ Koronavirus
Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei
včera v 21:07

Britští operátoři varují před rychlým odstřižením od Huawei

Přední britští telekomunikační operátoři BT a Vodafone varovali, že pokud by britská vláda nařídila příliš rychlé...
Spojené království Telekomunikace Čína
Novým šéfem euroskupiny bude irský ministr financí Donohoe
včera v 20:01

Novým šéfem euroskupiny bude irský ministr financí Donohoe

Irský ministr financí Paschal Donohoe byl ve čtvrtek zvolen předsedou euroskupiny, vlivného orgánu složeného z 19...
Eurozóna Politika Evropská ekonomika
Evropské akcie po dobrém začátku ve čtvrtek opět padly
Evropské akcie po dobrém začátku ve čtvrtek opět padly
včera v 18:00

Evropské akcie po dobrém začátku ve čtvrtek opět padly

Akcie na západoevropských akciových trzích sice začaly ve čtvrtek v zelených číslech, nakonec ale opět skončily ve...
Shrnutí obchodování v Evropě Evropské akcie
Airbus dál čelí protestům, francouzská vláda podpořila odbory
včera v 17:44

Airbus dál čelí protestům, francouzská vláda podpořila odbory

Zaměstnanci evropského výrobce letadel Airbus ve čtvrtek opět protestovali proti plánovanému rušení pracovních míst....
Airbus Pracovní trh Odbory
Pražská burza znovu mírně rostla, k růstu jí pomohly akcie Avastu
Pražská burza znovu mírně rostla, k růstu jí pomohly akcie Avastu
včera v 16:55

Pražská burza znovu mírně rostla, k růstu jí pomohly akcie Avastu

Pražská burza dnes znovu mírně rostla. Index PX posílil o 0,72 procenta na 945,58 bodu. Nahoru ho táhly akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier končí ve funkci
Předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier končí ve funkci
včera v 16:20

Předseda představenstva Škoda Auto Bernhard Maier končí ve funkci

Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Bernhard Maier končí po necelých pěti letech v čele společnosti. Jeho...
Auta Česká republika
Facebook odstranil sítě účtů napojené na Bolsonara a exporadce Trumpa
Facebook odstranil sítě účtů napojené na Bolsonara a exporadce Trumpa
včera v 14:42

Facebook odstranil sítě účtů napojené na Bolsonara a exporadce Trumpa

Společnost Facebook ve středu oznámila, že ze svých platforem odstranila čtyři sítě účtů a stránek, které v různých...
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Facebook
O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu kolem 1,3…
včera v 14:30

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v minulém týdnu kolem 1,3 milionu lidí

O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 4. července nově 1,314 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Fordu poprvé po třech letech v Číně čtvrtletně vzrostly prodeje
Fordu poprvé po třech letech v Číně čtvrtletně vzrostly prodeje
včera v 13:27

Fordu poprvé po třech letech v Číně čtvrtletně vzrostly prodeje

Společnost Ford Motor ve čtvrtek ohlásila, že jí za období duben-červen vzrostly prodeje na čínském trhu o tři...
Ford Čína Tržby
První SUV od Aston Martin sjelo z linky
První SUV od Aston Martin sjelo z linky
včera v 13:00

První SUV od Aston Martin sjelo z linky

V oblíbené továrně Jamese Bonda sjelo z výrobní linky první SUV. Aston Martin DBX se má stát synonymem obratu k...
Spojené království Auta
Němečtí prokurátoři vyšetřují Wirecard pro podezření z praní…
včera v 12:46

Němečtí prokurátoři vyšetřují Wirecard pro podezření z praní špinavých peněz

Němečtí státní zástupci vyšetřují Wirecard pro podezření z praní špinavých peněz, uvedla ve čtvrtek mluvčí...
Německo Fintech Podvod
Firmám chybí zakázky, velké propouštění ale nechystají
včera v 12:00

Firmám chybí zakázky, velké propouštění ale nechystají

Českým firmám postiženým následky koronavirové pandemie stále chybí zakázky. Jejich nedostatek považují za největší...
Česká republika Byznys a podnikání Koronavirus
Koncernu Volkswagen hrozí kvůli kauze dieselgate žaloby napříč celou…
Koncernu Volkswagen hrozí kvůli kauze dieselgate žaloby napříč celou…
včera v 11:03

Koncernu Volkswagen hrozí kvůli kauze dieselgate žaloby napříč celou EU

Spotřebitelé v EU by měli mít možnost žalovat koncern Volkswagen u soudu v zemi, ve které si zakoupili vůz se...
Volkswagen Evropská unie Spotřebitelé