Pět faktorů ovlivňujících cenu bitcoinu
|

Pět faktorů ovlivňujících cenu bitcoinu

Volatilita a bitcoin jsou v posledních letech věrnými souputníky, ale příznivce této kryptoměny to nevyvádí z míry. Zájem investorů a jedinečnost však již dávno nejsou jedinými faktory, jež ovlivňují cenu bitcoinu. Co tedy stojí za volatilitou nejrozšířenější kryptoměny?

Bitcoin Kryptoměny Informační technologie

Cena bitcoinu vzrostla od listopadu do prosince 2017 o 223 %, jen aby pak od ledna do února klesla o 59 %. Do března pak opět vzrostla o 64 %, ale v průběhu března pak opět sestoupila o 40 %. Denní cenový rozptyl sice v průběhu posledních měsíců klesl, ale stále jde o nadprůměrně volatilní kurz.

Kdybychom si ale mysleli, že je to dáno působením jiných faktorů než u běžných investičních aktiv, byli bychom asi překvapeni. Spíše jde o to, že vliv těchto faktorů je příliš zveličován.

1. Poptávka a nabídka

Žádné překvapení se nekoná, poptávka a nabídka ovlivňují cenu každého aktiva. Objem bitcoinů, které lze vytěžit, je předem daný, takže jde o podobnou komoditu jako zlato nebo ropa. I bitcoiny je potřeba vytěžit (a jde to stále hůře a dráže), což zvyšuje nabídku. A stejně tak rostoucí poptávka (respektive nesoulad nabídky a poptávky), zvyšuje, případně snižuje cenu bitcoinu.

2. Média a veřejnost

Média sehrávají určitou roli asi u každé investice, ale u bitcoinu je jejich vliv opravdu výrazný. Nakupují jej lidé, kteří s investicemi mnohdy nemají velké zkušenosti, a jeho spanilá jízda na konci loňského roku tomu napomohla. Podobné je to s názory mnoha lidí, například na sociálních sítích, ty mají také velký vliv. Dalším faktorem jsou zprávy o tom, že se do bitcoinu rozhodla investovat nějaka firma, že jej začíná akceptovat jako platidlo nějaký velký obchod a podobně.

3. Politické změny

Politické události mají na bitcoin podobný vliv jako na klasické měny. Rozdíl je v tom, že negativní zprávy působí na bitcoin (na rozdíl od klasických měn) pozitivně. Jde stále o alternativní nástroj, který má statut měny nezávislé na vládách a centrálních bankách, takže na mnohé spekulanty působí jako bezpečný přístav. Projevilo se to během krize v Řecku, v období britského referenda o vztahu s EU i při zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem.

4. Změny ve vládní regulaci

Bitcoin je stále novinkou, u níž většina vlád neví, jak (a zda vůbec) ji regulovat. I přes nezávislost bitcoinu na vládách mohou právě vládní regulace v jednotlivých zemích silně ovlivňovat kurz kryptoměny, a to oběma směry. Když se Čína, největší trh s kryptoměnami, rozhodla omezit využívání bitcoinu a uzavřela několik jeho burz, jeho cena sletěla dolů. Když naopak japonská vláda uznala bitcoin jako oficiální platidlo, cena několik měsíců dramaticky rostla.

5. Změny pravidel

Bitcoin sice vypadá jako nezávislá entita, ale ve skutečnosti jej hodně ovlivňuje komunita těžařů, která má tendence měnit pravidla, na jejichž základě bitcoin (nebo rovnou blockchain) funguje. Tyto změny již několikrát vedly k takzvanému forku, při němž vznikly nové měny s různými pravidly. Většinou pak docházelo k tomu, že před rozdělením vedla nejistota k poklesu ceny, zatímco po jeho provedení opět rostla. Tyto změny působí na některé investory negativně a dokazují, že i přes zdánlivou stabilizaci situace je bitcoin stále spíše horskou dráhou než klasickým investičním aktivem, a už vůbec jej nelze považovat za měnu.

Zdroj: HACKERNOON