Marek Šubrt: Širšímu okruhu kvalifikovaných investorů přinášíme možnost investovat do fondu private equity s potenciálem nadstandardního zhodnocení

BHS Private Equity Fund se zaměřuje na investice do malých a středních firem v České republice a na Slovensku. Investorům přináší možnost investice v oblasti, která historicky vykazuje nadstandardní zhodnocení. Jaká jsou kritéria výběru firem a jak zvyšují jednotlivé společnosti hodnotu fondu? Nejen o tom jsme hovořili s Markem Šubrtem, investičním manažerem společnosti Versute Investments, která je odborným poradcem zmíněného fondu.
Jak vybíráte firmy do portfolia?
BHS Private Equity Fund investuje do malých a středních podniků v České republice a na Slovensku. Fond se primárně zaměřuje na firmy, které mají osvědčený podnikatelský koncept s inovačním a růstovým potenciálem, mají pozitivní cash flow, jsou ziskové a mají jedinečný produkt nebo službu, vysokou přidanou hodnotu a potenciál obstát na zahraničních trzích.
A které společnosti v současnosti máte v portfoliu?
Máme tam pět společností – DCK Holoubkov Bohemia, Gevorkyan, Tiyo, BOCO Pardubice machines a Babičkin dvor agro servis.
Čím jsou tyto firmy zajímavé?
DCK Holoubkov Bohemia vyrábí nízkonapěťové rozvaděče. Společnost je lídrem na českém trhu, dosahuje vysokých ziskových marží a má potenciál dalšího růstu. Mezi její zákazníky patří největší energetické a distribuční společnosti, u kterých společnost pravidelně vyhrává tendry na dlouhodobé dodávky. Kvalitní manažerský tým má hluboké technologické znalosti a díky porozumění potřebám trhu a soustavným inovacím dokázal podnik dlouhodobě úspěšně rozvíjet a rozšiřovat sortiment výrobků.
Slovenská společnost Gevorkyan je globálním a technologickým lídrem v oblasti výroby kovových součástek pomocí inovativních technologií práškové metalurgie. V loňském roce dosáhla tržeb 76,5 milionu eur a letošní cíl má ještě vyšší. Na konci loňského roku se začalo s akciemi firmy obchodovat na trhu Prime pražské burzy.
Společnost Babičkin dvor agro servis vyrábí krmné směsi pro hospodářská zvířata. Její výrobky zásobují drůbeží farmy na Slovensku, odkud vajíčka od nosnic z volného výběhu míří k zákazníkům pod značkou Babičkin dvor.
Společnost BOCO Pardubice machines je předním strojírenským výrobcem v segmentu extruzních technologických linek v České republice a na Slovensku, což z ní dělá společnost se sektorově vyšší EBITDA marží. BOCO dlouhodobě posiluje svoji pozici zejména interním vývojem a vytvářením profesionálních konstrukčních návrhů. Vykazuje tak velice vysoký obchodní a inovační potenciál, a to například v expanzi na zahraniční trhy nebo výrobě recyklačních linek na plast, kde vidíme velký potenciál dalšího rozvoje.
Zatím poslední akvírovanou společností je od 18. září loňského roku společnost Tiyo (dříve Altran CZ), která je předním poskytovatelem služeb v oblasti výzkumu, vývoje a testování pro různé průmyslové obory. Její laboratoře se specializují na testování různých komponentů z hlediska jejich environmentálních, mechanických, materiálových a elektrických vlastností. Dále poskytuje služby v oblasti vývoje a výroby testovacích zařízení, inženýrské činnosti v rámci vývoje vozidel a testování v oblasti elektromagnetické kompatibility. Tato transakce zapadá do investiční strategie fondu, který tak získává společnost s jasnou strategií a udržitelnou konkurenční výhodou, vysokým inovačním a růstovým potenciálem, a to vše ve velice atraktivním rozvíjejícím se oboru. Výrazným pozitivem je, že transakce byla realizována s managementem společnosti, který má jasnou vizi a společně s námi firmu hodlá posouvat dopředu.
Jak tyto firmy zvyšují hodnotu fondu?
Obecně a zjednodušeně se hodnota ve společnostech tvoří třemi základními způsoby. V první řadě zvyšováním zisku, tedy navyšováním tržeb a snižováním nákladů. Dále lze zvýšit hodnotu firmy posilováním značky, akvizicí atraktivních zákazníků, inovacemi výrobků, rozvojem výzkumu a vývoje a podobně. A snižování zadluženosti, což znamená především splácení akvizičního úvěru (v případě takzvaného leveraged buyoutu), také přispívá k růstu akcionářské hodnoty a budoucího výnosu pro investory.
Co musí firma mít, abyste ji vybrali do portfolia fondu?
Díváme se na potenciál společnosti v horizontu sedmi let a více. Obecně se například snažíme vybírat firmy, které jsou odolné vůči ekonomickým fluktuacím. A snažíme se nemít portfolio navázané na obory, které jsou až příliš ovlivněné ekonomickým cyklem. Gevorkyan je prášková metalurgie, která je akcelerována krizí, ale při konjunktuře pak zákazníci neodchází, protože nemají důvod. DCK Holoubkov Bohemia je navázána na distribuci elektrické energie, která je potřeba i v době krize. Stejně tak u Babičkin dvor agro servis bude vždy potřeba nosnice něčím krmit, protože poptávka po vejcích nezmizí. Také je nezbytné testovat výrobky u společnosti Tiyo, než se dostanou na trh nebo dále ve vývojovém procesu, aby byla jistota, že budou plně funkční, a aby se zabránilo případným vyšším nákladům.
Připravujete další akvizice?
Snažíme se akvírovat jednu až dvě společnosti za rok. Loni jsme hodnotili celkem 124 investičních příležitostí a letos nijak nezvolňujeme. Náš proces výběru je přísný, protože chceme mít dobře strukturované a odolné portfolio.
A jak vlastně do společností vstupujete?
Jsme poměrně flexibilní. Jsme schopní koupit firmu nebo do ní investovat a nabýt minoritní i majoritní podíl. Liší se to podle struktury vstupu, kterou lze uplatnit v rámci konkrétní firmy. Naší preferovanou variantou je poskytnutí růstového kapitálu, kdy majitel ve společnosti zůstává a potřebuje peníze na další rozvoj (například vybudování nové haly pro zvýšení výrobních kapacit). Nefunguje to jako bankovní financování, poskytujeme ekvitu, což znamená, že se ze společnosti neodčerpávají prostředky formou úroků a splátek.
V případě nákupu majority (nemusí to vždy nutně znamenat odkup celé společnosti) se také stává, že přijde vlastník společnosti, který dosáhl určitého věku a nemá nástupce. V takovém případě můžeme společnost odkoupit sami či s přispěním koinvestorů, ale i (v případě zájmu) původního majitele, a společnost dále rozvíjet. Nikdy není nic úplně černé nebo bílé, a proto je občas potřeba kombinovat různé investiční strategie.
A na jak dlouho společnosti kupujete? Zmínil jste, že vás zajímá potenciál v horizontu alespoň sedmi let.
Investiční horizont, který v rámci fondu doporučujeme investorům, je šest a více let. Nicméně jako fond private equity uvažujeme exit standardně v horizontu pěti až sedmi let. Na rozdíl od většiny fondů private equity jsme otevřený fond kvalifikovaných investorů s investicí od jednoho milionu korun (pokud kvalifikovaný investor splní určité zákonné podmínky). Investoři mohou vstupovat a vystupovat na kvartální bázi, nemusejí čekat na uplynutí investičního horizontu. Díky otevřenosti má fond v podstatě nekonečnou životnost.
Vzhledem k tomu, že jsme otevřený fond, sledujeme vývoj hodnoty daného aktiva, a pokud nám rozvojový potenciál dává smysl, případně nastane nepříznivá ekonomická doba a valuace klesají, exit odložíme. Většina standardních fondů private equity je uzavřených na 8 až 10 let a často má jasně stanovené investiční a divestiční období. Vzniká u nich proto tlak na exit, protože v určitý moment musejí své portfoliové investice "vyexitovat".
Na jaký výnos BHS Private Equity Fund cílí?
Cílem je doručovat investorům 15% čistý výnos (tedy po započtení poplatků). V posledních letech se nám to v průměru dařilo.
Kolik peněz jste již od investorů získali?
Aktuálně má fond fondový kapitál na úrovni více než jedné miliardy korun.
Alternativní investice do private equity potenciálně umožňuje vyšší výnosy. Jak je to ale s rizikem?
Investice do private equity se pojí s vyšším rizikem než například u vkladových produktů, spořicích účtů či dalších typů méně rizikových aktiv. Klienty je na to samozřejmě potřeba upozornit. Na druhou stranu mohou s fondem potenciálně realizovat nadstandardní výnos. Myslím si, že i s ohledem na vyšší inflaci by investoři v rámci diverzifikace měli uvažovat vedle méně rizikových investic také o private equity.
Při výběru private equity třídy aktiv a fondu je velice důležitý tým, který se o investice stará. Investor by si proto měl určitě prověřit track record (historické výsledky, referenční projekty) jednotlivých lidí i společnosti, která je manažerem fondu. Kvalitní týmy jsou schopné nacházet kvalitní příležitosti a dobře je vyhodnocovat, starat se o ně a následně i realizovat nadstandardní výnosy. Zároveň umí identifikovat zmíněná rizika, připravit mechanismy a rizika maximálně ošetřit.
Marek Šubrt, vybraný do žebříčku Forbes 30 pod 30 pro rok 2024, se k Versute Investments připojil v roce 2019. Dříve působil na Ministerstvu financí, ve společnostech Penta Investments, JetBrains, ExxonMobil, CBRE a EY. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na management a consulting, studoval také na HHL Leipzig Graduate School of Management a má titul MBA z univerzity ZHAW Zurich.