Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala, problém mohou mít i Češi na zájezdu koupeném v zahraničí
|

Zadlužená britská cestovní kancelář Thomas Cook zkrachovala, problém mohou mít i Češi na zájezdu koupeném v zahraničí

(AKTUALIZOVÁNO) Jedna z největších cestovních kanceláří na světě, britská firma Thomas Cook, kvůli finančním potížím zkrachovala. Společnost patřila mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě a jejích služeb využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Na dovolené v zahraničí je nyní s touto firmou asi 600 000 lidí, a bude tak proto nutná velká společná operace vlád i pojišťoven.

Evropské akcie Turismus a cestovní ruch Spojené království Bankrot Česká republika Dovolená

"Společnost Thomas Cook přestala fungovat, takže jsou zrušeny všechny její lety," oznámil v pondělí britský úřad pro civilní letectví (CAA). Uvedl rovněž, že už zahájil operaci, jejímž smyslem je dopravit co nejrychleji domů na 150 000 britských turistů, kteří jsou teď s cestovní kanceláří na dovolené. Úřad kvůli krachu firmy zřídil také zvláštní webovou stránku, na které poskytuje podrobné informace.

CAA předpokládá, že repatriace britských občanů potrvá přibližně dva týdny. Britský ministr dopravy Grant Shapps uvedl, že úřady k repatriaci najaly desítky letadel. "Je to enormní úkol, největší repatriace v době míru v historii Británie. Takže se pravděpodobně objeví problémy a průtahy," dodal.

"Je nám velice líto, že jsme nebyli úspěšní," uvedl šéf cestovní kanceláře Peter Fankhauser, když oznamoval, že společnost vstupuje do nucené likvidace. Podnik během posledních dnů vedl horečná jednání s věřiteli i s britskou vládou o finanční pomoci.

Premiér Boris Johnson označil za správné, že se vláda rozhodla firmu nezachraňovat. Vládní záchrana společnosti Thomas Cook by podle něj mohla vést k tomu, že v budoucnosti by i další podniky očekávaly podobné zacházení.

Britský odborový svaz TSSA činí vládu zodpovědnou za krach podniku. "Vláda měla řadu příležitostí firmě Thomas Cook pomoci. Rozhodla se však pro ideologické dogma místo záchrany tisíců pracovních míst," uvedl šéf odborového svazu Manuel Cortes. Prohlásil také, že záchrana podniku by byla levnější než repatriace klientů.

Thomas Cook si už minulý měsíc dohodla finanční injekci 900 milionů liber. Věřitelské banky ale následně požádaly, aby si firma zajistila dalších 200 milionů liber jako rezervu pro zimní měsíce. Johnson uvedl, že společnost od vlády požadovala finanční pomoc kolem 150 milionů liber.

Podle premiéra by cestovní kanceláře měly vynakládat větší úsilí k ochraně svých aktivit před případným kolapsem. "Musíme prozkoumat způsoby, jakými se cestovní kanceláře mohou před takovými bankroty chránit," uvedl britský premiér. "Člověka to vede k zamyšlení, zda jsou ředitelé těchto podniku řádně motivováni k tomu, aby takové záležitosti řešili," dodal.

Společnost Thomas Cook byla založena v roce 1841, a patří tak mezi nejstarší cestovní kanceláře na světě, podle některých zdrojů je dokonce nejstarší. Ve světě zaměstnává asi 22 000 lidí, z toho přibližně 9 000 v Británii.

Krach se může týkat Čechů na zájezdu koupeném v zahraničí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachovalé britské kanceláře Thomas Cook, neočekává problémy českých klientů s návratem domů. Řekl to šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek. Podle Asociace cestovních kanceláří ČR ale CK Neckermann přestala do odvolání prodávat nové zájezdy. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže se česká pobočka Neckermanna ocitla v ekonomické nejistotě a vyčkává, až se vyjasní vlastnická struktura.

"Očekáváme, že všechny lety by měly letět tak, jak mají. Klienti by měli přiletět v bezpečí z destinace. Lety jsou v pořádku zaplacené. Nečekáme teď žádné extrémní problémy tohoto stylu, že by teď někdo čekal na letišti a nedostal se domů," řekl Šrámek. Zatím nemá vyčísleno, kolik je v zahraničí českých turistů.

Rovněž podle Papeže by se problémy neměly týkat Čechů, kteří si koupili zájezd u CK Neckermann. "To je samostatný právní subjekt," řekl Papež o CK Neckermann, která je členem ACK. "Pokud si ovšem Češi koupili zájezd v zahraničí, ať už u firmy Thomas Cook v Británii, nebo v Německu, tam se jich to nějakým způsobem dotknout může," řekl Papež. Připomněl, že předpisy a zákony, které platí v Čechách, na tyto klienty neplatí. Budou se muset řídit předpisy země, kde si zájezd koupili.

Co se týče klientů zkrachovalé britské společnosti, těch mohou být po celé ČR rozprostřeny tisíce. "Thomas Cook fungovala jako cestovka, která posílá klienty nejen do Prahy, ale třeba na jižní Moravu nebo Českého Krumlova," řekl Papež. Tito klienti se musí spojit se svojí cestovní kanceláří, popřípadě s pojišťovnou či zastupitelským úřadem a řešit situaci jednotlivě.

Německé aerolinky patřící pod CK Thomas Cook pokračují v provozu

Německý letecký přepravce Condor navzdory krachu britské mateřské společnosti Thomas Cook pokračuje v provozu. Společnost Condor zároveň uvedla, že požádala německou vládu o překlenovací úvěr. Německé ministerstvo hospodářství podle agentury Reuters přijetí žádosti potvrdilo a dodalo, že ji zkoumá. Odmítlo se vyjádřit k velikosti případné půjčky. Condor provozuje zhruba čtyři desítky letadel.

Německé dceřiné cestovní kanceláře, ke kterým patří například Neckermann Reisen, Bucher Last Minute, Öger Tours či Air Marin, zastavily veškerý prodej zájezdů, napsala agentura DPA. Podle německé divize Thomas Cook GmbH nelze zaručit uskutečnění zájezdů s pondělním a úterním termínem odjezdu.

"V současné době zkoumáme poslední možnosti. Pokud selžou, budou podány insolvenční návrhy na společnosti Thomas Cook GmbH, Thomas Cook Touristik GmbH a Bucher Reisen & Öger Tours GmbH a případně i na další firmy," uvedla Thomas Cook GmbH na svých internetových stránkách.

The Guardian: Za pádem CK Thomas Cook je fúze, dluhy a internet

Za krachem 178 let staré britské cestovní kanceláře Thomas Cook je nešťastná fúze, obrovské dluhy a také internet, který učinil revoluci v objednávání zahraničních pobytů. Napsal to deník The Guardian. Zároveň za bezprostřední důvod pádu označil fakt, že se podniku nepodařilo získat záchranný úvěr 200 milionů liber.

V květnu skupina informovala, že má ztrátu 1,5 miliardy liber, z toho asi miliardu liber odepsala kvůli fúzi s konkurenční MyTravel z roku 2007. Spojením s firmou známou značkami Airtours a Going Places měl vzniknout evropský gigant, který by každoročně ušetřil na výdajích 75 milionů liber. Skutečnost byla ovšem taková, že se Thomas Cook spojila s firmou, která za předchozích šest let vykázala zisk pouze jednou, a dostala se tak do obrovských dluhů.

Britové přitom vyjíždějí na dovolenou stále častěji, jen loni jich do zahraničí vyrazilo 60 %, zatímco v roce 2017 to bylo 57 %. Změnil se však způsob, jakým ji lidé tráví - místo plážových dovolených dávají přednost poznávání měst a využívají k tomu služeb nízkonákladových aerolinek, jako jsou Ryanair nebo easyJet, a rovněž společnosti Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí.

Už jen každý sedmý dovolenkář koupí zájezd u cestovní kanceláře, píše The Guardian s odkazem na cestovní sdružení Abta. Bývají to lidé starší 65 let a jedinci ze slabších společensko-ekonomických skupin, kteří si nemohou dovolit utratit moc peněz.

S podobnými problémy se potýká i největší rival firmy Thomas Cook, a to anglo-americká cestovní kancelář Tui. Ta má ale menší dluhy a vlastní četné hotely a vyhlídkové lodě, v nichž nabízí ubytování. Přesto i ona vydala několik varování ohledně zisku za letošní rok. Právě krach firmy Thomas Cook by jí ale teď mohl pomoci, domnívá se The Guardian.

Jako další příčinu nesnází, jež vedly k pádu zadlužené britské cestovní kanceláře, uvádí The Guardian kromě brexitu a s ním spojeného oslabení libry, které zdražilo zájezdy do zahraničí, také vlnu veder, která v květnu zachvátila Evropu a výrazně snížila poptávku po pobytech v zahraničí.

Které cestovní kanceláře ovládaly cestovní ruch v Evropě: pět největších společností

1. TUI Group - Největší turistická skupina světa, působí ve 180 destinacích po celém světě. Ročně její služby využije kolem 27 milionů zákazníků, po celém světě zaměstnává asi 70 000 lidí. Sídlí v Německu. V uplynulém finančním roce firma zvýšila hrubý provozní zisk (EBITA) o 4,1 % na 1,147 miliardy eur. Hospodaření podpořily hlavně hotelová divize a divize výletních plateb, letos ale hospodaření citelně ovlivnilo zastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Předchůdkyně firmy byla založena v roce 1923, původně jako důlní společnost. V cestovním ruchu plně podniká od roku 1968.

2. Thomas Cook Group - Nejstarší cestovní kancelář na světě, založena byla v roce 1841. Po 178 letech ale vyhlásila bankrot. Služeb společnosti Thomas Cook Group využívalo asi 19 milionů klientů ročně, ve světě zaměstnává asi 22 000 lidí, z toho přibližně 9 000 v Británii. Loni firma utržila deset miliard liber, čistá ztráta ale činila 163 milionů liber.

3. Der Touristik - Cestovní divize německé skupiny Rewe, která minulý týden oznámila, že kupuje cestovní kanceláře Fischer Group. Pod Der Touristik spadá rovněž Exim Holding, který v České republice a Polsku působí pod značkou Exim Tours a na Slovensku a Maďarsku pod značkou Kartago Tours. Der Touristik, založená v roce 1988, působí v turismu na 15 evropských trzích, loni jejích služeb využilo 9,9 milionu lidí a tržby společnosti dosáhly 6,7 miliardy eur. Zaměstnává 10 500 lidí.

4. FTI Group - Německá cestovní kancelář, která byla založena v roce 1980. Jejích služeb loni využilo 7 milionů lidí, má 10 000 zaměstnanců a působí ve 120 destinacích po celém světě. Loni dosáhla tržeb 3,6 miliardy eur.

5. Alltours - Německá cestovní kancelář, která v uplynulém finančním roce přepravila na dovolenou 1,7 milionu lidí. Zisk před úroky a zdaněním (EBIT) dosáhl 42 milionů eur, tržby činily 1,4 miliardy eur. Založena byla v roce 1974.

Zdroj: ČTK
Energetické skupině ČEZ v prvním pololetí vzrostly tržby i zisk,…
Energetické skupině ČEZ v prvním pololetí vzrostly tržby i zisk,…
před 33 minutami

Energetické skupině ČEZ v prvním pololetí vzrostly tržby i zisk, vedení mírně zlepšilo celoroční výhled

Energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním pololetí letošního roku čistý zisk meziročně o 9 % na 14,7 miliardy Kč....
ČEZ Energetika Jaderná energetika
Co musíte ráno vědět (11. srpna)
Co musíte ráno vědět (11. srpna)
00:00

Co musíte ráno vědět (11. srpna)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, co hrozí v nejbližších letech Evropanům a jaký zajímavý...
Musíte vědět
Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil
Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil
včera v 22:30

Americké akcie v pondělí uzavřely smíšeně, dolar zpevnil

Americké akcie zahájily týden smíšeně. Investoři se namísto technologií uchylují k hodnotovým akciím a čekají na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moskva: Apple zneužil postavení na trhu s mobilními aplikacemi
včera v 19:15

Moskva: Apple zneužil postavení na trhu s mobilními aplikacemi

Americká společnost Apple v Rusku zneužila svého dominantního postavení na trhu s mobilními aplikacemi pro přístroje...
Apple Rusko Mobilní telefony
Evropské akcie začaly týden v zelených číslech
Evropské akcie začaly týden v zelených číslech
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden v zelených číslech

Akcie na západoevropských trzích v pondělí mírně rostly. Dění na burzách stále ovlivňují zejména vývoj v USA,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
McDonald's žaluje bývalého šéfa kvůli vztahům na pracovišti
včera v 17:46

McDonald's žaluje bývalého šéfa kvůli vztahům na pracovišti

Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's podal žalobu na svého bývalého generálního ředitele...
McDonald's Americké akcie
Pojišťovna VIG čeká za první pololetí kvůli odpisům pětinový propad…
včera v 17:11

Pojišťovna VIG čeká za první pololetí kvůli odpisům pětinový propad zisku

Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group čeká za první pololetí meziroční propad zisku před zdaněním o 22 % na...
Evropské akcie Pojištění Koronavirus
Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank
Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank
včera v 16:45

Pražská burza v pondělí stoupla o 0,84 % při dvouprocentním růstu bank

Pražská burza zahájila týden růstem, index PX v pondělí stoupl o 0,84 % na 914,89 bodu. Dařilo se hlavně bankám,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ze světa investičních doporučení (10. srpna)
včera v 15:38

Ze světa investičních doporučení (10. srpna)

Které akcie si v úvodu týdne vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených...
Americké akcie Investiční doporučení
Skupina zákonodárců USA žádá odstranění cel kvůli Airbusu
Skupina zákonodárců USA žádá odstranění cel kvůli Airbusu
včera v 15:25

Skupina zákonodárců USA žádá odstranění cel kvůli Airbusu

Skupina 13 amerických senátorů z obou hlavních politických stran požádala Úřad amerického obchodního zmocněnce (USTR)...
Spojené státy americké (USA) Daně
Hotelová společnost Marriott je kvůli koronaviru ve ztrátě
včera v 15:00

Hotelová společnost Marriott je kvůli koronaviru ve ztrátě

Hotelová společnost Marriott International se ve druhém čtvrtletí propadla do ztráty 234 milionů USD ve srovnání se...
Turismus a cestovní ruch Spojené státy americké (USA) Výsledková sezóna
Umělá inteligence v investování překonává konkurenci
včera v 14:17

Umělá inteligence v investování překonává konkurenci

Hedgeové fondy, které využívají v investičním procesu umělou inteligenci, zaznamenaly za poslední tři roky téměř...
Hedgeové fondy Technologie
Holding Porsche SE se v pololetí propadl do ztráty
Holding Porsche SE se v pololetí propadl do ztráty
včera v 14:00

Holding Porsche SE se v pololetí propadl do ztráty

Holdingová společnost Porsche SE, která je hlavním akcionářem německého automobilového koncernu Volkswagen, v...
Auta Německo Výsledková sezóna
Euler Hermes: Ve druhém čtvrtletí klesl rekordní počet ratingů rizik
včera v 13:00

Euler Hermes: Ve druhém čtvrtletí klesl rekordní počet ratingů rizik

Přední světová úvěrová pojišťovna Euler Hermes kvůli zhoršení hospodářského výhledu způsobeného pandemií covidu-19 ve...
Pojišťovny Česká republika Rizika
Nový šéf Škody Auto se chce zaměřit na elektrifikaci a digitalizaci
Nový šéf Škody Auto se chce zaměřit na elektrifikaci a digitalizaci
včera v 12:00

Nový šéf Škody Auto se chce zaměřit na elektrifikaci a digitalizaci

Nový předseda představenstva automobilky Škoda Auto Thomas Schäfer hodlá věnovat zvláštní pozornost elektrifikaci a...
Česká republika Auta Průmysl
Průzkum: Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění
Průzkum: Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění
včera v 11:40

Průzkum: Třetina britských zaměstnavatelů plánuje propouštění

Zhruba třetina britských zaměstnavatelů plánuje ve třetím čtvrtletí snižování počtu pracovníků. Vyplývá to podle...
Pracovní trh Spojené království Nezaměstnanost