MONETA vykázala za první čtvrtletí čistý zisk 731 milionů Kč, výsledek negativně ovlivnily opravné položky
|

MONETA vykázala za první čtvrtletí čistý zisk 731 milionů Kč, výsledek negativně ovlivnily opravné položky

Finanční ústav MONETA Money Bank vykázal za první čtvrtletí čistý zisk 731 milionů Kč. Meziročně tak bance zisk klesl o 25,6 % z 983 milionů Kč. MONETA vykázala růst provozního zisku, výsledek na úrovni čistého zisku ovšem ovlivnila negativně tvorba opravných položek v souvislosti s koronavirovou krizí.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Finanční sektor Akcie ČR Výsledková sezóna Dividendy

Čistý úrokový příjem se Monetě zvýšil o 4,9 % na 2,04 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 4,3 % na 486 milionů Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 274 % na 374 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvním kvartálu stouply o 14,7 % na 2,92 miliardy Kč. Výrazný růst provozního zisku (31 %) byl podpořen mimořádnými výnosy z prodeje části dluhopisového portfolia (277 milionů Kč).

Provozní náklady se Monetě v prvním čtvrtletí snížily meziročně o 0,2 % na 1,33 miliardy Kč. Personální náklady klesly o 1,8 % na 536 milionů Kč a administrativní náklady spadly o 6,9 % na 297 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací se zvýšila o 4,5 % na 257 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 9,4 % na 152 milionů Kč a ostatní provozní náklady se zvýšily o 5,9 % na 90 milionů Kč.

Opravné položky dosáhly 684 milionů Kč

Banka zvýšila úroveň tvorby opravných položek na úvěrové ztráty na celkem 684 milionů korun. V souvislosti s revizí makroekonomického výhledu a zvýšeným rizikem pro klienty žádající moratorium na splátky byla nucena vytvořit dodatečné opravné položky ve výši 475 milionů korun.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 19,2 % na 92,8 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotéčních úvěrů o 38,3 % na 46,9 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 5,8 % na 68,4 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 40,4 % na 7,2 miliardy Kč.

Čistá úroková marže dosáhla v prvním čtvrtletí 3,6 % oproti 3,8 za loňský rok. Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci prvního čtvrtletí 17,4 %, na konci roku 2019 byl na úrovni 16,4 %.

Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního čtvrtletí 80,8 %, na konci roku 2019 byl 86,2 %. Podíl nesplácených úvěrů se meziročně snížil o desetinu procentního bodu na 1,9 %, proti konci loňského roku naopak o desetinu procentního bodu vzrostl.

"I přes nečekanou krizi MONETA dále plní své strategické cíle. Jako banka jsme se dokázali vyrovnat se všemi opatřeními a čelit výzvám, udrželi jsme banku v chodu a zároveň chránili své zaměstnance i klienty. Zachovali jsme si obezřetnost, ve které budeme pokračovat. Věříme, že tato krize nás ve střednědobém horizontu učiní silnějšími a úspěšnějšími," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel a předseda představenstva skupiny MONETA Tomáš Spurný.

Za celý rok MONETA čeká provozní výnosy 11,6 miliardy korun

Ve výhledu pro letošní rok MONETA uvedla, že očekává celkové provozní výnosy 11,6 miliardy korun. Náklady by podle banky měly dosáhnout 5,4 miliardy korun a náklady na rizika by se měly pohybovat mezi 170 a 185 bazickými body ve vztahu k průměrnému objemu celkového úvěrového portfolia. Dosud banka počítala s provozními výnosy 12,5 miliardy korun. Dividendovou politiku plánuje banka revidovat v třetím čtvrtletí s ohledem na aktuální ziskovost, kapitál a likviditu banky. "Z důvodů nejasností ekonomických důsledků pandemie covidu-19 byl rovněž pozastaven zpětný odkup akcií," uvedla také společnost.

Během konferenčního hovoru management Monety uvedl, že banka zaúčtuje mimořádný zisk plynoucí z vyšší účetní hodnoty akvírované společnosti Wüstenrot CZ oproti zaplacené ceně. Tento zisk se bude pohybovat mezi 500 a 825 miliony Kč. Zdůraznil také, že celoroční výhled provozních výnosů na úrovni 11,6 miliardy korun je spíše konzervativní a skutečný výsledek může být lepší. Výhled zahrnuje očekávané snížení základní sazby ČNB na nulu a výše zmíněný zisk z akvizice ve výši 500 milionů Kč. Management ve druhé polovině roku také přehodnotí odložení finální dividendy ze zisku za rok 2019, a pokud to regulátor umožní, udělá vše pro to, aby tato dividenda byla vyplacena.

Výsledky jsou navzdory růstu opravných položek pozitivní, dividenda stále ve hře

"Z našeho pohledu jsou zveřejněné informace pozitivní. Provozní úroveň v prvním čtvrtletí byla oproti odhadům lepší a nebyla výrazně zasažena dopady covidu-19. Také výhled pro celý rok je s očekávaným 10% růstem provozních výnosů poměrně optimistický a nenaznačuje, že by se měly naplnit negativní scénáře, které vzhledem k výraznému propadu ceny akcií někteří investoři očekávají. Zároveň vidíme šanci, že pokud to regulátor dovolí, banka ještě do konce roku přehodnotí pozastavení výplaty dividendy a dříve slíbenou dividendu vyplatí," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky.

"Ziskovost byla v prvním čtvrtletí dobrá a nad očekáváním. Částečně to bylo podpořeno prodejem dluhopisů za 277 milionů korun. Na druhou stranu byly vyšší než očekávané náklady na tvorbu opravných položek, zejména kvůli zhoršenému ekonomickému výhledu (to vysvětluje asi 120 bazických bodů z celkového růstu o 173 bazických bodů). Celkové příjmy a provozní zisk byly solidní, zatímco provozní náklady mírně meziročně klesaly. Očekáváme, že MONETA se bude nadále prezentovat dobrou kontrolou nákladů a jejich možnou úsporou, aby podpořila ziskovost po dobu krize," doplnil analytik Thomas Unger z Erste.

"Zveřejněná čísla byla, co se týká výnosů, zhruba o 9 % lepší než naše očekávání. A o 24 % u provozního zisku. Nicméně vzhledem k nejistotě týkající se dalšího vývoje pandemie ponecháváme nyní naše prognózy a doporučení beze změny. Z pohledu hospodaření je teď hlavním rizikem podstatný propad ekonomiky s následným snižováním úrokových sazeb, což by mělo negativní dopad na úvěrovou aktivitu a úrokové výnosy," napsal analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

V polovině března banka oznámila, že s ohledem na nepředvídatelnou situaci způsobenou pandemií nemoci covid-19 nevyplatí druhou část dividendy za loňský rok. Čistý zisk si ponechá. MONETA také uvedla, že se nyní zaměří na přehodnocení svých strategických cílů a bude se snažit o minimalizaci negativního dopadu dynamicky se vyvíjející situace.

Odklad splátek dosud u úvěrů a hypoték v objemu 30,5 miliardy Kč

V pondělí pak MONETA uvedla, že v souvislosti s koronavirem umožnila dosud odklad splátek z poskytnutých úvěrů a hypoték v objemu 30,5 miliardy Kč. Tento objem zahrnuje banku i dceřiné společnosti včetně nedávno akvírované stavební spořitelny a hypotéční banky Wüstenrot. Největší zájem o odklad splátek mají živnostníci, jejichž odklady tvoří 23,5 % z celkového portfolia banky. Spotřebitelské úvěry tvoří asi 15 % a odklad splátek hypoték asi 11 %.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura je poměrně roztříštěná, podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Co musíte ráno vědět (27. května)
Co musíte ráno vědět (27. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v Praze, které firmy jdou do IPO i přes nejistotu na trzích a proč by měl...
Musíte vědět
Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii
včera v 22:07

Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19, než...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky brzdily růst

Akcie ve Spojených státech posílily v naději na ekonomické oživení a vyvinutí vakcíny proti koronaviru, v závěru jim...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur
včera v 20:59

Německá vláda podpoří Deutsche Bahn sumou 5,5 miliardy eur

Německá vláda podpoří státního železničního dopravce Deutsche Bahn částkou 5,5 miliardy eur. Již dříve problémovou...
Německo Doprava Podpora ekonomiky
Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv
včera v 19:15

Vdovec žádá smazání Trumpových twitterových konspiračních zpráv

Vdovec po Lori Klausutisové, jež před dvěma desítkami let zemřela při nehodě v kanceláři tehdejšího republikánského...
Twitter Sociální sítě Donald Trump
Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy
včera v 18:47

Akcionáři Siemensu dostanou 55 % v oddělené divizi Energy

Německá průmyslová skupina Siemens hodlá po osamostatnění svého podnikání v oblasti energetiky a zemního plynu...
Siemens Evropské akcie Energetika
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního ruchu a volného času

Evropské akcie v úterý pokračovaly v růstu z předešlého dne a přiblížily se ke svému 11týdennímu maximu. Dařilo se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu
včera v 17:44

Evropská komise chce financovat obnovu ekonomik novými příjmy rozpočtu

Evropská komise chce naplnit příští sedmiletý rozpočet a budoucí fond pokrizové obnovy ekonomik také s pomocí nových...
Evropská unie Koronavirus Podpora ekonomiky
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý přidala přes dvě procenta, táhly ji finanční tituly

Pražská burza v úterý navýšila své zisky, když index PX posílil o 2,17 % a přehoupl se přes hranici 900 bodů na 901...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly
včera v 16:15

Prodeje nových domů v USA v dubnu překvapivě rostly

Prodeje nových domů v USA se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,6 % na celoročně přepočítané tempo 623 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Nemovitosti Americký realitní trh
Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu
včera v 16:05

Spotřebitelská důvěra v USA se drží na minimu

Důvěra amerických spotřebitelů se i v květnu drží na dlouhodobém minimu. Vyplývá to z úterních údajů výzkumné skupiny...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank
včera v 15:55

Reuters: ECB se připravuje na nejhorší - život bez Bundesbank

Evropská centrální banka připravuje mimořádné plány na to, jak by realizovala svůj program nákupů dluhopisů za...
ECB Kvantitativní uvolňování Podpora ekonomiky
Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil
včera v 15:25

Pesimismus německých exportérů se díky otevírání ekonomik zmírnil

Pesimismus, který vlivem karanténních opatření v dubnu panoval mezi německými vývozci, tento měsíc díky otevírání...
Německo Mezinárodní obchod Koronavirus
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou…
včera v 15:00

Futures na americké akcie po volném dni silně rostou, po dvou měsících se dnes otevře parket na NYSE

Futures na americké akciové indexy dnes před otevřením amerických trhů výrazně rostou. Po volném pondělí tak...
NYSE Dow Jones Americké akcie
Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií
včera v 14:14

Warner Music se vrací k plánu na primární nabídku akcií

Společnost Warner Music Group, která je třetí největší nahrávací společností na světě, se vrátila k plánu na primární...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by…
včera v 13:19

Merck ve spolupráci s IAVI vyvíjí vakcínu na koronavirus, testy by měly být koncem roku

Další společností, která vyvíjí vlastní vakcínu na koronavirus, je firma Merck, která na projektu spolupracuje s...
Koronavirus Farmacie Merck
Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur
včera v 13:02

Primární nabídka by mohla ohodnotit JDE Peet's na 16 miliard eur

Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, stanovil orientační cenové rozpětí pro primární...
Primární úpis akcií (IPO) Evropské akcie
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje…
včera v 11:00

Asijské akcie v úterý rostly, návrat ekonomik k normálu povzbuzuje investory

Investoři v Asii a Tichomoří v úterý reagovali pozitivně na zprávy, že firma začala s testováním své nové vakcíny v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice
včera v 09:37

Šéf Kofoly nyní neočekává další akvizice

Generální ředitel a většinový majitel Kofoly ČeskoSlovensko Jannis Samaras v rozhovoru pro E15 řekl, že společnost je...
Kofola ČeskoSlovensko Potraviny Fúze a akvizice