Mediální CME za loňský rok vykázala čistý zisk 49,43 milionu dolarů, tržby v Česku se jí zvýšily o bezmála 10 %
|

Mediální CME za loňský rok vykázala čistý zisk 49,43 milionu dolarů, tržby v Česku se jí zvýšily o bezmála 10 %

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok na úrovni čistého zisku kladný výsledek 49,43 milionu dolarů. Rok 2016 skupina uzavřela se ztrátou 180,6 milionu dolarů. Nejvíce se loni firmě dařilo v Rumunsku. Provozní zisk OIBDA loni společnosti stoupl ze 136,91 milionu dolarů na 165,53 milionu dolarů.

CME (CETV) CME (USA) CETV CETV (USA) Média Televize Akcie ČR Americké akcie Výsledková sezóna

Čisté tržby se CME loni zvýšily meziročně o 9,1 % na 574,21 milionu USD (bez vlivu změn měnových kurzů +5,5 %), OIBDA marže se zvýšila o 2,8 procentního bodu na 28,8 %. Na úrovni zisku z pokračujících operací společnost vykázala výsledek 54,05 milionu USD, za rok 2016 vykázala ztrátu 164,43 milionu USD.

Příjmy z televizní reklamy se loni zvýšily o 8 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 5 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků vyskočily o 17 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 15 %).

Programové náklady CME loni stouply z 238,06 milionu USD na 254,06 milionu USD, zatímco ostatní provozní náklady se snížily z 54,95 milionu USD na 49,86 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 23,11 milionu USD na 26,99 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 8,27 milionu USD na 8,59 milionu USD.

CME - hospodářské výsledky za rok 2017

"V roce 2017 se počtvrté v řadě zvýšily naše marže a růst provozního zisku OIBDA překonal 20 %. I v letošním roce by měly výsledky podpořit vyšší tržby a kontrola programových nákladů," uvedl jeden ze šéfů společnosti Michael Del Nin. Rovněž rok 2018 se podle něj ponese v duchu snižování zadluženosti skupiny.

"Rok 2017 byl pro CME dalším skvělým rokem. Pozice, v níž jsme, navíc naznačuje další úspěchy v roce 2018," uvedl v prohlášení druhý ze šéfů CME Christoph Mainusch. Upozornil přitom, že se firmě podařilo zvýšit sledovanost ve třech ze čtyř zemí, ve kterých působí, a zvýšit náskok před nejbližší komerční konkurencí v hlavním i celodenním vysílacím čase.

Nejziskovějšími trhy pro CME zůstávají ČR a Rumunsko

V samotné České republice CME výnosy vzrostly meziročně o 9,8 % na 209,04 milionu USD a zisk OIBDA jí stoupl o 8,5 % na 83,6 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 3,5 % a zisk OIBDA stoupl o 1,3 %. Silného růstu tržeb i provozního zisku OIBDA dosáhla CME v Rumunsku - výnosy +10,6 % na 191,24 milionu USD a zisk OIBDA +20 % na 74,44 milionu USD. Zisk OIBDA podniku výrazně stoupl také na Slovensku (+55,2 %) a v Bulharsku (+37,6 %).

CME - Tržby a zisk OIBDA za rok 2017 a 4Q2017 podle trhů

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo loni 112,93 milionu USD, v roce 2016 činilo 95,26 milionu USD. Na úrocích skupina zaplatila 40,62 milionu USD po 50,61 milionu USD v roce 2016 a garanční poplatky se snížily ze 7,46 milionu USD na 1,74 milionu USD.

CME - cash flow (2017)

Za samotné čtvrté čtvrtletí CME vykázala tržby 196,15 milionu USD (4Q2016: 170,03 milionu USD), provozní zisk OIBDA 67,64 milionu USD (4Q2016: 53,46 milionu USD) a zisk z pokračujících operací 36,72 milionu USD (4Q2016: 21,37 milionu USD). Pozitivně se vyvíjela také OIBDA marže, která se vyšplhala na 34,5 %, a meziročně se tak zvýšila o 3,1 procentního bodu.

CME - hospodářské výsledky za 4Q2017

"Výsledky za čtvrté čtvrtletí překonaly naše konzervativnější odhady, jsou ale mírně pod konsenzem. Čísla opět nezahrnují slovinské a chorvatské aktivity, které jsou klasifikovány jako nepokračující a určeny k prodeji. Reakce trhu na výsledky by neměla být výrazná," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Analytika Petra Bártka z České spořitelny zklamala nižší než očekávaná OIBDA marže na českém trhu. Marže v Bulharsku a na Slovensku byly naopak podle něj příjemným překvapením.

Čistý dluh skupiny v poměru k zisku OIBDA zůstává na 6,2násobku. Další případný pokles úrokových nákladů by mohl nastat s dokončením prodeje chorvatských a slovinských aktiv. Společnost očekává, že poměr čistého dluhu k zisku OIBDA klesne ke konci roku až na 3.

United Group má nadále zájem o převzetí chorvatských a slovinských aktiv CME

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku.

Na začátku července CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl ale prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group. CME původně uváděla, že transakce bude dokončena v loňském roce, výnos z prodeje aktiv plánovala společnost použít na snížení svého dluhu.

V polovině listopadu se pak na trhu objevila informace, že se United Group dohodla na prodeji své placené chorvatské televizní stanice Total TV. Tím by údajně mohla splnit podmínky, které po ní požaduje chorvatský regulátor, aby mohla být dokončena transakce se CME.

Výhled managementu: Zisk OIBDA letos poroste dvouciferným tempem

Během odpoledního konferenčního hovoru jeden ze šéfů CME Michael Del Nin uvedl, že pro rok 2018 společnost očekává růst zisku OIBDA v rozmezí 14 až 16 % při konstantních měnových kurzech. Dále zmínil pokračující záměr společnosti na splácení svého dluhu, ať již formou vygenerovaného zisku či prostředky z prodeje slovinských a chorvatských aktivit. Tento prodej by měl být dle jeho slov dokončen v nadcházejících měsících.

Volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky společnost při aktuálních měnových kurzech očekává meziročně o 20-25 % vyšší, což by znamenalo 135-140 milionů USD. Management na konferenčním hovoru řekl, že čisté zadlužení by mohlo spadnout pod pětinásobek zisku OIBDA už v letošním prvním čtvrtletí, což by vedlo k dalšímu snížení úrokových sazeb o 1 %. Firma má dostatečné zdroje na splacení úvěru maturujícího v letošním roce.

"Výhled CME je při použití současných kurzů na úrovni zisku OIBDA asi 6 % nad naším i tržním odhadem. Odhad na nezadlužené FCF je také nad naším odhadem. Celkově rostoucí trhy v jihovýchodní Evropě více než vyvažují o něco slabší marže v ČR," říká Petr Bártek z České spořitelny.

Zdroj: CME, ČTK
Toyota svolává 3,4 milionu vozů kvůli airbagům
00:27

Toyota svolává 3,4 milionu vozů kvůli airbagům

Japonský výrobce automobilů Toyota Motor svolá po celém světě do servisů celkem 3,4 milionu osobních aut. Důvodem je...
Auta Asijské akcie
Co musíte ráno vědět (22. ledna)
Co musíte ráno vědět (22. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (22. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co Donald Trump řekl na Světovém ekonomickém fóru v Davosu a...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý klesly. Přispěly k tomu Boeing i…
Americké akciové indexy v úterý klesly. Přispěly k tomu Boeing i…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý klesly. Přispěly k tomu Boeing i obavy z koronaviru

Americké akcie sestoupily z rekordních maxim. K jejich poklesu velkou měrou přispěly obavy ohledně nového typu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Boeing nečeká obnovení provozu letadel MAX dříve než v polovině roku
včera v 20:47

Boeing nečeká obnovení provozu letadel MAX dříve než v polovině roku

Americká strojírenská společnost Boeing neočekává, že by regulátoři schválili obnovení provozu jejích letadel 737 MAX...
Boeing Americké akcie
Proti hospodářskému fóru protestovaly v Davosu stovky lidí
včera v 20:34

Proti hospodářskému fóru protestovaly v Davosu stovky lidí

Ve švýcarském alpském středisku Davosu několik set lidí protestovalo proti Světovému hospodářskému fóru. Účastníkům...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí
Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz aut
včera v 19:49

Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením cel na dovoz aut

Americký prezident Donald Trump opět pohrozil Evropské unii zavedením dodatečných cel na dovoz evropských automobilů...
Ekonomické a politické hrozby Evropská ekonomika Americká ekonomika
Polský majitel Unipetrolu zvýší nákupy ropy ze Saúdské Arábie
včera v 18:29

Polský majitel Unipetrolu zvýší nákupy ropy ze Saúdské Arábie

Největší polská rafinérská společnost PKN Orlen o třetinu zvýší nákupy ropy od saúdskoarabské ropné firmy Saudi...
Unipetrol Saúdská Arábie Ropa
Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních…
Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý klesly, dařilo se však sektoru finančních služeb

Evropské akciové trhy zakončily úterní obchodování v červených číslech kvůli obavám investorů z epidemie nového druhu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
ČNB asi získá novou pravomoc pro řešení krizí
včera v 17:05

ČNB asi získá novou pravomoc pro řešení krizí

Česká národní banka zřejmě získá novou pravomoc vyhlásit u finanční instituce ohrožené případnou krizí tzv....
ČNB Centrální banky Krize
Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily…
Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý mírně ztratila, akcie Avastu však zdražily bezmála o 2 %

Pražská burza zakončila úterní seanci v minusu, index PX odepsal 0,12 % na 1 130,12 bodu. Dolů burzu stáhly zejména...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X
Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X
včera v 16:21

Boeing má tento týden provést zkušební let širokotrupého 777X

Americký výrobce letecké techniky Boeing provede tento čtvrtek první zkušební let širokotrupého letounu řady 777X....
Boeing Americké akcie
Německo vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli emisím
Německo vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli emisím
včera v 16:03

Německo vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli emisím

Německá prokuratura vyšetřuje japonskou automobilku Mitsubishi kvůli podezření z manipulace s emisemi naftových vozů....
Německo Auta
Americké akcie v úvodu: DJIA -0,16 %, S&P 500 -0,25 %, Nadsaq -0,14 %
včera v 15:40

Americké akcie v úvodu: DJIA -0,16 %, S&P 500 -0,25 %, Nadsaq -0,14 %

(AKTUALIZACE) Po ztrátovém úvodu seance se do plusu překlopil index Nasdaq Composite a, zejména díky růstu akcií...
Americké akcie
Ze světa investičních doporučení (21. ledna)
včera v 15:20

Ze světa investičních doporučení (21. ledna)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Společnost Facebook najme do konce roku v Británii 1 000 lidí
Společnost Facebook najme do konce roku v Británii 1 000 lidí
včera v 15:01

Společnost Facebook najme do konce roku v Británii 1 000 lidí

Americká internetová společnost Facebook do konce letošního roku zaměstná v Londýně dalších 1 000 lidí. Více než...
Facebook Americké akcie Spojené království
Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost
Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost
včera v 14:43

Thunbergová opět kritizovala světové vůdce za nečinnost

Klimatická aktivistka Greta Thunbergová ve svých dvou úterních vystoupeních na 50. zasedání Světového ekonomického...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí
Schillerová: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá
včera v 14:20

Schillerová: Český zákon o digitální dani odvetu USA nevyvolá

Země Evropské unie by měly více tlačit na celosvětovou dohodu o zdanění digitální ekonomiky v rámci Organizace pro...
Spojené státy americké (USA) Česká republika Daně
Slovenský Eustream loni výrazněji zvýšil objem přepraveného plynu
včera v 13:58

Slovenský Eustream loni výrazněji zvýšil objem přepraveného plynu

Slovenský přepravce zemního plynu Eustream loni zvýšil objem přepraveného plynu asi o šestinu. K nadprůměrnému růstu...
Slovensko Zemní plyn EPH
Nezaměstnanost v Británii zůstává na 3,8 %, nejníže od roku 1975
Nezaměstnanost v Británii zůstává na 3,8 %, nejníže od roku 1975
včera v 13:35

Nezaměstnanost v Británii zůstává na 3,8 %, nejníže od roku 1975

Britský pracovní trh si za tři měsíce do konce listopadu, v době politických otřesů, nadále vedl dobře. Míra...
Spojené království Nezaměstnanost Pracovní trh
Reuters: Paříž nabídla Washingtonu odklad digitální daně
včera v 13:14

Reuters: Paříž nabídla Washingtonu odklad digitální daně

Francie nabídla Spojeným státům, že ve snaze vyřešit vzájemný spor zatím odloží splatnost daně z digitálních služeb...
Francie Spojené státy americké (USA) Daně