Pětadvacítka Warrenových mouder
|

Pětadvacítka Warrenových mouder

Warren Buffett je legenda, o tom nemá smysl spekulovat. Investovat podle něj ale nemá pro drobného investora význam, protože Buffett neinvestuje, on chce firmy vlastnit. Stejně tak není pochyb o tom, že jeho rady a myšlenky jsou bezednou studnicí moudrosti, z níž by měl čerpat každý investor, který chce na akciových trzích vydělat.

Americké akcie Chyby v investování Warren Buffett Investiční guru Nejbohatší investoři a byznysmeni Investování Ponaučení pro investory

Kdybychom chtěli sepsat všechny Buffettovy myšlenky, které stojí za to, bylo by to na knihu (a takových knih je na trhu hned několik). Společnost RockWealth vybrala 25 nejzajímavějších a seřadila je do osmi lekcí.

1. Osvojte si dobré návyky

Mít dobré návyky je podle Buffetta jeden ze stavebních kamenů úspěchu. Čím dříve si je osvojíte, tím lépe.

"Největší chybou je to, že se nenaučíme pořádně spořit."

"Neinvestujte peníze, které jste neutratili. Utrácejte peníze, které jste neinvestovali."

"Investování je činnost, při níž se vzdáváme dnešní spotřeby ve snaze umožnit si větší spotřebu v budoucnosti."

2. Myslete dlouhodobě

Buffett je známý tím, že neuznává krátkodobé investování. Sám s nadsázkou říká, že jeho investiční horizont je "navždy".

"Někdo může dnes sedět ve stínu, protože v minulosti někdo jiný zasadil strom."

"Nikdy se nepokouším na akciovém trhu vydělat. Kupuji s tím, že druhý den může být burza zavřena a opět ji otevřou až za pět let."

"Nezáleží na talentu nebo vynaloženém úsilí, některé věci zkrátka vyžadují čas. Nemůžete mít dítě za měsíc s tím, že přivedete devět žen do jiného stavu."

3. Ignorujte tržní předpovědi

Ani předpovědi analytiků Buffett zrovna nemusí. Podle něj nemají smysl.

"Předpovědi analytiků mají jeden zajímavý efekt. I věštci ve srovnání s nimi působí seriózně."

"Predikce vám řekne mnohé o tom, kdo ji vyřkl, ale nic o tom, co se bude dít."

"Krátkodobé prognózy jsou toxickým materiálem, který by se měl držet dál nejen od dětí, ale také od dospělých, kteří se chovají jako děti."

4. Vyhýbejte se prodejcům

Buffett opakovaně varuje investory před prodejci investic, zejména těmi, kteří se tváří, že vědí, které sektory nebo fondy budou vydělávat.

"Mnohem více peněz bylo vyděláno díky schopnosti prodávat než díky schopnosti investovat. A lidé, kterým platíte za to, aby identifikovali budoucí nadprůměrné investice, nevědí, jak tyto investice identifikovat. Umějí prodávat."

"Celý ten komerční tlak vás nutí k tomu, abyste měli pocit naléhavosti udělat dnes něco jiného než včera. Nemusíte to dělat, stačí se uklidnit a počkat, až to za vás udělá americký průmysl."

5. Poznejte svá slabá místa

Jednou z nejdůležitější vlastností, kterými se Buffett liší od ostatních tržních velikánů, je pokora. Investoři podle něj vědí mnohem méně, než si myslí, a nakonec na to vždy doplatí.

"Pro většinu investorů není nejdůležitější to, co vědí, ale realistické zhodnocení toho, co nevědí."

"Riziko spočívá v tom, že nevíte, co děláte."

6. Zjednodušte to

Buffett se snaží držet pár jednoduchých pravidel a totéž doporučuje ostatním. Investování podle něj není tak složité, jak se snaží tvrdit někteří tržní profesionálové.

"Existuje zvrácená lidská potřeba dělat z jednoduchých věcí složité."

"V životě stačí udělat správně jen pár věcí, ovšem za předpokladu, že neuděláme mnoho věcí špatně."

7. Využívejte nízkonákladové fondy

Přestože sám Buffett je vzorem řady aktivních investorů a správců aktiv, investorům dlouhodobě doporučuje nízkonákladové investice.

"Výkonnost přichází a odchází. Poplatky zůstávají."

"Do nízkonákladových indexových fondů by měli investovat malí i velcí investoři."

"Pravidelným investováním do indexového fondu může i nezkušený investor překonávat profesionály. Když si takzvané 'dumb money' uvědomí své limity, přestávají být 'dumb'."

8. Zůstaňte v klidu,…

Asi nejdůležitější lekce od Buffetta, na niž on sám klade největší důraz, je správné rozpoložení.

"Na trzích se setkáváte s mnoha hloupými lidmi. Je to jako v kasinu, kde všichni pijí alkohol ve velkém. Když dokážete zůstat u koly, měli byste být v pohodě."

"Nejdůležitější vlastností investora není intelekt, ale střídmost. Právě ta vede k tomu, že nemáte radost z toho, když jdete s davem, ani z toho, když jdete proti davu."

"Investoři musejí umět ignorovat strach i nadšení a soustředit se na pár jednoduchých základních věcí. Důležitá je také ochota vypadat nevýrazně, nebo dokonce hloupě, a to po dostatečně dlouhou dobu."

…když trhy padají,…

"Neměli byste investovat do akcií, když ve vás jejich krátkodobý 50% propad vyvolává strach a paniku."

"Neexistuje jednoduché pravidlo toho, jak hluboko mohou akcie v krátkodobém časovém horizontu klesnout. I když máte malé dluhy a vaše pozice nejsou akutně ohroženy prudkým propadem, strašidelné komentáře a titulky v médiích vás mohou znervóznit. A nerozvážná mysl nedělá dobrá rozhodnutí."

…, i když rostou

"Akcie budou časem posilovat. Stačí se vyhnout přílišnému nadšení v době, kdy mu propadají ostatní."

"Nic neuklidňuje mysl tak, jako to dokáží velké zisky dosažené bez velké námahy."

Že jste uvedené sitace (tak či onak upravené) již mnohokrát četli? To je dobře. Teď si je pouze musíte vzít k srdci a pamatovat na ně v době, kdy na trzích takzvaně poteče krev.

Zdroj: RockWealth