MONETA Money Bank za prvních šest měsíců roku vykázala čistý zisk přes dvě miliardy korun, mírně zlepšila celoroční výhled
|

MONETA Money Bank za prvních šest měsíců roku vykázala čistý zisk přes dvě miliardy korun, mírně zlepšila celoroční výhled

Monetě Money Bank v prvním pololetí meziročně klesl čistý zisk o 5,1 % na 2,01 miliardy Kč. Provozní výnosy se jí ale zvýšily o 8,8 % na 5,19 miliardy Kč, kladně se na tom podepsal růst čistého úrokového výnosu a čistého výnosu z poplatků a provizí.

MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Evropské banky Banky Akcie ČR Výsledková sezóna

Čistý úrokový příjem se Monetě zvýšil o 9,1 % na 3,9 miliardy Kč, čistý výnos z poplatků a provizí stoupl o 5 % na 950 milionů Kč a čistý zisk z finančních operací vyskočil o 46,8 % na 273 milionů Kč. Celkové provozní výnosy společnosti v prvním pololetí stouply o 8,8 % na 5,19 miliardy Kč.

Provozní náklady Monety se v prvním pololetí zvýšily meziročně o 7,8 % na 2,56 miliardy Kč. Personální náklady klesly o 4 % na 1,13 miliardy Kč a administrativní náklady spadly o 13,4 % na 640 milionů Kč. Hodnota depreciací a amortizací vyskočila o 79,1 % na 480 milionů Kč, regulatorní platby stouply o 56,2 % na 139 milionů Kč a ostatní provozní náklady se zvýšily o 68,6 % na 172 milionů Kč.

MONETA v prvním pololetí pokračovala ve strategii snižování objemu nesplácených úvěrů a zkvalitňování svého úvěrového portfolia. Za celé pololetí prodala portfolio úvěrových pohledávek v selhání v přibližné nominální hodnotě 2,4 miliardy Kč.

Bilance hrubých retailových úvěrů se meziročně zvýšila o 19,6 % na 84,1 miliardy Kč, a to mimo jiné díky růstu hypotečních úvěrů o 49,7 % na 37,2 miliardy Kč. Bilance hrubých úvěrů poskytnutých podnikům se meziročně zvýšila o 1,7 % na 67,1 miliardy Kč, z toho objem úvěrů pro malé firmy se zvýšil o 62 % na 6 miliard Kč. On-line bylo poskytnuto 34,7 % úvěrů v retailovém segmentu a 26,7 % úvěrů pro malé firmy.

Společnost má nadále silnou kapitálovou pozici, poměr Tier 1 dosahoval na konci prvního pololetí 16,7 %, na konci roku 2018 byl na úrovni 16,4 %. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci prvního pololetí 84,6 %, na konci roku 2018 byl 83 %.

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala čistý úrokový výnos 1,96 miliardy Kč (2Q2018: 1,78 miliardy Kč), čistý výnos z poplatků a provizí 484 milionů Kč (2Q2018: 460 milionů Kč) a čistý zisk z finančních operací 173 milionů Kč (2Q2018: 101 milionů Kč). Čistý zisk Monetě v druhém čtvrtletí meziročně stoupl z 948 milionů Kč na 1,03 miliardy Kč.

Mírně zlepšený výhled pro celoroční zisk

Vedení banky opět zlepšilo celoroční výhled. Nyní management čeká, že za celý letošní rok MONETA vykáže čistý zisk minimálně 3,8 miliardy Kč při celkových provozních výnosech na úrovni minimálně 10,3 miliardy Kč. Dividenda ze zisku za tento rok by měla podle banky činit nejméně 6,65 Kč na akcii. V předchozím výhledu vedení předpokládalo, že společnost letos vykáže čistý zisk minimálně 3,7 miliardy Kč.

Do roku 2021 by se měl čistý zisk Monety zvýšit na minimálně 4 miliardy Kč a výplata dividendy by měla dosáhnout minimálně 6,65 Kč na akcii i v letech 2020 a 2021. Celkově by v příštích třech letech mělo být na dividendách vyplaceno minimálně 10,2 miliardy Kč.

Analytici: Výsledky jsou pozitivní

"MONETA reportovala za druhý kvartál letošního roku velmi slušná čísla. Čistý úrokový výnos víceméně naplnil očekávání trhu, když se meziročně zvýšil téměř o 10 %. Dynamika růstu úvěrů (+10,9 %) byla dvakrát vyšší než u celého trhu. Čistá úroková marže se stabilizovala na 3,9 % a je stejná v mezičtvrtletním i meziročním srovnání. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně zvýšil o více než 5 %, a překonal tak očekávání trhu. Největší roli sehrály výnosy z provizí třetích stran (+36,1 %), a to zejména ze zprostředkovaných prodejů pojistných produktů. Kvalita úvěrového portfolia zůstává zdravá, podíl nesplácených úvěrů klesl na 1,8 % a nachází se výrazně pod úrovní celého trhu (3 %)," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

"Výsledky banky hodnotíme pozitivně. MONETA pokračuje v naplňování svých střednědobých cílů. Tržní podíl v hypotékách dosáhl 2,9 % (cíl 5 %), u spotřebitelských úvěrů činil 18,6 % (cíl 20 %). Dle očekávání se rostoucí úrokové sazby promítají do silného nárůstu čistého úrokového výnosu, zatímco čistá úroková marže zůstává stabilní vzhledem k obrovskému nárůstu objemu poskytnutých úvěrů. I tak je nadále výrazně nad úrovní hlavních konkurentů. Pozitivně vnímáme i mírné vylepšení celoročního výhledu a potvrzení budoucí výplaty dividendy. Management si zároveň chce zajistit souhlas regulátora se zpětným odkupem akcií v objemu zhruba jedné miliardy korun. Akcie by mohly na zveřejněné výsledky reagovat růstem," dodává Kostka.

"Výsledky Monety za druhý kvartál byly lepší než očekávané, zejména zásluhou nižších nákladů na tvorbu opravných položek a díky solidnímu obchodnímu výsledku. Čistý úrokový výnos solidně rostl, ale byl lehce pod odhady spolu s vyššími než očekávanými provozními náklady. Přestože se MONETA musela zotavit po diskuzích ohledně potencionální bankovní daně, stále ji považujeme za atraktivní a doporučujeme její akcie ke koupi," doplňuje analytik Thomas Unger z Erste.

"Z našeho pohledu jsou výsledky pozitivní. Čísla potvrdila dosavadní akceleraci růstu klíčových výnosových položek a další zlepšení kvality portfolia. Pozitivní je pak také zvýšení výhledu hospodaření a potvrzení výše dividendy, která při současné ceně akcií představuje hrubý výnos přes 8 % v následujících třech letech," dodává analytik Milan Lávička z J&T Banky.

MONETA chce pomocí zpětného odkupu snížit počet vydaných akcií z 511 na 500 milionů

Během konferenčního hovoru management Monety zopakoval, že banka podala žádost k regulátorovi na schválení programu zpětného odkupu akcií v objemu až jedné miliardy korun. MONETA plánuje odkoupit 11 milionů akcií, a snížit tak počet vydaných akcií z 511 milionů na 500 milionů. Zahájení programu by mělo být ke konci tohoto nebo začátkem příštího roku. Dále zaznělo, že management zvažuje možnost v budoucnu vyplácet dividendu na pololetní bázi.

Banka plánuje pokračovat v optimalizaci rizikově vážených aktiv a s tím spojených požadavků na kapitál, nicméně dopad opatření již bude nižší než v první polovině roku. Ve čtvrtém čtvrtletí zároveň banka plánuje vydat dluhové instrumenty započítávané do Tier 2 kapitálu v objemu přibližně 2,5 miliardy Kč. Za celý rok management očekává mimořádný zisk před zdaněním z prodeje pohledávek ve výši 350 milionů Kč, z čehož přibližně 313 milionů Kč bylo již realizováno v prvním pololetí.

Management nadále letos očekává výnosy z poplatků na podobné úrovni jako v minulém roce, a to i přes 5% nárůst v prvním pololetí. Důvodem je nejistota pramenící z dalšího poklesu sankčních poplatků a nižší poplatky plynoucí z vyššího využívání on-line distribučních kanálů.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016, jméno se z dřívějšího GE Money Bank změnilo v souvislosti se vstupem banky na burzu v květnu téhož roku. Akcionářská struktura banky je poměrně roztříštěná. Podle informací ze začátku roku 25 největších institucionálních akcionářů vlastní nadpoloviční podíl akcií Monety. Zároveň 50 největších akcionářů banky vlastní bezmála 70 % akcií. Podíl českých drobných akcionářů se pohybuje kolem 12 %.

Zdroj: MONETA Money Bank, ČTK
Co musíte ráno vědět (18. září)
Co musíte ráno vědět (18. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co si Apple myslí o nařízení Evropské komise týkajícím se...
Musíte vědět
Americké akciové indexy v úterý díky silnému závěru mírně posílily,…
Americké akciové indexy v úterý díky silnému závěru mírně posílily,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy v úterý díky silnému závěru mírně posílily, čeká se na snížení úroků

Akcie ve Spojených státech mírně zpevnily. Investoři čekají na středeční rozhodnutí americké centrální banky o...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Průzkum: Obavy z globální recese jsou nejsilnější za deset let
Průzkum: Obavy z globální recese jsou nejsilnější za deset let
včera v 18:15

Průzkum: Obavy z globální recese jsou nejsilnější za deset let

Zhruba 38 % investorů podle průzkumu společnosti Bank of America Merrill Lynch (BAML) očekává, že světová ekonomika...
Recese Světová ekonomika Investiční a ekonomický výhled
Evropské akcie v úterý mírně zlevnily, ceny ropy klesly o 6 %
Evropské akcie v úterý mírně zlevnily, ceny ropy klesly o 6 %
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý mírně zlevnily, ceny ropy klesly o 6 %

Evropské akcie v úterý dále oslabily, z jednotlivých indexů ale francouzský CAC 40 skončil v plusu. Napětí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě Ropa
AB InBev doufá, že vstupem na burzu získá až 6,6 miliardy dolarů
včera v 17:36

AB InBev doufá, že vstupem na burzu získá až 6,6 miliardy dolarů

Pivovar Anheuser-Busch InBev doufá, že při středečním vstupu své asijské divize na burzu v Hongkongu získá až 6,6...
Pivo Evropské akcie Asijské akcie
Majitel firmy WeWork odložil plánovaný vstup na burzu
včera v 17:21

Majitel firmy WeWork odložil plánovaný vstup na burzu

Americká společnost We Company, která je majitelem firmy na sdílení kancelářských prostor WeWork, odložila plánované...
Americké akcie Primární úpis akcií (IPO)
Pražská burza v úterý oslabila o více než procento, nedařilo se…
Pražská burza v úterý oslabila o více než procento, nedařilo se…
včera v 16:45

Pražská burza v úterý oslabila o více než procento, nedařilo se většině titulů

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v červených číslech, index PX klesl o 1,26 % na 1 047,51 bodu. Trh dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
USA: Průmyslová výroba v srpnu meziměsíčně stoupla o 0,6 %
včera v 15:20

USA: Průmyslová výroba v srpnu meziměsíčně stoupla o 0,6 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech v srpnu stoupla ve srovnání s červencem o 0,6 %. Po červencovém poklesu o 0,1 ...
Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. září)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. září)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Apple i Irsko u soudu zpochybnily rozhodnutí EK o daních
Apple i Irsko u soudu zpochybnily rozhodnutí EK o daních
včera v 14:03

Apple i Irsko u soudu zpochybnily rozhodnutí EK o daních

Evropská komise byla podle americké technologické společnosti Apple "mimo realitu i zdravý rozum", když nařídila, že...
Apple Irsko Daně
ČMKOS doporučuje odborářům vyjednávat o růstu mezd o 6 až 7 %
včera v 13:29

ČMKOS doporučuje odborářům vyjednávat o růstu mezd o 6 až 7 %

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) doporučuje odborovým vyjednavačům, aby ve firmách jednali o růstu...
Zaměstnání Byznys a podnikání Platy a osobní ohodnocení
Evropský parlament podpořil kandidaturu Lagardeové do čela ECB
včera v 12:20

Evropský parlament podpořil kandidaturu Lagardeové do čela ECB

Evropský parlament (EP) na úterním plenárním zasedání ve Štrasburku souhlasil s kandidaturou někdejší šéfky...
ECB Eurozóna Centrální banky
Euroskeptici v europarlamentu kritizovali politiku ECB
Euroskeptici v europarlamentu kritizovali politiku ECB
včera v 12:08

Euroskeptici v europarlamentu kritizovali politiku ECB

Zatímco europoslanci z řad lidovců, liberálů nebo sociálních demokratů kandidaturu Christine Lagardeové na post...
ECB Centrální banky Eurozóna
Manpower: Tempo růstu náboru zaměstnanců v Česku ve 4. čtvrtletí…
včera v 11:18

Manpower: Tempo růstu náboru zaměstnanců v Česku ve 4. čtvrtletí klesne

Čeští zaměstnavatelé plánují i v posledním čtvrtletí nabírat nové zaměstnance, ovšem tempo růstu náboru bude proti...
Pracovní trh Zaměstnání Česká republika
ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně se v září zlepšil
včera v 11:05

ZEW: Ekonomický sentiment v Německu i v eurozóně se v září zlepšil

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku a ekonomiku eurozóny se v září zvýšila. Výhled pro největší...
ZEW Německo Eurozóna
Bisnode: V prvním pololetí v Česku zaniklo 7 908 firem, meziročně o…
včera v 11:01

Bisnode: V prvním pololetí v Česku zaniklo 7 908 firem, meziročně o třetinu více

V prvním pololetí ukončilo v Česku činnost 7 908 společností, tedy o třetinu více než ve stejném období loni. V...
Byznys a podnikání Česká republika
Asijské akcie zakončily úterní obchodování smíšeně
Asijské akcie zakončily úterní obchodování smíšeně
včera v 10:30

Asijské akcie zakončily úterní obchodování smíšeně

Asijské akcie se ani v úterý na směru neshodly. Investoři byli stále nervózní kvůli zvýšenému geopolitickému napětí v...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Evropská komise: E.ON smí koupit část innogy, pokud prodá její…
včera v 10:04

Evropská komise: E.ON smí koupit část innogy, pokud prodá její aktivity v ČR

Energetická společnost E.ON smí převzít část majetku firmy innogy, pokud splní určité podmínky, mezi které patří i...
Energetika Fúze a akvizice Evropské akcie