US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ+0,33 %
KB+2,75 %
Erste+0,06 %

Jak se vyhnout osobnímu bankrotu

Život umí přichystat celou řadu překvapení. Ne všechna jsou příjemná. Proto je velice vhodné myslet na chvíle, kdy se nebude dařit, a to i finančně. Pokud dodržíte uvedené rady, fatální ekonomická tragédie bude pouhým "dočasným zpomalením".

Andrej Rády
Andrej Rády
29. 3. 2011 | 6:00
Bankrot

1. Mějte dobrý přístup ke svým penězům

Spořicí účty, krátkodobé dluhopisy, fondy peněžního trhu a další "rychlá" aktiva umožní, abyste se dostali ke svým penězům velice rychle ve chvíli, kdy je potřebujete. Na rozdíl od akcií, ETF a dalších finančních instrumentů prakticky nepodléhají špatné situaci na trhu, maximálně inflaci.

Peníze máte rychle k dispozici, aniž byste byli trestáni za "předčasný výběr", který je typický například pro dlouhodobé penzijní investiční programy.

Do akcií a dalších rizikovějších aktiv investujte až tehdy, když máte peníze na několik měsíců "provozu" na snadno a rychle dostupných účtech. Čím více dlouhodobých závazků máte (hypotéky, úvěry), tím větší rezervu likvidních peněz si nechte.

2. Plánujte a dělejte si rozpočet

Pokud nemáte představu, kolik peněz chodí na váš účet, a kolik jich na druhou stranu odchází, jen těžko budete mít představu o tom, kolik peněz si máte nastřádat pro "složité chvíle". Nemluvě o představě o tom, zda si žijete nad poměry, nebo zda máte nějakou rezervu.

Rozpočet není vaše máma, nedonutí vás sám o sobě změnit vaše chování, ale je to užitečný nástroj. Díky němu budete vědět, kam a kolik plyne vašich peněz a jak na tom jste.

3. Připravte se na snížení nákladů

Uvědomte si a rozmyslete, které výdaje jste schopni omezit. Jakmile to budete vědět, je to jen krůček ke schopnosti je reálně omezit. A to se v době, kdy budete mít hlouběji do kapsy, může hodit.

Lidé také často netuší, kolik mohou ušetřit, když se budou snažit. A tak platí vyšší než nutné poplatky v bankách, za elektřinu, plyn a podobně. Někdy se stačí rozhlédnout, stokoruny často doslova leží na chodníku.

4. Maximalizujte užitek z drobných výhod

Jsou to často věci, které nás obtěžují. Určitě neradíme, abyste se stali posedlými. Ale uznejte sami – kolik různých slev, dárkových kupónů a podobně jste za poslední rok vyhodili do koše, protože jste zrovna tu kterou věc nechtěli využít? Tak ji třeba nabídněte přátelům, případně prodejte - na internetu žádný problém.

Navíc možná někdy zjistíte, že jste právě za podobnou věc, na kterou jste nedávno měli slevu, zaplatili plnou cenu. Jednoduchá rada – nezavalte se kupóny, ale vyhazujte je s rozmyslem.

5. Nedlužte na kreditkách

Kreditní kartu dostanete, ani nevíte jak. Stačí si třeba koupit nábytek na splátky – a už máte kartu v poštovní schránce. Když už vás něco donutí ji použí(va)t, dávejte si dobrý pozor na to, abyste na ni vždy včas vrátili požadované peníze. Úroky ještě nikdo nepotkal na ulici, ale v řeči čísel už nad nimi zaplakali mnozí.

Jak se starat o své finance? Několik jednoduchých rad

6. Vydělejte něco navíc

Druhá práce, prodej nepotřebných věcí, pronájem nepoužívané garáže nebo dokonce bytu, hlídání dětí, … Seznam si doplňte podle toho, co vás zajímá a baví. Často se ze záliby může časem stát celý podnikatelský záměr.

7. Neduhy řešte včas

Myšleno zdravotní i materiální. Problémy se s časem většinou samy nevyřeší, a proto jděte k lékaři, jakmile cítíte nějaké problémy, nečekejte, až vás nemoc sklátí dlouhodobě. To ovlivní vaši kariéru, příjmy, a tím i schopnost platit účty.

Totéž platí i o vybavení bytu, autě a podobně. Menší oprava stojí méně peněz, větší oprava je dražší, navíc často jakékoli poškozené vybavení může být i nebezpečné.

Zdroj: Investopedia

BankrotPenízeSpoření
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár