Unipetrol loni vydělal téměř devět miliard korun. Rekordní výsledky byly podpořeny platbami od pojišťoven i vysokým využitím kapacit
|

Unipetrol loni vydělal téměř devět miliard korun. Rekordní výsledky byly podpořeny platbami od pojišťoven i vysokým využitím kapacit

Petrochemická společnost Unipetrol zakončila čtvrté čtvrtletí loňského roku s čistým ziskem 737 milionů korun. Meziročně jí tak zisk výrazně klesl, o rok dříve vykázala za stejné období výsledek 2,62 miliardy korun. Za celý loňský rok ale společnosti čistý zisk stoupl na 8,66 miliardy z 6,42 miliardy korun. Rekordní celoroční výsledky podpořily platby od pojišťoven za havárie i vysoké využití výrobních kapacit.

Unipetrol Petrochemie Rafinérie Akcie ČR Výsledková sezóna

Provozní zisk EBITDA LIFO Unipetrolu ve čtvrtém čtvrtletí klesl z 3,26 miliardy korun na 1,25 miliardy korun, tržby společnosti se ale zvýšily z 26,47 miliardy korun na 30,54 miliardy korun. Meziroční srovnání čísel je ovlivněno zaúčtováním plateb od pojišťoven ve čtvrtém čtvrtletí 2016. Bez započtení jednorázových položek by výsledky za loňský čtvrtý kvartál byly zhruba stejné jako čísla za poslední tři měsíce předloňského roku. Objem čisté hotovosti se vlivem realizovaných investic ke konci loňského čtvrtého čtvrtletí meziročně snížil z 2,76 miliardy na 2,23 miliardy korun.

Za celý loňský rok dosáhl zisk EBITDA LIFO 14,82 miliardy korun, za rok 2016 vykázala společnost výsledek 10,12 miliardy korun. Tržby se firmě loni meziročně zvýšily na 122,48 miliardy korun z 87,81 miliardy korun.

"Loňský rok byl v mnoha ohledech rekordní. Zvýšili jsme tržby a provozní zisk na historickou úroveň a pokračovali jsme v mohutných investicích do modernizace a rozvoje klíčových výrobních jednotek. Ty navíc dosahovaly vysokého stupně využití. Výrazně jsme pokročili v kompletaci stavby nové polyetylénové jednotky, která je klíčovou investicí v naší strategii," uvedl ve výsledkové zprávě generální ředitel a předseda představenstva skupiny Unipetrol Andrzej Modrzejewski.

Segment downstream

V segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázal Unipetrol za rok 2017 provozní zisk EBITDA LIFO 13,5 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o nárůst o 2,4 miliardy korun (+21 %). Výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinérií Unipetrolu a meziročním navýšením využití výrobních kapacit z 62 % na 90 %. Díky tomu firma meziročně zvýšila objem zpracované ropy o 46 % na 7,9 milionu tun.

Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 9 % na 6,8 milionu tun. Etylénová jednotka byla využita na 82 %, což se projevilo ve výrazném nárůstu prodejních objemů petrochemických produktů, a to o 86 % na úroveň dvou milionů tun. Z toho neratovická Spolana, která uzavřela rok s čistým ziskem 433,5 milionu korun, přispěla prodaným objemem 397 tisíc tun.

Maloobchodní segment

V maloobchodním segmentu společnost vykázala celoroční provozní zisk EBITDA LIFO 1,4 miliardy Kč, což představuje meziroční navýšení o 436 milionů korun (+46 %). Důvodem byla pokračující všeobecně příznivá makroekonomická situace a zvýšený prodej pohonných hmot.

V nepalivové části těžil Unipetrol z dalšího rozvoje konceptu občerstvení Stop Cafe. Čísla podpořilo také postupné přebírání 63 čerpacích stanic od společnosti OMV. Dosud Unipetrol převzal 56 stanic, ukončení procesu očekává firma v letošním prvním čtvrtletí.

Unipetrol v minulém roce nadále posílil vedoucí pozici značky Benzina na trhu čerpacích stanic v ČR, ke konci roku evidoval ve své síti Benzina 401 stanic. Tržní podíl Benziny dosahoval ke konci října 20,5 %.

Investice do rekonstrukcí a modernizací

Unipetrol v uplynulém roce proinvestoval více než 7,5 miliardy korun. Vynaložené prostředky směřovaly do modernizace a rozvoje výrobních provozů, ochrany životního prostředí, optimalizace energetické efektivity a zvyšování procesní bezpečnosti.

Úspěšně pokračovala výstavba nové polyetylénové jednotky PE3. Stavba jednotky je v současné době hotova ze 77 %, její dokončení se předpokládá na konci letošního roku. Mezi klíčové projekty patřily také probíhající rekonstrukce teplárny T700 a revitalizace jednotky parciální oxidace (POX).

V oblasti dopravy a logistiky Unipetrol investoval do nákupu nových lokomotiv. Investice mířily také do neratovické Spolany, konkrétně do modernizace a ekologizace výroby a do produkce granulovaného hnojiva Spolsan G. V maloobchodním segmentu Unipetrol investoval přes 900 milionů korun do rozšiřování konceptu Stop Cafe na čerpacích stanicích a v neposlední řadě do přebírání a rebrandingu čerpacích stanic OMV.

Analytici: Výsledky cenu akcií neovlivní

"Unipetrol reportoval výsledky, které sice na kvartální úrovni zaostaly za odhady na provozní úrovni i na úrovni čistého zisku, ale absolutní rozdíly jsou jen malé. Nečekáme, že by report měl mít vliv na cenu akcií na burze, ta se bude řídit dobrovolnou nabídkou na odkup akcií Unipetrolu polskou skupinou PKN Orlen za 380 korun za kus," říká analytik z J&T Banky Bohumil Trampota.

Výraznější vliv hospodářských výsledků na cenu akcií Unipetrolu na burze nečeká ani analytik Jiří Kostka z Komerční banky. "Při srovnání čísel za roky 2016 a 2017 jsou výsledky pozitivní, nesmíme ale zapomínat, že do 30. ledna běží období dobrovolné nabídky odkupu akcií, po jehož skončení mohou být akcie společnosti staženy z burzy," napsal Kostka.

Pojišťovny by Unipetrolu měly vyplatit ještě zhruba 2,6 miliardy korun

V letech 2015 a 2016 postihly Unipetrol havárie v provozech v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. V srpnu 2015 zasáhl areál Unipetrolu v Záluží u Litvínova rozsáhlý požár, který přerušil provoz petrochemie. V roce 2016 byla odstavena kvůli havárii krakovací jednotky rafinérie v Kralupech nad Vltavou provozovaná dceřinou Českou rafinérskou. Zcela bez problémů ale nebyl ani loňský rok, v polovině prosince byla v litvínovském areálu poškozena jednotka parciální oxidace (POX), obnovení plného provozu společnost oznámila v první polovině ledna.

Pojistné plnění za havárie se pozitivně promítlo do výsledků Unipetrolu za loňský i letošní rok. Dříve vykázaná pojistná plnění v roce 2017 činila 2,8 miliardy korun. Předpokládaná hodnota zbývající kompenzace činila ke konci loňského roku 2,6 miliardy korun. Firma uvedla, že pokračuje ve vyjednávání, celková výše kompenzace bude záviset na konečné dohodě s pojistitelem. Finanční ředitel firmy Mirosław Kastelik očekává, že jednání budou dokončena v první polovině letošního roku.

PKN Orlen chce Unipetrol pro sebe

Petrochemická společnost Unipetrol byla založena v roce 1994. Od roku 2005 je podnik součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen drží v Unipetrolu 63% podíl. Dalších zhruba 20 % akcií podniku vlastní společnost Paulinino Limited, kterou ovládá česko-slovenská finanční skupina J&T.

Na konci loňského roku ale firma PKN Orlen oznámila, že chce svůj podíl v Unipetrolu navýšit na minimálně 90 %. V rámci dobrovolné nabídky na odkup akcií Unipetrolu nabízí 380 Kč za jeden cenný papír. Sběr nabídek na prodej akcií začal 28. prosince a skončí 30. ledna. Paulinino Limited už na konci prosince oznámila, že svůj podíl v Unipetrolu Orlenu prodá.

Zdroj: Unipetrol, ČTK
Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, pomohla jim EK se svým…
Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, pomohla jim EK se svým…
před 27 minutami

Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, pomohla jim EK se svým plánem

Evropské akcie ve středu začaly na vlně optimismu z předešlých dní, nový plán Evropské komise, a zejména objem...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Japonsko připravilo druhý balíček na podporu ekonomiky
před hodinou

Japonsko připravilo druhý balíček na podporu ekonomiky

Japonská vláda ve středu schválila druhý balíček na podporu ekonomiky zasažené dopady koronavirové krize. Vynaloží na...
Japonsko Podpora ekonomiky Koronavirus
Pražská burza ve středu opět v zisku, táhly ji hlavně bankovní tituly
Pražská burza ve středu opět v zisku, táhly ji hlavně bankovní tituly
16:50

Pražská burza ve středu opět v zisku, táhly ji hlavně bankovní tituly

Pražská burza ve středu dopoledně navázala na úterní pozitivní výkon, odpoledne ale část svých zisků umazala. Index...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (27. května)
15:24

Ze světa investičních doporučení (27. května)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení
Twitter označil Trumpovy tweety za nepřesné, Trump hrozí regulací
Twitter označil Trumpovy tweety za nepřesné, Trump hrozí regulací
14:54

Twitter označil Trumpovy tweety za nepřesné, Trump hrozí regulací

Společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť, poprvé označila tweety amerického prezidenta Donalda...
Donald Trump Twitter Regulace
Kvůli koronaviru hrozí snížení ratingu rekordnímu počtu subjektů
Kvůli koronaviru hrozí snížení ratingu rekordnímu počtu subjektů
14:29

Kvůli koronaviru hrozí snížení ratingu rekordnímu počtu subjektů

Počet firem nebo zemí, kterým hrozí snížení ratingu, stoupl na rekordní maximum. Může za to pandemie způsobená...
Rating Ratingové agentury Koronavirus
Evropská komise chce na podporu ekonomiky dát 750 miliard eur,…
Evropská komise chce na podporu ekonomiky dát 750 miliard eur,…
12:45

Evropská komise chce na podporu ekonomiky dát 750 miliard eur, očekává se tvrdé vyjednávání mezi členskými zeměmi

Evropská komise plánuje nový balíček fiskální pomoci o objemu 750 miliard eur, kterým chce zabránit nejhlubší recesi...
Evropská unie Evropa Podpora ekonomiky
Příspěvek 500 Kč za den budou moci dostat i společníci malých s. r. o.
12:05

Příspěvek 500 Kč za den budou moci dostat i společníci malých s. r. o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru,...
Česká republika Podpora ekonomiky Koronavirus
Lagardeová: Zpomalení evropské ekonomiky nebude mírné
Lagardeová:  Zpomalení evropské ekonomiky nebude mírné
11:19

Lagardeová: Zpomalení evropské ekonomiky nebude mírné

Šéfka ECB Christine Lagardeová v rámci svého středečního vystoupení připomněla, že scénář s mírným poklesem evropské...
ECB Evropská unie Evropská ekonomika
Asijské akcie ve středu hledaly směr, hlavními faktory jsou stále…
Asijské akcie ve středu hledaly směr, hlavními faktory jsou stále…
10:30

Asijské akcie ve středu hledaly směr, hlavními faktory jsou stále oživení ekonomik a Hongkong

Akcie v Asii a Tichomoří ve středu nenavázaly na dobré výsledky z ostatních světových trhů a skončily smíšeně....
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francouzská ekonomika by ve 2. čtvrtletí mohla klesnout o 20 %
Francouzská ekonomika by ve 2. čtvrtletí mohla klesnout o 20 %
10:10

Francouzská ekonomika by ve 2. čtvrtletí mohla klesnout o 20 %

Francouzská ekonomika by ve druhém čtvrtletí mohla kvůli koronaviru klesnout ve srovnání s předchozími třemi měsíci o...
Francie HDP Hospodářský růst
Hlavní akcionář Stock Spirits tlačí na další akvizice nebo vyšší…
09:42

Hlavní akcionář Stock Spirits tlačí na další akvizice nebo vyšší dividendu

Hlavní akcionář likérky Stock Spirits, společnost Western Gate držící asi 10% podíl ve firmě, vyzval v úterý vedení...
Stock Spirits Alkohol a drogy Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (27. května)
Co musíte ráno vědět (27. května)
00:00

Co musíte ráno vědět (27. května)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a v Praze, které firmy jdou do IPO i přes nejistotu na trzích a proč by měl...
Musíte vědět
Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii
včera v 22:07

Trump: Summit G7 v USA by byl příkladem zotavení po pandemii

Americký prezident Donald Trump se domnívá, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19, než...
Donald Trump Světová ekonomika Politika
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zpevnily, technologické tituly ale netypicky brzdily růst

Akcie ve Spojených státech posílily v naději na ekonomické oživení a vyvinutí vakcíny proti koronaviru, v závěru jim...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA