MONETA Money Bank za prvních šest měsíců roku vykázala čistý zisk přes dvě miliardy korun, mírně zlepšila celoroční výhled
|

MONETA Money Bank za prvních šest měsíců roku vykázala čistý zisk přes dvě miliardy korun, mírně zlepšila celoroční výhled

Monetě Money Bank v prvním pololetí meziročně klesl čistý zisk o 5,1 % na 2,01 miliardy Kč. Provozní výnosy se jí ale zvýšily o 8,8 % na 5,19 miliardy Kč, kladně se na tom podepsal růst čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem se Monetě zvýšil o 9,1 % na 3,9 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 5 % na 950 milionů Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 46,8 % na 273 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvním pololetí stouply o 8,8 % na 5,19 miliardy Kč.

Provozní náklady Monety se v prvním pololetí zvýšily meziročně o 7,8 % na 2,56 miliardy Kč. Personální náklady klesly o 4 % na 1,13 miliardy Kč a administrativní náklady spadly o 13,4 % na 640 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací vyskočila o 79,1 % na 480 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 56,2 % na 139 milionů Kč a ostatní provozní náklady se zvýšily o 68,6 % na 172 milionů Kč.

MONETA v prvním pololetí pokračovala ve strategii snižování objemu nesplácených úvěrů a zkvalitňování svého úvěrového portfolia. Za celé pololetí prodala portfolio úvěrových pohledávek v selhání v přibližné nominální hodnotě 2,4 miliardy Kč.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 19,6 % na 84,1 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 49,7 % na 37,2 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 1,7 % na 67,1 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 62 % na 6 miliard Kč. On-line bylo poskytnuto 34,7 % úvěrů v retailovém segmentu a 26,7 % úvěrů pro malé firmy.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci prvního pololetí 16,7 %, na konci roku 2018 byl na úrovni 16,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního pololetí 84,6 %, na konci roku 2018 byl 83 %.

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala čistý úrokový výnos 1,96 miliardy Kč (2Q2018: 1,78 miliardy Kč), čistý výnos z poplatků a provizí 484 milionů Kč (2Q2018: 460 milionů Kč) a čistý zisk z finančních operací 173 milionů Kč (2Q2018: 101 milionů Kč). Čistý zisk Monetě v druhém čtvrtletí meziročně stoupl z 948 milionů Kč na 1,03 miliardy Kč.

Mírně zlepšený výhled pro celoroční zisk

Vedení banky opět zlepšilo celoroční výhled. Nyní management čeká, že za celý letošní rok MONETA vykáže čistý zisk minimálně 3,8 miliardy Kč při celkových provozních výnosech na úrovni minimálně 10,3 miliardy Kč. Dividenda ze zisku za tento rok by měla podle banky činit nejméně 6,65 Kč na akcii. V předchozím výhledu vedení předpokládalo, že společnost letos vykáže čistý zisk minimálně 3,7 miliardy Kč.

Do roku 2021 by se měl čistý zisk Monety zvýšit na minimálně 4 miliardy Kč a výplata dividendy by měla dosáhnout minimálně 6,65 Kč na akcii i v letech 2020 a 2021. Celkově by v příštích třech letech mělo být na dividendách vyplaceno minimálně 10,2 miliardy Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní

"MONETA reportovala za druhý kvartál letošního roku velmi slušná čísla. Čistý úrokový výnos víceméně naplnil očekávání trhu, když se meziročně zvýšil téměř o 10 %. Dynamika růstu úvěrů (+10,9 %) byla dvakrát vyšší než u celého trhu. Čistá úroková marže se stabilizovala na 3,9 % a je stejná v mezičtvrtletním i meziročním srovnání. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně zvýšil o více než 5 %, a překonal tak očekávání trhu. Největší roli sehrály výnosy z provizí třetích stran (+36,1 %), a to zejména ze zprostředkovaných prodejů pojistných produktů. Kvalita úvěrového portfolia zůstává zdravá, podíl nesplácených úvěrů klesl na 1,8 % a nachází se výrazně pod úrovní celého trhu (3 %)," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Výsledky banky hodnotíme pozitivně. MONETA pokračuje v naplňování svých střednědobých cílů. Tržní podíl v hypotékách dosáhl 2,9 % (cíl 5 %), u spotřebitelských úvěrů činil 18,6 % (cíl 20 %). Dle očekávání se rostoucí úrokové sazby promítají do silného nárůstu čistého úrokového výnosu, zatímco čistá úroková marže zůstává stabilní vzhledem k obrovskému nárůstu objemu poskytnutých úvěrů. I tak je nadále výrazně nad úrovní hlavních konkurentů. Pozitivně vnímáme i mírné vylepšení celoročního výhledu a potvrzení budoucí výplaty dividendy. Management si zároveň chce zajistit souhlas regulátora se zpětným odkupem akcií v objemu zhruba jedné miliardy korun. Akcie by mohly na zveřejněné výsledky reagovat růstem," dodává Kostka.

"Výsledky Monety za druhý kvartál byly lepší než očekávané, zejména zásluhou nižších nákladů na tvorbu opravných položek a díky solidnímu obchodnímu výsledku. Čistý úrokový výnos solidně rostl, ale byl lehce pod odhady spolu s vyššími než očekávanými provozními náklady. Přestože se MONETA musela zotavit po diskuzích ohledně potencionální bankovní daně, stále ji považujeme za atraktivní a doporučujeme její akcie ke koupi," doplňuje analytik Thomas Unger z Erste.

"Z našeho pohledu jsou výsledky pozitivní. Čísla potvrdila dosavadní akceleraci růstu klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia. Pozitivní je pak také zvýšení výhledu hospodaření a potvrzení výše dividendy, která při současné ceně akcií představuje hrubý výnos přes 8 % v následujících třech letech," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

MONETA chce pomocí zpětného odkupu snížit počet vydaných akcií z 511 na 500 milionů

Během konferenčního hovoru management Monety zopakoval, že banka podala žádost k regulátorovi na schválení programu zpětného odkupu akcií v objemu až jedné miliardy korun. MONETA plánuje odkoupit 11 milionů akcií, a snížit tak počet vydaných akcií z 511 milionů na 500 milionů. Zahájení programu by mělo být ke konci tohoto nebo začátkem příštího roku. Dále zaznělo, že management zvažuje možnost v budoucnu vyplácet dividendu na pololetní bázi.

Banka plánuje pokračovat v optimalizaci rizikově vážených aktiv a s tím spojených požadavků na kapitál, nicméně dopad opatření již bude nižší než v první polovině roku. Ve čtvrtém čtvrtletí zároveň banka plánuje vydat dluhové instrumenty započítávané do Tier 2 kapitálu v objemu přibližně 2,5 miliardy Kč. Za celý rok management očekává mimořádný zisk před zdaněním z prodeje pohledávek ve výši 350 milionů Kč, z čehož přibližně 313 milionů Kč bylo již realizováno v prvním pololetí.

Management nadále letos očekává výnosy z poplatků na podobné úrovni jako v minulém roce, a to i přes 5% nárůst v prvním pololetí. Důvodem je nejistota pramenící z dalšího poklesu sankčních poplatků a nižší poplatky plynoucí z vyššího využívání on-line distribučních kanálů.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura banky je poměrně roztříštěná. Podle informací ze začátku roku 25 největších institucionálních akcionářů vlastní nadpoloviční podíl akcií Monety. Zároveň 50 největších akcionářů banky vlastní bezmála 70 % akcií. Podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
včera v 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
včera v 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
včera v 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
včera v 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
včera v 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
včera v 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
včera v 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
včera v 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
včera v 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
včera v 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
včera v 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. ledna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
včera v 14:47

VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií

Německý automobilový koncern Volkswagen se chystá koupit pětinový podíl v čínském výrobci baterií pro elektromobily...
Volkswagen Fúze a akvizice Čína
USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od…
včera v 14:30

USA: Zahájená výstavba v prosinci vzrostla na nejvyšší úroveň od konce roku 2006

Zahájená výstavba ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stoupla z celoročně přepočítaného tempa 1,375 milionu...
Spojené státy americké (USA) Americký realitní trh Nemovitosti
Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje
včera v 14:16

Většina digitálních měn v závěru týdne posiluje

Kryptoměny se v závěru týdne pohybují převážně v zelených číslech. Bitcoin kolem 14.00 SEČ podle serveru...
Kryptoměny Bitcoin