Fondy kvalifikovaných investorů v Česku: Novinky loňského roku a co čekat letos

Jaké historické milníky a novinky na trhu s fondy kvalifikovaných investorů přinesl rok 2024? A co nového slibuje rok 2025?
Historické milníky
Fond J&T Arch Investments si loni upevnil pozici suverénní jedničky mezi investičními fondy co do objemu kapitálu pod správou. Na konci třetího čtvrtletí překonal významný milník, když aktiva fondu přesáhla 100 miliard korun. Aktuálně se navíc jedná o druhý nejobchodovanější titul na pražské burze, první jsou akcie společnosti ČEZ.
Fondy Accolade Industrial a Český fond půdy oslavily deset let na trhu. Jedná se o pionýry na poli fondů kvalifikovaných investorů působících v ČR a oba se řadí k největším FKI. Accolade Industrial je v současnosti s vlastním kapitálem 22 miliard korun druhým největším FKI v Česku.
Nové realitní a developerské fondy
Společnost WOOD & Company uvedla loni na trh dva nové developerské podfondy. Podfond WOOD & Co Renewables je zaměřený na development fotovoltaických elektráren a dalších obnovitelných zdrojů energie či bateriových úložišť. První velký fotovoltaický projekt v Rumunsku se již připravuje k napojení do sítě.
Podfond WOOD & Co Residential je zaměřený na rezidenční development. Ve spolupráci se slovenským developerem Cresco Real Estate připravuje rezidenční výstavbu projektu Vackov v Praze na Žižkově s více než 1 100 byty. Oba podfondy WOOD & Co mají spíše charakter uzavřených fondů, není možné do nich momentálně průběžně vstupovat. Nějaké další obchodní okno se ale pravděpodobně otevře, pokud budou potřebovat kapitál na další projekty.
Dva nové developerské fondy zařadila do nabídky v uplynulém roce také AVANT investiční společnost. Fond EBM Residential se zaměřuje na exkluzivní rezidenční developerské projekty (novostavby) v Praze a Středočeském kraji, fond Real Luxembourg dělá redevelopment starších činžovních domů v Praze.
V realitách investuje také další nový fond pod křídly AVANT investiční společnosti, nemovitostní fond Franco Real Estates, který operuje v Česku, na Slovensku a v Rakousku a zaměřuje se spíše na starší komerční nemovitosti.
Pod CODYA investiční společností začal fungovat nový fond The Julius Fund, který nabízí investorům příležitost podílet se na investicích do prémiových nemovitostí v centrech evropských metropolí v konceptu luxusních rezidenčních hotelů. Nejedná se však o klasický nemovitostní fond, The Julius Fund totiž fakticky investuje do akcií a dluhopisů společnosti Julius Meinl Living Plc.
Novinky v private equity
Private equity investice v ČR zažívají boom a v uplynulém roce se investorům otevřely i zajímavé možnosti k investování do renomovaných zahraničních private equity fondů.
Nový fond Ernest Global PuPEq (Public and Private Equities) nabízí investorům kombinaci investic do uzavřených zahraničních private equity fondů s investicemi do veřejně obchodovaných akcií, díky čemuž je schopný zajišťovat likviditu. Měl by díky private equity složce generovat dlouhodobě větší výnosy než akciové fondy, zároveň s nižší volatilitou. Cílený výnos fondu je 8-12 % ročně.
S jiným konceptem, postaveným převážně na velkých zahraničních private equity fondech obchodovaných i na sekundárním trhu, přišla EMUN investiční společnost a její fond EMUN Semiliquid Global Private Equity. Vedle toho nyní rozjíždí ještě další dva sesterské fondy, EMUN Global Private Credit a EMUN Global Private Infrastructure.
V letošním roce přichází na trh s dalším produktem zaměřeným výhradně na zahraniční private equity fondy také EnCor investiční společnost. Její fond EnCor Private Equity 1 je ale na rozdíl od předchozích dvou fondů uzavřeného typu na 10 let, nebude z něj tedy možné vystoupit dříve. Upisovací období by mělo trvat do června.
Conseq Funds investiční společnost připravila pro investory pro změnu feeder fond, který bude investovat do private equity fondu BNP Paribas Co-Invest Fund 2. Ten na rozdíl od běžných private equity fondů nekupuje celé firmy, ale pouze minoritní podíly jako koinvestor s jinými renomovanými zahraničními private equity fondy. Rovněž se jedná o fond uzavřeného typu na 10 let. Upisovací období do fondu Conseq BNP Paribas Co-Invest Fund 2 trvá do 21. března.
Nové venture kapitálové fondy
V prvním čtvrtletí probíhá také upisovací období několika uzavřených privátních fondů zaměřených primárně na česká či středoevropská aktiva. Fond Jet Ventures rozšiřuje portfolio private equity fondů Jet o kategorii venture kapitálu, tedy investice do slibných startupů v takzvané early stage fázi. Jedná se o uzavřený desetiletý fond, do kterého je možné investovat přímo od 5 milionů korun, nebo přes feeder fond od Consequ od 1 milionu korun. Upisovací období trvá do 21. března.
Na venture kapitál je zaměřený také uzavřený desetiletý fond Kaya 5, do kterého je rovněž možné investovat přes Conseq. Nicméně tento fond je spíše pro institucionální investory, neboť přijímá závazky minimálně od 10 milionů korun.
Conseq dále připravuje nový fond Orbit Growth Debt 2, strategicky navazující na předchozí fond Conseq Venture Debt 1, který je zaměřený na poskytování dluhového financování pro startupy v růstové fázi, kdy je zpravidla firmě poskytnut zajištěný úvěr spolu s opcí na akciový podíl ve firmě. Mělo by se jednat o uzavřený fond na 7 let.
Penta fondy odstartovaly úpis
Od půlky prosince do 14. března probíhá také primární upisovací období do nových fondů Penta Equity a Penta Real Estate. V tomto případě se jedná o otevřené fondy s měsíční frekvencí oceňování a úpisů. V primárním upisovacím období je možné upisovat investiční akcie fondů za nominální hodnotu 1 Kč/EUR na akcii.
Fond Penta Equity zastřešuje celé podnikání Penty. Do fondu bude vložen 10% podíl na holdingu Penta Investments Limited. Hlavními pilíři byznysu tohoto holdingu jsou lékárny Dr. Max, nemocnice a Alzheimer centra Penta Hospitals, sázkařský byznys Fortuna Entertainment, Privatbanka a realitní byznys.
Fond Penta Real Estate je zaměřený výhradně na realitní projekty Penty (nájemní nemovitosti jako Masaryčka a různé developerské projekty, zejména v Praze a Bratislavě). Do fondu bude vložen 100% podíl na holdingu Penta Real Estate Holding Limited, pod kterým jsou nemovitostní projekty vedeny.
Penta uvádí u obou fondů cílený výnos 13–15 % ročně, což vychází z hospodářských výsledků Penty za uplynulých 5 let. Vázanost investice výstupními poplatky je u fondu Penta Real Estate 3 roky (výstupní poplatek 20 %), u fondu Penta Equity 4 roky (výstupní poplatek 20 %).
Upozornění: Ve všech výše zmiňovaných případech se jedná o fondy určené výhradně pro kvalifikované investory s minimální investicí od jednoho milionu korun nebo více. Přehled různě zaměřených FKI v ČR nabízí odborný portál FKI-fondy.cz, kde najdete ke všem fondům podrobnější informace a přes který je zároveň možné investovat do kteréhokoli fondu se vstupním poplatkem pouze 1 %.
Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Před jakýmkoliv investičním rozhodnutím se obraťte na svého investičního poradce.
Data uvedená v článku pocházejí z materiálů společností FINEZ Investment Management, Conseq Investment Management a z odborného portálu FKI-fondy.cz a jsou platná k 31. 12. 2024, není-li uvedeno jinak.