Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk o 38,5 % na 4,44 miliardy Kč, výsledky zaostaly za odhady analytiků
|

Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk o 38,5 % na 4,44 miliardy Kč, výsledky zaostaly za odhady analytiků

Komerční bance klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 38,5 % na 4,44 miliardy Kč. Po očištění o jednorázové položky byl nižší o 37 %. Celkové výnosy klesly o 6,7 % na 15,08 miliardy Kč. Čísla byla ovlivněna prudkým zhoršením ekonomické situace v souvislosti s pandemií nemoci covid-19, opatřeními státu na zpomalení jejího šíření a v této souvislosti i oslabením spotřebitelské a podnikatelské důvěry, ale také dopady trojího snížení úrokových sazeb České národní banky.

Komerční banka Finanční sektor Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový výnos se bance snížil v pololetí o 7,8 % na 10,84 miliardy korun, čistý výnos z poplatků a provizí se snížil o 11,3 % na 2,63 miliardy korun a čistý zisk z finančních operací ve výši 1,51 miliardy Kč se zvýšil o 12,6 % s tím, jak kolísavé a nejisté prostředí navyšovalo poptávku klientů banky po zajištění finančních rizik. Příčinou poklesu příjmů z poplatků a provizí byla především nižší transakční a prodejní aktivita a rovněž nová regulace poplatků za přeshraniční platby.

Provozní náklady Komerční bance stouply v prvním pololetí o 3,1 % na 7,95 miliardy Kč. Růst nákladů byl způsoben hlavně vyšším příspěvkem do Fondu pro řešení krize. Vyšší byla také amortizace, což souviselo s investicemi do digitalizace služeb a provozu. Banka také zaúčtovala rezervu na náklady spojené se zrychlením transformace na základě zkušeností z epidemie covidu-19.

Čistá tvorba opravných položek za druhé čtvrtletí dosáhla 1,58 miliardy Kč, v prvním čtvrtletí to bylo 154 milionů Kč. Loni v prvním, druhém a čtvrtém čtvrtletí banka opravné položky rozpouštěla, ve třetím zaúčtovala jejich tvorbu ve výši 26 milionů Kč.

Objem úvěrů klientům vzrostl za prvních šest měsíců roku o téměř pět procent na 676,3 miliardy Kč. Půjčky na bydlení poskytované Komerční bankou a její stavební spořitelnou Modrá pyramida stouply meziročně o 6,2 %. Objem úvěrů poskytnutých podnikům a jiným subjektům byl větší o 4,3 %. Spotřebitelské úvěry narostly o 0,9 %. Vklady klientů Komerční banky stouply meziročně o 7,1 % na 898,4 miliardy korun.

Kapitálová přiměřenost banky dosahovala na konci června silných 21,9 %, přičemž podíl jádrového Tier 1 kapitálu na rizikově vážených aktivech byl 21,3 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního pololetí 74,3 %, na konci loňského června byl 75,7 %. Podíl nesplácených úvěrů poklesl meziročně na 2,2 % z 2,3 %, na konci loňského roku a na konci prvního čtvrtletí byl 2,1 %.

Za samotné druhé čtvrtletí Komerční banka vykázala čistý úrokový výnos pět miliard korun (2Q2019: 5,87 miliardy Kč), čistý výnos z poplatků a provizí 1,27 miliardy Kč (2Q2019: 1,53 miliardy Kč) a čistý zisk z finančních operací 919 milionů Kč (2Q2019: 768 milionů Kč). Celkové čisté výnosy se meziročně snížily na 7,24 miliardy Kč z 8,22 miliardy Kč, zatímco celkové provozní náklady bance stouply na 3,54 miliardy Kč z 3,52 miliardy Kč. Čistý zisk poté bance ve druhém čtvrtletí meziročně spadl o 55,9 % na 1,78 miliardy Kč.

Výhled banky na celý letošní rok předpokládá růst úvěrového portfolia i klientských vkladů přibližně o 5 %. Úrokové výnosy, stejně jako celkové provozní výnosy, by měly meziročně klesnout vyšším jednociferným tempem. Výnosy z poplatků budou odrážet nižší ekonomickou aktivitu a negativní dopad zavedení limitů na poplatky za platby v eurech (SEPA). Výnosy z finančních operací by měly být meziročně vyšší zásluhou vyšší poptávky po zajišťovacích operacích. Rizikové náklady by pak měly být maximálně 70 bazických bodů.

Analytici: Výsledky zaostaly za odhady, nižší sazby negativně ovlivnily úrokové výnosy

"Celkově jsou z našeho pohledu výsledky zklamáním, a to především kvůli výrazně vyššímu dopadu nižších sazeb na úrokové výnosy proti očekávání. Na druhou stranu celoroční výhled zůstává bez výraznější změny a také kvalita úvěrového portfolia se zatím výrazně nehorší," uvedl analytik z J&T Banky Milan Lávička.

"Čistý zisk byl pod odhady především kvůli nižšímu výsledku jádrového byznysu, jmenovitě čistého úrokového výnosu. V tomto případě došlo zřejmě k podcenění okamžitého dopadu trojnásobného snížení sazeb ČNB. Pokles příjmů z poplatků byl očekáván. Výsledky za druhý kvartál zčásti kompenzoval lepší než očekávaný výsledek obchodních aktivit díky zvýšenému zájmu o zajišťovací operace. Náklady na rizika byly vysoké, avšak víceméně v souladu s očekáváním. Výhled pro rizikové náklady zůstal téměř nezměněn, takže by v dalších kvartálech nemělo dojít ke zhoršení. Výhled pro růst úvěrového portfolia se mírně zvýšil, stejně tak výhled pro obchodní aktivity. Banka ve svém výhledu pracuje s poklesem ekonomiky o 5 %, stabilní repo sazbou a růstem celého úvěrového trhu ve středních jednotkách procent (díky hypotékám a garančním programům). Kapitalizace banky zůstává velmi silná a je jednou z nejsilnějších v rámci středoevropských bank," doplnil analytik Thomas Unger z Erste.

"Zisk za druhé čtvrtletí zaostal za konsensuálním očekáváním. Do jeho snížení promluvily zejména dva faktory, jednak pokles čistých úrokových výnosů, což souvisí s nižšími reinvestičními výnosy kvůli rychlému snížení sazeb ze strany ČNB, jednak citelný nárůst nákladů na rizika. Tento růst je ale pouze dočasný. S tím, jak se opět zlepší ekonomický výhled, sníží se náklady na rizika, což povede k lepším ziskům," napsal portfoliomanažer Tomáš Pfeiler ze společnosti CYRRUS.

Dividenda: Kapitálová rezerva se má vrátit na přiměřenou úroveň, jakmile to situace dovolí

V březnu banka informovala, že se rozhodla nevyplatit dividendu ze zisku za rok 2019. Chce tak podpořit stabilizační opatření České národní banky, která předtím uvedla, že kvůli nejistým dopadům šíření koronaviru na ekonomiku očekává pozastavení výplaty dividend finančních domů. Na začátku února Komerční banka navrhla vyplatit dividendu 58 korun na akcii.

Během konferenčního hovoru management zopakoval, že vysoký přebytek kapitálu vyplatí, jakmile to bude možné, nečeká ale vyplacení dividendy v letošním roce, když ČNB ohledně dividend následuje doporučení ECB. Oživení čistého úrokového výnosu očekává banka v dalších čtvrtletích zejména díky očekávanému zvýšení dlouhodobých úrokových sazeb a pozitivnímu vývoji úvěrových spreadů. Poměr nákladů k výnosům by se měl postupně snižovat na 50 % ke konci roku ze současných 52,7 %.

Komerční bance ke konci pololetí klesl počet klientů meziročně o 5 000 na 1,657 milionu. Počet poboček se za stejnou dobu snížil ze 344 na 275. Průměrný počet zaměstnanců přesto vzrostl o 0,1 % na 8 150. Hlavním majitelem Komerční banky je francouzská Société Générale s podílem 60,4 %.

Francouzská banka Société Générale se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 1,26 miliardy eur. Na vině byly zejména odpisy v obchodní divizi, kterou se banka snaží restrukturalizovat, a posílení rezerv na ztrátové úvěry. Se ztrátou hospodařila už druhé čtvrtletí za sebou. Výnosy klesly o 15,7 % na 5,3 miliardy eur, analytici v průměru čekali 5,44 miliardy eur. Za první čtvrtletí banka vykázala ztrátu 326 milionů eur.

Zdroj: Komerční banka, ČTK
Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii
před hodinou

Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies hodlá pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců a...
Austrálie Čína Technologie
Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu
před hodinou

Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v září opět mírně zvýšila. Index důvěry vzrostl ze srpnových -14,7 bodu na -13,9...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání
před hodinou

Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání

Prodeje starších domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 2,4 % na celoročně přepočítané tempo 6...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos
15:17

Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos

Společnost Facebook přikročí k rozhodným a mimořádným opatřením, jimiž omezí sdělování obsahu na své platformě, pokud...
Spojené státy americké (USA) Volby Facebook
Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů
15:03

Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů

Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly pokračovat bez větších omezení, nejlépe aby se na ně...
Česká republika Německo Koronavirus
Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst
14:35

Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst

Britský provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 pracovních míst, což odpovídá 18 procentům jeho...
Koronavirus Turismus a cestovní ruch Spojené království
MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky
14:19

MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky

Ministryně financí Alena Schillerová a práce Jana Maláčová se v úterý nedohodly na podobě rozpočtu resortu práce na...
Česká ekonomika
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
14:00

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny

Maďarská centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Depozitní...
Maďarsko Centrální banky Úrokové sazby
Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA
13:24

Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA

Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými podniky Oracle a...
Čína Spojené státy americké (USA) Sociální sítě
Výroba aut v České republice v létě dále meziročně klesala
12:00

Výroba aut v České republice v létě dále meziročně klesala

Výroba osobních automobilů v Česku za červenec a srpen meziročně klesla o 5,0 % na 184 942 vozů. Výroba za osm měsíců...
Česká republika Česká ekonomika Auta
Andrew Bailey (Bank of England): Zkoumáme možné dopady záporných…
Andrew Bailey (Bank of England): Zkoumáme možné dopady záporných…
11:47

Andrew Bailey (Bank of England): Zkoumáme možné dopady záporných sazeb. Neznamená to ale, že je zavedeme

Guvernér Bank of England Andrew Bailey v úterý uvedl, že zkušenost se zápornými sazbami v jiných zemích je smíšená....
Spojené království Úrokové sazby Centrální banky
Raiffeisenbank ovládne Raiffeisen stavební spořitelnu
11:39

Raiffeisenbank ovládne Raiffeisen stavební spořitelnu

Raiffeisenbank odkoupí od společnosti Raiffeisen Bausparkassen Holding GmbH 90 % akcií Raiffeisen stavební spořitelny...
Raiffeisen Fúze a akvizice Česká republika
Institut Ifo zlepšil odhad letošního vývoje německé ekonomiky
10:40

Institut Ifo zlepšil odhad letošního vývoje německé ekonomiky

Ekonomický institut Ifo zlepšil výhled vývoje hrubého domácího produktu Německa pro letošní rok. Nově očekává, že se...
Německo Evropská ekonomika Eurozóna
Deutsche Bank v nejbližší době uzavře pětinu poboček v Německu
10:26

Deutsche Bank v nejbližší době uzavře pětinu poboček v Německu

Deutsche Bank v nejbližší době uzavře 20 % svých poboček v Německu. Podle agentury Reuters to uvedl jeden z...
Německo Deutsche Bank Evropské banky
Fond ČEZ koupil minoritní podíl ve švédské společnosti Eliq
Fond ČEZ koupil minoritní podíl ve švédské společnosti Eliq
10:00

Fond ČEZ koupil minoritní podíl ve švédské společnosti Eliq

Energetická skupina ČEZ koupila prostřednictvím svého investičního fondu Inven Capital minoritní podíl ve švédské...
Akcie ČR ČEZ Fúze a akvizice
Prymula nechce zavádět opatření, která by hendikepovala českou…
09:48

Prymula nechce zavádět opatření, která by hendikepovala českou ekonomiku. Restaurace nejspíše budou zavírat dříve

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nechce zavádět opatření, která by hendikepovala ekonomiku, byť jsou...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
General Electric přestane stavět uhelné elektrárny
09:41

General Electric přestane stavět uhelné elektrárny

Společnost General Electric přestane stavět uhelné elektrárny a ty stávající zavře nebo prodá. Americký průmyslový...
General Electric Americké akcie Uhlí a koks