Mediální CME za loňský rok vykázala čistý zisk 49,43 milionu dolarů, tržby v Česku se jí zvýšily o bezmála 10 %
|

Mediální CME za loňský rok vykázala čistý zisk 49,43 milionu dolarů, tržby v Česku se jí zvýšily o bezmála 10 %

Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za loňský rok na úrovni čistého zisku kladný výsledek 49,43 milionu dolarů. Rok 2016 skupina uzavřela se ztrátou 180,6 milionu dolarů. Nejvíce se loni firmě dařilo v Rumunsku. Provozní zisk OIBDA loni společnosti stoupl ze 136,91 milionu dolarů na 165,53 milionu dolarů.

CME (CETV) CME (USA) CETV CETV (USA) Média Televize Akcie ČR Americké akcie Výsledková sezóna

Čisté tržby se CME loni zvýšily meziročně o 9,1 % na 574,21 milionu USD (bez vlivu změn měnových kurzů +5,5 %), OIBDA marže se zvýšila o 2,8 procentního bodu na 28,8 %. Na úrovni zisku z pokračujících operací společnost vykázala výsledek 54,05 milionu USD, za rok 2016 vykázala ztrátu 164,43 milionu USD.

Příjmy z televizní reklamy se loni zvýšily o 8 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 5 %) a příjmy z předplatného a přenosových poplatků vyskočily o 17 % (bez vlivu změn měnových kurzů o 15 %).

Programové náklady CME loni stouply z 238,06 milionu USD na 254,06 milionu USD, zatímco ostatní provozní náklady se snížily z 54,95 milionu USD na 49,86 milionu USD. Hodnota depreciací se zvýšila z 23,11 milionu USD na 26,99 milionu USD a hodnota amortizace vysílacích licencí a ostatních nehmotných aktiv stoupla z 8,27 milionu USD na 8,59 milionu USD.

CME - hospodářské výsledky za rok 2017

"V roce 2017 se počtvrté v řadě zvýšily naše marže a růst provozního zisku OIBDA překonal 20 %. I v letošním roce by měly výsledky podpořit vyšší tržby a kontrola programových nákladů," uvedl jeden ze šéfů společnosti Michael Del Nin. Rovněž rok 2018 se podle něj ponese v duchu snižování zadluženosti skupiny.

"Rok 2017 byl pro CME dalším skvělým rokem. Pozice, v níž jsme, navíc naznačuje další úspěchy v roce 2018," uvedl v prohlášení druhý ze šéfů CME Christoph Mainusch. Upozornil přitom, že se firmě podařilo zvýšit sledovanost ve třech ze čtyř zemí, ve kterých působí, a zvýšit náskok před nejbližší komerční konkurencí v hlavním i celodenním vysílacím čase.

Nejziskovějšími trhy pro CME zůstávají ČR a Rumunsko

V samotné České republice CME výnosy vzrostly meziročně o 9,8 % na 209,04 milionu USD a zisk OIBDA jí stoupl o 8,5 % na 83,6 milionu USD. Při konstantních kurzech měn se čisté tržby CME na českém trhu zvýšily o 3,5 % a zisk OIBDA stoupl o 1,3 %. Silného růstu tržeb i provozního zisku OIBDA dosáhla CME v Rumunsku - výnosy +10,6 % na 191,24 milionu USD a zisk OIBDA +20 % na 74,44 milionu USD. Zisk OIBDA podniku výrazně stoupl také na Slovensku (+55,2 %) a v Bulharsku (+37,6 %).

CME - Tržby a zisk OIBDA za rok 2017 a 4Q2017 podle trhů

Volné cash flow CME nezatížené úroky a garančními poplatky dosáhlo loni 112,93 milionu USD, v roce 2016 činilo 95,26 milionu USD. Na úrocích skupina zaplatila 40,62 milionu USD po 50,61 milionu USD v roce 2016 a garanční poplatky se snížily ze 7,46 milionu USD na 1,74 milionu USD.

CME - cash flow (2017)

Za samotné čtvrté čtvrtletí CME vykázala tržby 196,15 milionu USD (4Q2016: 170,03 milionu USD), provozní zisk OIBDA 67,64 milionu USD (4Q2016: 53,46 milionu USD) a zisk z pokračujících operací 36,72 milionu USD (4Q2016: 21,37 milionu USD). Pozitivně se vyvíjela také OIBDA marže, která se vyšplhala na 34,5 %, a meziročně se tak zvýšila o 3,1 procentního bodu.

CME - hospodářské výsledky za 4Q2017

"Výsledky za čtvrté čtvrtletí překonaly naše konzervativnější odhady, jsou ale mírně pod konsenzem. Čísla opět nezahrnují slovinské a chorvatské aktivity, které jsou klasifikovány jako nepokračující a určeny k prodeji. Reakce trhu na výsledky by neměla být výrazná," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Analytika Petra Bártka z České spořitelny zklamala nižší než očekávaná OIBDA marže na českém trhu. Marže v Bulharsku a na Slovensku byly naopak podle něj příjemným překvapením.

Čistý dluh skupiny v poměru k zisku OIBDA zůstává na 6,2násobku. Další případný pokles úrokových nákladů by mohl nastat s dokončením prodeje chorvatských a slovinských aktiv. Společnost očekává, že poměr čistého dluhu k zisku OIBDA klesne ke konci roku až na 3.

United Group má nadále zájem o převzetí chorvatských a slovinských aktiv CME

Hlavním akcionářem CME je americká mediální skupina Time Warner. Součástí CME je společnost CET 21, která je držitelem licencí na vysílání televizních stanic Nova, Nova Cinema, Nova Sport, Nova Action, Nova 2 a Nova Gold. Vedle ČR provozuje CME televize i na Slovensku, v Bulharsku, Rumunsku, Chorvatsku a Slovinsku.

Na začátku července CME oznámila, že prodá své aktivity v Chorvatsku (Nova TV) a ve Slovinsku (POP TV) společnosti Slovenia Broadband ze skupiny United Group. V listopadu byl ale prodej zastaven chorvatským regulátorem kvůli přílišné koncentraci mediální síly v rukou United Group. CME původně uváděla, že transakce bude dokončena v loňském roce, výnos z prodeje aktiv plánovala společnost použít na snížení svého dluhu.

V polovině listopadu se pak na trhu objevila informace, že se United Group dohodla na prodeji své placené chorvatské televizní stanice Total TV. Tím by údajně mohla splnit podmínky, které po ní požaduje chorvatský regulátor, aby mohla být dokončena transakce se CME.

Výhled managementu: Zisk OIBDA letos poroste dvouciferným tempem

Během odpoledního konferenčního hovoru jeden ze šéfů CME Michael Del Nin uvedl, že pro rok 2018 společnost očekává růst zisku OIBDA v rozmezí 14 až 16 % při konstantních měnových kurzech. Dále zmínil pokračující záměr společnosti na splácení svého dluhu, ať již formou vygenerovaného zisku či prostředky z prodeje slovinských a chorvatských aktivit. Tento prodej by měl být dle jeho slov dokončen v nadcházejících měsících.

Volné cash flow nezatížené úroky a garančními poplatky společnost při aktuálních měnových kurzech očekává meziročně o 20-25 % vyšší, což by znamenalo 135-140 milionů USD. Management na konferenčním hovoru řekl, že čisté zadlužení by mohlo spadnout pod pětinásobek zisku OIBDA už v letošním prvním čtvrtletí, což by vedlo k dalšímu snížení úrokových sazeb o 1 %. Firma má dostatečné zdroje na splacení úvěru maturujícího v letošním roce.

"Výhled CME je při použití současných kurzů na úrovni zisku OIBDA asi 6 % nad naším i tržním odhadem. Odhad na nezadlužené FCF je také nad naším odhadem. Celkově rostoucí trhy v jihovýchodní Evropě více než vyvažují o něco slabší marže v ČR," říká Petr Bártek z České spořitelny.

Zdroj: CME, ČTK
Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů
18:24

Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů

Rusko plánuje investice do produkce kovů vzácných zemin, které jsou důležité pro řadu odvětví, včetně zbrojního,...
Rusko Vzácné kovy
Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace
Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace
18:00

Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace

Akcie na západoevropských burzách ve středu rostly. Dařilo se zejména akciím v sektoru telekomunikací, které těžily...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu
Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu
16:55

Pražská burza ve středu mírně ztrácela, nedařilo se hlavně Avastu

Pražská burza poprvé v tomto týdnu oslabila. Index PX ve středu klesl o 0,17 procenta na 927,53 bodu. Dolů ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelské ceny v USA v červenci překonaly očekávání
Spotřebitelské ceny v USA v červenci překonaly očekávání
14:30

Spotřebitelské ceny v USA v červenci překonaly očekávání

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červenci meziročně vzrostly o 1 % po růstu o 0,6 % v předchozím měsíci a...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Inflace
Liberty Global chce koupit švýcarskou Sunrise za 6,8 miliardy CHF
14:30

Liberty Global chce koupit švýcarskou Sunrise za 6,8 miliardy CHF

Telekomunikační společnost Liberty Global plánuje převzít švýcarskou Sunrise Communications za 6,8 miliardy CHF....
Fúze a akvizice Telekomunikace Švýcarsko
Zisk Foxconnu ve druhém čtvrtletí stoupl o 34 %
13:20

Zisk Foxconnu ve druhém čtvrtletí stoupl o 34 %

Tchajwanské společnosti Foxconn, která je největším smluvním výrobcem elektroniky na světě, vzrostl ve druhém...
Asijská ekonomika Výsledková sezóna
Německý E.ON kvůli koronaviru snížil letošní výhled
Německý E.ON kvůli koronaviru snížil letošní výhled
13:00

Německý E.ON kvůli koronaviru snížil letošní výhled

Největší německá energetická společnost E.ON snížila letošní hospodářský výhled. Firma, která stále vlastní...
E.ON Německo Energetika
Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech…
Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech…
12:00

Toshiba skončila v prvním finančním čtvrtletí poprvé po téměř čtyřech letech ve ztrátě

Japonský průmyslový konglomerát Toshiba se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadl do provozní ztráty...
Japonsko Asijské akcie Japonské akcie
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly…
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly…
11:35

Fotovoltaické společnosti Photon Energy v druhém čtvrtletí vzrostly tržby o 11,9 % na 8,88 milionu eur

Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za letošní druhé čtvrtletí provozní zisk EBITDA 4,04 milionu eur ...
Photon Energy Solární energie Fotovoltaika
Průmyslová výroba v EU v červnu opět meziměsíčně vzrostla
11:30

Průmyslová výroba v EU v červnu opět meziměsíčně vzrostla

Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém propadu o 18,2 procenta...
Evropská ekonomika Evropská unie Průmysl
Ekonomka: Propad českého HDP bude letos nejhlubší od transformace,…
11:00

Ekonomka: Propad českého HDP bude letos nejhlubší od transformace, nepřekročí ale 6 %

Propad české ekonomiky bude letos sice nejhlubší od ekonomické transformace, ale nebude dvouciferný. Neměl by...
Česká republika HDP Výhled na rok 2020
Asijské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně
Asijské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně
10:30

Asijské akcie se ve středu obchodovaly smíšeně

Čínské akcie se ve středu ráno připojily ke klesajícímu trendu na ostatních asijských trzích. Investoři nadále...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Tesla rozdělí své akcie v poměru 5 za 1
Tesla rozdělí své akcie v poměru 5 za 1
09:00

Tesla rozdělí své akcie v poměru 5 za 1

Americký výrobce elektrovozů Tesla rozdělí své akcie v poměru pět za jednu. Firma, která se již nyní těší velkému...
Tesla Americké akcie Spojené státy americké (USA)
Britská ekonomika je po 11 letech v recesi, ve druhém čtvrtletí HDP…
Britská ekonomika je po 11 letech v recesi, ve druhém čtvrtletí HDP…
08:30

Britská ekonomika je po 11 letech v recesi, ve druhém čtvrtletí HDP spadl mezikvartálně o 20,4 %

Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20,4 %. V meziročním srovnání...
Spojené království Ekonomika HDP
Airbnb údajně plánuje vstoupit do konce roku na burzu
Airbnb údajně plánuje vstoupit do konce roku na burzu
08:20

Airbnb údajně plánuje vstoupit do konce roku na burzu

Společnost Airbnb plánuje do konce srpna předložit americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) podklady potřebné...
Turismus a cestovní ruch Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)