Mediální CME za loňský rok vykázala čistý zisk 49,43 milionu dolarů, tržby v Česku se jí zvýšily o bezmála 10 %
|

Mediální CME za loňský rok vykázala čistý zisk 49,43 milionu dolarů, tržby v Česku se jí zvýšily o bezmála 10 %

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok na úrovni čistého zisku kladný výsledek 49,43 milionu dolarů. Rok 2016 skupina uzavřela se ztrátou 180,6 milionu dolarů. Nejvíce se loni firmě dařilo v Rumunsku. Provozní zisk OIBDA loni společnosti stoupl ze 136,91 milionu dolarů na 165,53 milionu dolarů.

CME (CETV) CME (USA) CETV CETV (USA) Média Televize Akcie ČR Americké akcie Výsledková sezóna

Čisté tržby se CME loni zvýšily meziročně o 9,1 % na 574,21 milionu USD (bez vlivu změn měnových kurzů +5,5 %), OIBDA marže se zvýšila o 2,8 procentního bodu na 28,8 %. Na úrovni zisku z pokračujících operací společnost vykázala výsledek 54,05 milionu USD, za rok 2016 vykázala ztrátu 164,43 milionu USD.

Příjmy z televizní reklamy se loni zvýšily o 8 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 5 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků vyskočily o 17 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 15 %).

Programové náklady CME loni stouply z 238,06 milionu USD na 254,06 milionu USD, zatímco ostatní provozní náklady se snížily z 54,95 milionu USD na 49,86 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 23,11 milionu USD na 26,99 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 8,27 milionu USD na 8,59 milionu USD.

CME - hospodářské výsledky za rok 2017

"V roce 2017 se počtvrté v řadě zvýšily naše marže a růst provozního zisku OIBDA překonal 20 %. I v letošním roce by měly výsledky podpořit vyšší tržby a kontrola programových nákladů," uvedl jeden ze šéfů společnosti Michael Del Nin. Rovněž rok 2018 se podle něj ponese v duchu snižování zadluženosti skupiny.

"Rok 2017 byl pro CME dalším skvělým rokem. Pozice, v níž jsme, navíc naznačuje další úspěchy v roce 2018," uvedl v prohlášení druhý ze šéfů CME Christoph Mainusch. Upozornil přitom, že se firmě podařilo zvýšit sledovanost ve třech ze čtyř zemí, ve kterých působí, a zvýšit náskok před nejbližší komerční konkurencí v hlavním i celodenním vysílacím čase.

Nejziskovějšími trhy pro CME zůstávají ČR a Rumunsko

V samotné České republice CME výnosy vzrostly meziročně o 9,8 % na 209,04 milionu USD a zisk OIBDA jí stoupl o 8,5 % na 83,6 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 3,5 % a zisk OIBDA stoupl o 1,3 %. Silného růstu tržeb i provozního zisku OIBDA dosáhla CME v Rumunsku - výnosy +10,6 % na 191,24 milionu USD a zisk OIBDA +20 % na 74,44 milionu USD. Zisk OIBDA podniku výrazně stoupl také na Slovensku (+55,2 %) a v Bulharsku (+37,6 %).

CME - Tržby a zisk OIBDA za rok 2017 a 4Q2017 podle trhů

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo loni 112,93 milionu USD, v roce 2016 činilo 95,26 milionu USD. Na úrocích skupina zaplatila 40,62 milionu USD po 50,61 milionu USD v roce 2016 a garanční poplatky se snížily ze 7,46 milionu USD na 1,74 milionu USD.

CME - cash flow (2017)

Za samotné čtvrté čtvrtletí CME vykázala tržby 196,15 milionu USD (4Q2016: 170,03 milionu USD), provozní zisk OIBDA 67,64 milionu USD (4Q2016: 53,46 milionu USD) a zisk z pokračujících operací 36,72 milionu USD (4Q2016: 21,37 milionu USD). Pozitivně se vyvíjela také OIBDA marže, která se vyšplhala na 34,5 %, a meziročně se tak zvýšila o 3,1 procentního bodu.

CME - hospodářské výsledky za 4Q2017

"Výsledky za čtvrté čtvrtletí překonaly naše konzervativnější odhady, jsou ale mírně pod konsenzem. Čísla opět nezahrnují slovinské a chorvatské aktivity, které jsou klasifikovány jako nepokračující a určeny k prodeji. Reakce trhu na výsledky by neměla být výrazná," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Analytika Petra Bártka z České spořitelny zklamala nižší než očekávaná OIBDA marže na českém trhu. Marže v Bulharsku a na Slovensku byly naopak podle něj příjemným překvapením.

Čistý dluh skupiny v poměru k zisku OIBDA zůstává na 6,2násobku. Další případný pokles úrokových nákladů by mohl nastat s dokončením prodeje chorvatských a slovinských aktiv. Společnost očekává, že poměr čistého dluhu k zisku OIBDA klesne ke konci roku až na 3.

United Group má nadále zájem o převzetí chorvatských a slovinských aktiv CME

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku.

Na začátku července CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl ale prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group. CME původně uváděla, že transakce bude dokončena v loňském roce, výnos z prodeje aktiv plánovala společnost použít na snížení svého dluhu.

V polovině listopadu se pak na trhu objevila informace, že se United Group dohodla na prodeji své placené chorvatské televizní stanice Total TV. Tím by údajně mohla splnit podmínky, které po ní požaduje chorvatský regulátor, aby mohla být dokončena transakce se CME.

Výhled managementu: Zisk OIBDA letos poroste dvouciferným tempem

Během odpoledního konferenčního hovoru jeden ze šéfů CME Michael Del Nin uvedl, že pro rok 2018 společnost očekává růst zisku OIBDA v rozmezí 14 až 16 % při konstantních měnových kurzech. Dále zmínil pokračující záměr společnosti na splácení svého dluhu, ať již formou vygenerovaného zisku či prostředky z prodeje slovinských a chorvatských aktivit. Tento prodej by měl být dle jeho slov dokončen v nadcházejících měsících.

Volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky společnost při aktuálních měnových kurzech očekává meziročně o 20-25 % vyšší, což by znamenalo 135-140 milionů USD. Management na konferenčním hovoru řekl, že čisté zadlužení by mohlo spadnout pod pětinásobek zisku OIBDA už v letošním prvním čtvrtletí, což by vedlo k dalšímu snížení úrokových sazeb o 1 %. Firma má dostatečné zdroje na splacení úvěru maturujícího v letošním roce.

"Výhled CME je při použití současných kurzů na úrovni zisku OIBDA asi 6 % nad naším i tržním odhadem. Odhad na nezadlužené FCF je také nad naším odhadem. Celkově rostoucí trhy v jihovýchodní Evropě více než vyvažují o něco slabší marže v ČR," říká Petr Bártek z České spořitelny.

Zdroj: CME, ČTK
Ruská vláda schválila postupné snižování cla na vývoz ropy
před 17 minutami

Ruská vláda schválila postupné snižování cla na vývoz ropy

Ruská vláda schválila změny ve zdanění ropy, které počítají s postupným snižováním cla na vývoz této suroviny během...
Rusko Ropa
Elektrárna Chvaletice přišla kvůli požáru o desítky milionů korun
před 44 minutami

Elektrárna Chvaletice přišla kvůli požáru o desítky milionů korun

Elektrárna Chvaletice přišla kvůli letošní havárii a následné plánované odstávce jednoho ze čtyř bloků o několik...
Energetika
Bank of England v červnu ponechala úrokové sazby beze změny, tým…
Bank of England v červnu ponechala úrokové sazby beze změny, tým…
13:00

Bank of England v červnu ponechala úrokové sazby beze změny, tým jestřábů se ale rozrostl

Britská centrální banka na svém červnovém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Trh tento...
Bank of England Centrální banky Úrokové sazby
Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
12:55

Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur

Německo od roku 2010 vydělalo na pomoci Řecku nejméně 2,9 miliardy eur, především díky vyplaceným úrokům z řeckých...
Německo Řecko Zadlužení
EK vyšetřuje dohody Qatar Petroleum o dodávkách plynu do Evropy
12:40

EK vyšetřuje dohody Qatar Petroleum o dodávkách plynu do Evropy

Evropská komise začala vyšetřovat, zda dohody katarské společnosti Qatar Petroleum o dodávkách zkapalněného zemního...
Katar Zemní plyn Komodity
Šéf Avastu Steckler: Dosavadní vývoj ceny akcií firmy je pro mě…
Šéf Avastu Steckler: Dosavadní vývoj ceny akcií firmy je pro mě…
12:19

Šéf Avastu Steckler: Dosavadní vývoj ceny akcií firmy je pro mě zklamáním

Šéf Avastu Vincent Steckler uvedl, že dosavadní vývoj ceny akcií firmy na burze je pro něj zklamáním, když i úpis...
Avast Software Akcie ČR
Divize VW pro nákladní auta chce v létě 2019 vstoupit na burzu
Divize VW pro nákladní auta chce v létě 2019 vstoupit na burzu
11:56

Divize VW pro nákladní auta chce v létě 2019 vstoupit na burzu

Divize německého koncernu Volkswagen pro výrobu nákladních automobilů a autobusů Truck & Bus hodlá v létě příštího...
Volkswagen Německo Auta
Východolibyjská armáda bojuje o ztracené ropné terminály
11:39

Východolibyjská armáda bojuje o ztracené ropné terminály

Jednotky, které působí na východě Libye, ve čtvrtek začaly bojovat o významné ropné terminály, z nichž se kvůli bojům...
Libye Ropa Komodity
Nad bezpečnostními zájmy státu v jaderné energetice má bdít tým
11:21

Nad bezpečnostními zájmy státu v jaderné energetice má bdít tým

Nad bezpečnostními zájmy státu v jaderné energetice má bdít nová pracovní skupina. Vyplývá to z materiálu pro jednání...
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Maloobchodní tržby v Polsku v květnu výrazně stouply
11:03

Maloobchodní tržby v Polsku v květnu výrazně stouply

Tržby v polském maloobchodu v květnu meziročně vzrostly o 7,6 % po růstu o 4,6 % v předchozím měsíci. Analytici...
Polsko Maloobchod Tržby
Výrobci elektroaut v USA chtějí více domácího lithia
10:48

Výrobci elektroaut v USA chtějí více domácího lithia

Těžařské společnosti se snaží prudce zvyšovat těžbu lithia ve Spojených státech. V zemi, která je třetím největším...
Spojené státy americké (USA) Lithium Elektřina
Asijské trhy se ve čtvrtek na směru neshodly
Asijské trhy se ve čtvrtek na směru neshodly
10:30

Asijské trhy se ve čtvrtek na směru neshodly

Asijské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování smíšeně, když investory nadále znervózňoval obchodní spor mezi...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí klesl na 4,322 bilionu Kč
Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí klesl na 4,322 bilionu Kč
10:15

Zahraniční dluh ČR v 1. čtvrtletí klesl na 4,322 bilionu Kč

Zahraniční dluh Česka v letošním prvním čtvrtletí klesl o 50 miliard korun na 4,322 bilionu Kč. Meziročně byl nižší o...
Česká republika Česká ekonomika Zadlužení
Daimler kvůli sporu mezi USA a Čínou letos očekává pokles zisku
Daimler kvůli sporu mezi USA a Čínou letos očekává pokles zisku
09:59

Daimler kvůli sporu mezi USA a Čínou letos očekává pokles zisku

Německý automobilový koncern Daimler v letošním roce očekává pokles zisku, především kvůli negativním dopadům...
Daimler Auta Německo
Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody…
Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody…
09:41

Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná. Značku chce oživit a...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Fúze a akvizice
Turecko zavádí odvetná cla na vybrané zboží z USA
Turecko zavádí odvetná cla na vybrané zboží z USA
09:00

Turecko zavádí odvetná cla na vybrané zboží z USA

Turecko ve čtvrtek začíná uplatňovat nová cla na vybrané zboží ze Spojených států, včetně uhlí, papíru, tabáku,...
Turecko Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod