Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí vydělala 438,2 milionu eur, čistý úrokový příjem se jí zvýšil o 3,6 %
|

Erste Group Bank ve druhém čtvrtletí vydělala 438,2 milionu eur, čistý úrokový příjem se jí zvýšil o 3,6 %

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank za druhé čtvrtletí vykázala čistý zisk 438,2 milionu eur. Meziročně tak vydělala o 20,9 % více. Výsledek překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters odhadovali zisk v průměru jen 393 milionů eur. Dceřiné České spořitelně vzrostl pololetní zisk o 2,6 % na 7,9 miliardy Kč.

Erste Group Bank Evropské banky Výsledková sezóna Akcie ČR Evropské akcie

Čistý úrokový výnos Erste Group Bank dosáhl ve druhém kvartálu 1,13 miliardy eur, loni ve stejném období činil 1,09 miliardy eur. Snížil se naopak čistý zisk z obchodních operací, a to z 54,3 milionu eur na 0,6 milionu eur. Čistý zisk z poplatků a provizí stoupl z 453,2 milionu eur na 480,7 milionu eur. Výsledky Erste byly podpořeny vyššími příjmy z platebních služeb, správy majetku a poskytování úvěrů.

Celkové provozní příjmy Erste stouply z 1,68 miliardy eur na 1,72 miliardy eur a provozní náklady se zvýšily z 985,2 milionu eur na 1,01 miliardy eur. Provozní zisk se tak zvýšil z 690 milionů eur na 707,5 milionu eur. Čistá úroková marže dosáhla 2,32 % oproti 2,44 % v loňském druhém kvartálu.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům vzrostly ze 135,1 miliardy eur na 144,7 miliardy eur. Vklady bank zůstaly na 17,9 miliardy eur, vklady klientů ale stouply ze 145,6 miliardy eur na 156,8 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně z 4,7 % na 3,6 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci června 92,3 %, na konci loňského června byl poměr 92,8 % a na konci loňského roku 92,4 %.

Kapitálová přiměřenost CET1 byla na konci druhého čtvrtletí 12,6 %, na konci loňského druhého kvartálu byla na úrovni 13,2 % a na konci loňského roku činila 13,4 %.

Za celé první pololetí Erste vykázala čistý zisk 774,3 milionu eur (loni: 624,7 milionu eur). Čistý úrokový výnos v pololetí dosáhl 2,21 miliardy eur (loni: 2,14 miliardy eur), čistý zisk z poplatků a provizí činil 959,3 milionu eur (loni: 910,9 milionu eur) a čistý zisk z obchodních operací dosáhl 11,9 milionu eur (loni: 102,9 milionu eur).

Ve výhledu pro letošní rok vedení Erste zopakovalo, že plánuje dosáhnout návratnosti kapitálu (RoTE) nad 10 %, ukazatel za celý loňský rok dosáhl 11,5 %. Erste očekává solidní vývoj ekonomiky na všech svých jádrových trzích a růst úvěrového portfolia o pět a více procent. Provozní náklady by měly být mírně nižší zásluhou některých nákladů na IT v loňském roce, které by se již letos neměly opakovat. Náklady na rizika by měly zůstat na historických minimech. Oproti předchozímu výhledu management vypustil větu o tom, že rizikové náklady budou meziročně vyšší.

"S velmi potěšitelnými pololetními výsledky jsme na nejlepší cestě k dosažení cílů pro rok 2018," uvedl ve výsledkové zprávě předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl.

"Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí překonaly odhady trhu na všech úrovních. Management potvrdil výhled pro letošní rok. Celkově výsledky potěšily ve všech oblastech, což by mělo být pozitivním signálem pro cenu akcií," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Výsledky podle nás nepřinesly žádné nové informace, celkové vyznění ale hodnotíme mírně pozitivně. Pozitivní je zrychlování růstu výnosů a po dlouhé době i růst provozního zisku. Rizikové náklady pravděpodobně zůstanou extrémně nízké po delší dobu, než jsme původně očekávali. Celoroční výhled Erste je podle nás příliš konzervativní a na úrovni návratnosti vlastního kapitálu bude výrazně překonán," doplňuje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku. V ČR Erste působí prostřednictvím České spořitelny.

České spořitelně vzrostl pololetní zisk na 7,9 miliardy Kč

České spořitelně vzrostl v celém prvním pololetí čistý zisk meziročně o 2,6 % na 7,9 miliardy Kč. Na růstu zisku se podílely rostoucí objem úvěrových obchodů, zvyšující se úrokové výnosy a rozpouštění opravných položek. Meziročně vyšší byl i provozní zisk, ten stoupl o 0,9 % na 9,5 miliardy Kč.

Čistý úrokový výnos České spořitelně v pololetí vzrostl o 6,5 % na 13,14 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí se naopak snížil o 4,2 % na 4,29 miliardy Kč. Čistý zisk z obchodních operací dosáhl 1,04 miliardy Kč, meziročně tak klesl o 26,7 %.

Za poklesem čistého zisku z obchodních operací je podle banky pokles výnosů z cizoměnových transakcí a z obchodování s cennými papíry a mimořádná poptávka po zajišťovacích obchodech v loňském prvním čtvrtletí v souvislosti s devizovými intervencemi ČNB.

Celkové provozní náklady v pololetí vzrostly o 1,5 % na 9,2 miliardy Kč, a to vlivem vyšších personálních nákladů. Administrativní náklady mírně klesly, přestože vzrostly marketingové náklady i příspěvek do Fondu pojištění vkladů (v souvislosti s růstem objemu vkladů).

Pokračuje vysoký růst úvěrů. Hrubý objem klientských úvěrů očištěný o vliv reverzních repo operací meziročně vzrostl o 10,4 % na 683,7 miliardy Kč.

Portfolio úvěrů poskytnutých domácnostem stouplo meziročně o 10,8 % na 367,6 miliardy Kč, a to především díky pokračujícímu dvojcifernému růstu hypoték, ale i růstu spotřebitelských úvěrů. Objem hypoték vzrostl o 11,2 % na 245,8 miliardy Kč a objem spotřebitelských úvěrů o 7,4 % na 68,9 miliardy Kč. Objem úvěrů podnikatelským subjektům se bez vlivu reverzních repo operací meziročně zvýšil o 10,4 % na 250,8 miliardy Kč.

Celkové vklady klientů očištěné o repo operace vzrostly meziročně o 7,6 % na 894,8 miliardy Kč.

Konsolidovaná bilanční suma dosahovala k 30. červnu 1,4318 bilionu Kč, v porovnání s objemem bilanční sumy k 1. lednu se tak zvýšila o 7,8 %. "Ve srovnání s počátkem roku 2018 došlo ke změně struktury aktiv, významně se zvýšil objem poskytnutých úvěrů klientům a bankám včetně repo operací s ČNB. Naopak vklady uložené u ČNB se výrazně snížily. Na pasivní straně bilance se zvýšily mezibankovní vklady včetně repo operací a vzrostly také vklady klientů," uvedla banka.

"I ve druhém čtvrtletí jsme dokázali udržet vysoké tempo růstu úvěrů, ať se jedná o hypotéky pro domácnosti nebo úvěry korporátnímu sektoru. Výborné obchodní výsledky se projevily i v nárůstu provozních výnosů," uvedl představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Druhé čtvrtletí podle něj bylo ve znamení aktivní nabídky digitální platformy George. "Meziročně nám počet klientů využívajících internetové bankovnictví stoupl o osm procent," uvedl.

Česká spořitelna je největší bankou v ČR podle počtu klientů, ke konci června jich měla 4,64 milionu.

Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna, ČTK
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 21:00

V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu
včera v 15:34

Tisíce lidí ve Francii protestovaly proti propouštění v Renaultu

Několik tisíc lidí v sobotu před továrnou automobilky Renault ve francouzském městě Maubeuge protestovalo proti...
Francie Pracovní trh Auta
EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu
včera v 15:25

EU a Berlín se domluvily stran záchranného balíčku pro Lufthansu

Německá vláda se dohodla s Evropskou unií ohledně záchranného balíčku devět miliard eur pro leteckou společnost...
Německo Evropská unie Deutsche Lufthansa
Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7
včera v 08:22

Merkelová kvůli koronaviru odmítla pozvánku Trumpa na summit G7

Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla pozvánku amerického prezidenta Donalda Trumpa na možný summit vůdců zemí...
Donald Trump Německo Spojené státy americké (USA)
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly…
29. 5. 2020 22:30

Americké akcie v pátek převážně vzrostly, za celý týden přidaly indexy Dow a S&P 500 více než 3 %

Americké akcie v pátek převážně zpevnily. Většinu průběžných ztrát smazaly po tiskové konferenci prezidenta Donalda...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale…
29. 5. 2020 18:00

Evropské akcie skončily v pátek ve ztrátě, za týden i měsíc ale posílily

Evropské akcie v pátek nedokázaly navázat na sérii čtyř ziskových dnů a poměrně výrazně ztrácely, protože je...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím)…
29. 5. 2020 17:53

Na burze se objeví akcie České zbrojovky. Proč se s nimi (zatím) nebude obchodovat?

Na pražské burze se objeví v pondělí akcie České zbrojovky, ale obchodovat se s nimi zatím nebude. Mluvčí BCPP Jiří...
Pražská burza Akcie ČR Zbraně
Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání
29. 5. 2020 17:46

Brusel ani Londýn nevěří v brzký pokrok pobrexitových jednání

Nevelkou naději na pokrok ve vyjednávání budoucích vztahů Evropské unie a Británie vkládají obě strany do dalšího...
Spojené království Evropská unie Politika
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům
Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům
29. 5. 2020 16:55

Pražská burza v pátek opět oslabila, nedařilo se bankovním titulům

Pražská burza v pátek znovu oslabila, index PX klesl o 0,68 % na 895,52 bodu. Nejvýrazněji ztrácely akcie bankovní...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil
29. 5. 2020 16:30

Růst indické ekonomiky kvůli koronaviru zpomalil

Růst indické ekonomiky v prvním kalendářním čtvrtletí v důsledku koronaviru zpomalil na 3,1 % ze 4,1 % v předchozích...
Indie HDP Hospodářský růst
Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly
29. 5. 2020 16:05

Spotřebitelské výdaje v USA v dubnu rekordně klesly

Spotřebitelské výdaje ve Spojených státech se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadly o 13,6 %. To představuje...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelé
Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla
29. 5. 2020 15:20

Švédská ekonomika v 1. čtvrtletí navzdory koronaviru vzrostla

Švédská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí navzdory šíření koronaviru mírně vzrostla. Vyplývá to ze zpřesněných...
Švédsko HDP Hospodářský růst
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily…
29. 5. 2020 14:33

Velké americké firmy vydávají dluhopisy ve velkém, letos si půjčily už bilion dolarů

Americké firmy s vysokým ratingem už letos od začátku roku emitovaly dluhopisy v objemu dvojnásobně větším než ve...
Americké akcie Firemní dluhopisy Fed
Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
29. 5. 2020 13:49

Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci dubna klesl na 36,85 % z 39,39 % ke konci...
České státní dluhopisy
Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008
29. 5. 2020 13:05

Zisky firem v USA klesly v prvním čtvrtletí nejvíce od roku 2008

Podle amerického ministerstva obchodu klesly zisky firem v USA v prvním čtvrtletí o 13,9 %. Jde o největší propad od...
Americké akcie Zisky Výsledková sezóna
JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste
29. 5. 2020 12:38

JDE Peet's získal z nabídky akcií 2,3 miliardy eur, jejich cena roste

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, získal z primární nabídky akcií 2,3 miliardy eur....
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %
29. 5. 2020 11:36

Ekonomiky Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí o 5,3 %

Hrubé domácí produkty Francie a Itálie klesly v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem v důsledku...
Itálie Francie HDP
Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %
29. 5. 2020 11:13

Růst cen v eurozóně v květnu dále zpomalil na 0,1 %

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v květnu zpomalilo na 0,1 % z dubnových 0,3 %. Vyplývá to z...
Eurozóna Inflace Koronavirus
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
29. 5. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Asijské akcie byly i poslední den v týdnu nejvíce ovlivňovány děním v Hongkongu a čínskou snahou zvyšovat svůj vliv v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu…
29. 5. 2020 10:16

Akcie Philip Morris ČR budou k závěru obchodování vyřazeny z indexu MSCI Global Small Cap

K závěru pátečního obchodování budou efektivní změny převážení MSCI indexů. V rámci tohoto převážení budou vyřazeny...
Philip Morris ČR Akcie ČR Indexy