Erste v prvním pololetí vydělala 293,8 milionu eur, zisk České spořitelny spadl o 47 %
|

Erste v prvním pololetí vydělala 293,8 milionu eur, zisk České spořitelny spadl o 47 %

Rakouské bankovní skupině Erste v prvním pololetí spadl čistý zisk meziročně o 59,9 % na 293,8 milionu eur. Na hospodaření skupiny měla negativní dopady pandemie nemoci covid-19. Erste zaúčtovala opravné položky ve výši 675,4 milionu eur, zatímco za loňské první pololetí vykázala rozpuštění opravných položek v objemu 42,8 milionu eur.

Erste Group Bank Evropské banky Banky Evropské akcie Finanční sektor Výsledková sezóna Akcie ČR

Čistý úrokový výnos Erste dosáhl v prvním pololetí 2,4 miliardy eur, loni ve stejném období činil 2,33 miliardy eur. Čistý výnos z poplatků a provizí klesl na 956,7 milionu eur z 980,4 milionu eur a zisk z finančních operací se snížil na 9,3 milionu eur ze 169,9 milionu eur.

Celkové provozní příjmy Erste klesly na 3,47 miliardy eur z 3,59 miliardy eur a provozní náklady se snížily na 2,11 miliardy eur z 2,15 miliardy eur. Provozní zisk se skupině snížil na 1,36 miliardy eur z 1,45 miliardy eur (meziročně -6,2 %). Čistá úroková marže klesla na 2,10 % z 2,18 %.

S dividendami se stále počítá

Skupina uvedla, že je připravená vyplatit dividendu za roky 2019 i 2020, jakmile pozbude platnosti doporučení dohledové autority (ECB), aby finanční domy pozastavily výplaty dividend. Toto doporučení je nyní platné do začátku roku 2021. Současně ale Erste uvedla, že výplata dividendy bude záviset na výhledu vývoje ekonomiky a jejího vlastního podnikání. Původně Erste navrhovala vyplatit za loňský rok dividendu 1,5 eura na akcii.

Vzrostl objem úvěrů i vkladů klientů. Úvěry poskytnuté klientům stouply ke konci června na 163,74 miliardy eur ze 155,33 miliardy eur před rokem a vklady klientů se zvýšily na 182,67 miliardy eur ze 169,67 miliardy eur.

Poměr nesplácených úvěrů k celkovému objemu úvěrů klesl meziročně na 2,4 % z 2,8 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci června 89,6 %, před rokem byl na úrovni 91,5 % a na konci března 2020 činil 88,7 %. Kapitálová přiměřenost CET 1 byla na konci června 14,2 %, na konci roku 2019 dosahovala 13,7 % a na konci března 2020 činila 13,1 %.

Management zopakoval, že očekává pokles provozního i čistého zisku s tím, že situace by se měla zlepšovat příští rok. Rizikové náklady Erste by měly výrazně vzrůst a pohybovat se v rozmezí 65-80 bazických bodů. Skupina nadále cíluje úroveň ukazatele CET1 na 13,5 %.

Ve druhém čtvrtletí Erste vydělala 58,5 milionu eur

Za samotné druhé čtvrtletí skupina vykázala čistý úrokový příjem 1,17 miliardy eur (meziročně beze změny), čistý příjem z poplatků a provizí 452,5 milionu eur (2Q2019: 492,7 milionu eur) a čistý zisk z finančních operací 129,2 milionu eur (2Q2019: 93,7 milionu eur). Provozní příjmy v druhém čtvrtletí Erste klesly na 1,81 miliardy eur z 1,82 miliardy eur a čistý zisk se jí snížil na 58,5 milionu eur z 354,9 milionu eur.

Analytici: Výsledky jsou celkově neutrální, trvající možnost dividendy je pozitivní

"Čtvrtletní zisk na úrovni 58,5 milionu eur zaostal za očekáváním trhu. To bylo způsobeno především vyššími opravnými položkami, naopak provozní zisk 805 milionů eur překonal odhady. Prozatím není ve výsledcích patrné zhoršení kvality úvěrů, když podíl nesplácených úvěrů zůstal na stejné úrovni jako v prvním čtvrtletí," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky. "Celkově vnímáme zveřejněné informace neutrálně. Samotná čísla i výhled pro letošní rok se výrazně neliší od toho, co management naznačoval doposud. Pozitivní je pak stále vysoká pravděpodobnost vyplacení dividendy za rok 2019. Neočekáváme, že by zveřejněné informace měly být výraznějším impulzem pro vývoj ceny akcií."

"Výsledky za druhé čtvrtletí vnímáme neutrálně. Na provozní úrovni se banka prezentovala sadou čísel v souladu s tržním očekáváním. Na úrovni čistého zisku pak zaostala za naším i tržním očekáváním vlivem vyšších rizikových nákladů, které by ale měly ve druhém kvartálu dosáhnout vrcholu," doplnil analytik Michal Křikava z Fio banky.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí i v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, Chorvatsku a Srbsku. V Česku Erste působí prostřednictvím České spořitelny, která je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů, ke konci června jich měla 4,5 milionu.

České spořitelně klesl pololetní čistý zisk o 47,1 % na 4,6 miliardy Kč

České spořitelně v prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o 47,1 % na 4,6 miliardy Kč. Provozní zisk se snížil o desetinu, provozní výnosy klesly o 4,2 %. Makroekonomické prostředí České republiky se kvůli pandemii nemoci covid-19 výrazně zhoršilo, upozornila banka v tiskové zprávě.

"V celkovém hospodářském výsledku, který v porovnání se stejným obdobím minulého roku vykazuje pokles, se do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Banka měla ke konci pololetí konsolidovanou bilanční sumu 1,667 bilionu Kč, proti konci loňska se zvýšila o 14,3 %.

Provozní zisk se v pololetí snížil meziročně o 10,1 % na 10,2 miliardy Kč. Provozní výnosy klesly o 4,2 % na 20 miliard Kč. Jejich nejdůležitější složka, čistý úrokový výnos, zůstala na 14,7 miliardy Kč. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně snížil o 10,6 % na 4 miliardy Kč.

Objem poskytnutých úvěrů vzrostl o 4,6 % na 763,8 miliardy Kč. Zvýšily se úvěry domácnostem, firmám i spotřebitelské úvěry. Provozní náklady vzrostly o 2,7 % na 9,8 miliardy Kč, především kvůli zvýšení mezd stouply náklady na zaměstnance.

Anketa: (Některé) české akcie pohledem domácích tržních profesionálů
V rámci pravidelných pondělních expertních výhledů se snažíme mimo jiné reagovat na vaše otázky. Tento týden jich zůstalo nezodpovězených více, a tak jsme je postoupili českým akciovým odborníkům. Ptali jste se mimo jiné na akcie Stock Spirits, Avastu nebo bank.
Hadroušek (Fio banka): České banky mají větší kapitálový polštář než ty evropské, jejich akcie mohou více těžit z oživení ekonomiky
Akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank se obchodují na spodní hraně toho, co lze po panických výprodejích zkraje jara považovat za odpovídající fundamentům těchto bank, říká makléř Pavel Hadroušek z Fio banky. V případě Monety jsou podle něj pro investory pozitivním signálem i nedávné nákupy akcií ze strany managementu a zájem některých velkých investorů. Erste se pak obchoduje s výraznějším diskontem oproti vnitřní hodnotě, a tak by mohla také výrazněji těžit z případného zlepšení nálady na kapitálových trzích.
Zdroj: Erste Group Bank, Česká spořitelna
Co musíte ráno vědět (6. srpna)
Co musíte ráno vědět (6. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. srpna)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a ve Spojených státech, jak bojuje Facebook s konkurencí a co se letos sice...
Musíte vědět
Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři…
Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři…
včera v 22:00

Americké akciové indexy ve středu pokračovaly v růstu. Investoři ocenili výsledky Walt Disney a věří v podporu ekonomiky

Americké akcie posílily díky překvapivě příznivým (tedy ne tak špatným, jak se čekalo) hospodářským výsledkům...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nissan o rok odloží uzavření továren v Barceloně
včera v 21:33

Nissan o rok odloží uzavření továren v Barceloně

Japonská automobilka Nissan Motor se dohodla s odbory, že odloží uzavření svých tří továren v Barceloně o jeden rok,...
Asijské akcie Japonské akcie Auta
Honda se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadla do…
včera v 20:30

Honda se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronaviru propadla do ztráty

Japonská automobilka Honda Motor se v prvním finančním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi propadla do ztráty 80,8...
Asijské akcie Výsledková sezóna Auta
CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů
CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů
včera v 20:23

CNBC: Microsoft by mohl za TikTok zaplatit až 30 miliard dolarů

Americká společnost Microsoft chce jednání s čínským podnikem ByteDance o případné akvizici její aplikace TikTok...
Microsoft Americké akcie Sociální sítě
Samsung představil nový chytrý telefon Galaxy Note 20
včera v 18:19

Samsung představil nový chytrý telefon Galaxy Note 20

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics představil nový chytrý telefon Galaxy Note 20. Firma doufá, že...
Samsung Mobilní telefony Asijské akcie
Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu
Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu
včera v 18:00

Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu

Akcie na západoevropských trzích ve středu skončily v zelených číslech. Pozitivní vliv na trhy měly relativně dobré...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Facebook spouští službu pro sdílení videí podobnou TikToku
včera v 17:12

Facebook spouští službu pro sdílení videí podobnou TikToku

Americká internetová společnost Facebook spouští ve Spojených státech a desítkách dalších zemí službu pro sdílení...
Facebook Sociální sítě Spojené státy americké (USA)
Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů
Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů
včera v 16:55

Pražská burza rostla počtvrté po sobě, PX se vrátil nad 900 bodů

Pražská burza počtvrté po sobě posílila. Index PX ve středu stoupl o 0,96 procenta na 906,41 bodu, po týdnu se tak...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v červenci rostla nad očekávání
včera v 16:05

USA: Aktivita v nevýrobním sektoru v červenci rostla nad očekávání

Index nákupních manažerů mimo výrobní sektor od Institute of Supply Management dosáhl v červenci hodnoty 58,1 bodu....
Spojené státy americké (USA) Indexy nákupních manažerů (PMI)
Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla
včera v 16:00

Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru poprvé od roku 1999 klesla

Indonéská ekonomika ve druhém čtvrtletí poprvé za více než 20 let klesla. Snahy o zastavení šíření nemoci způsobené...
Indonésie Ekonomika HDP
Johnson & Johnson má od americké vlády dostat miliardu dolarů na…
včera v 15:14

Johnson & Johnson má od americké vlády dostat miliardu dolarů na dodání 100 milionů dávek vakcíny proti koronaviru

Americký výrobce léků a kosmetiky Johnson & Johnson oznámil, že od americké vlády dostane miliardu dolarů na dodání...
Americké akcie Farmacie Koronavirus
Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled
Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled
včera v 15:00

Thomson Reuters má nižší provozní zisk, potvrdil ale výhled

Globální zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters ve druhém čtvrtletí klesl provozní zisk o 18 procent...
Média Výsledková sezóna Kanada
USA: Schodek obchodní bilance se v červnu snížil, vzrostl dovoz i…
včera v 14:30

USA: Schodek obchodní bilance se v červnu snížil, vzrostl dovoz i vývoz

Hodnota deficitu americké obchodní bilance v červnu klesla na 50,7 miliardy USD. V květnu čítal schodek 54,8 miliardy...
Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
ADP: V soukromém sektoru v USA si v červenci našlo práci jen 167…
včera v 14:15

ADP: V soukromém sektoru v USA si v červenci našlo práci jen 167 tisíc lidí, očekávalo se půl druhého milionu

V americkém soukromém sektoru si v červenci našlo práci 167 000 lidí, oznámila ve středu organizace ADP. Po květnovém...
Spojené státy americké (USA) Pracovní trh Nezaměstnanost
Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot
Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot
včera v 14:00

Britské aerolinky Virgin Atlantic v USA vyhlásily bankrot

Britská letecká společnost Virgin Atlantic, která podobně jako ostatní aerolinky tvrdě doplácí na pandemii způsobenou...
Spojené království Bankrot Doprava
Výsledky New York Times ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad…
včera v 13:14

Výsledky New York Times ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,18 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 403,8 milionu USD (odhad: 390 milionů USD)

Americkému vydavateli novin The New York Times klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o šest procent na 23,7 milionu...
Americké akcie Média Zpravodajství