Zaostřeno na fondy: Český fond půdy

Fondy kvalifikovaných investorů (FKI) nabízejí možnost zhodnotit kapitál prostřednictvím investičních strategií, které jsou běžným podílovým fondům zapovězeny, a mohou investovat i do alternativních aktiv. V Česku patří mezi nejvíce využívané zejména fondy zaměřující se na nemovitostní investice. Ve spolupráci s Investičním webem v sérii článků nazvané Zaostřeno na fondy představuji některé zajímavé FKI. Jako druhý jsem zvolil Český fond půdy. Jde o velice úspěšný fond spravující ornou půdu v České republice za více než 2 miliardy korun. Jeho výnosy historicky výrazně překonávají míru inflace a je pravděpodobné, že tomu tak bude i v budoucnu.
Český fond půdy patří k nejstarším a také nejúspěšnějším FKI na českém území. Založen byl v roce 2014 a za deset let fungování více než zdvojnásobil hodnotu investovaných peněz (čistý výnos +129 %).
Investiční strategie
Český fond půdy se zaměřuje na investice do zemědělské půdy v Česku, zejména v Polabí, přičemž úzce spolupracuje s firmou Farma Polabí s.r.o. Zakladateli a ovládajícími osobami fondu jsou Marek Smýkal a Petr Hanák. Třetím zakladatelem je Martin Burda, ten ale již ve fondu nepůsobí. O vyhledávání investičních příležitostí se stará minoritní společník Petr Blažek.
Český fond půdy spravuje vlastní kapitál v hodnotě 2,4 miliardy korun. 83 % majetku fondu tvoří orná půda, malý podíl tvoří louky a další pozemky a vlastní zemědělská výroba. Celkem se jedná o více než 15 tisíc pozemků s celkovou rozlohou orné půdy přes 5 500 hektarů. Ocenění orné půdy v majetku fondu vychází v průměru na 36 Kč/m2.
Historické výnosy
Český fond půdy za deset let fungování dokázal zhodnotit investorům majetek na více než dvojnásobek. Průměrný čistý roční výnos od založení fondu je 8,42 %.
Historický vývoj hodnoty investice
Zpravidla každý rok roste hodnota investičních akcií fondu o 5–10 %. Jelikož fond má pololetní frekvenci oceňování, na měsíčním grafu jsou patrné pravidelné pololetní "schody". V grafu je pro srovnání také vývoj indexu spotřebitelských cen v Česku. Je vidět, že fond svým zhodnocením inflaci výrazně překonává.
Rizika spojená s investicí
Český fond půdy je jakožto FKI automaticky zařazen do šesté rizikové třídy ze sedmi. Vývoj hodnoty investičních akcií fondu je ale velice stabilní. Zhruba 2–3% výnos ročně zajišťuje příjem z pachtovného (z pronájmu půdy zemědělcům). Zbytek vyplývá z vývoje ocenění půdy.
Je to velice podobné jako u klasických nemovitostí. Jelikož pachtovné dlouhodobě s inflací roste, zvedá se dlouhodobě i hodnota půdy. Nicméně cena půdy neroste konstantně přímo úměrně s inflací, zpravidla mívá vlastní cykly růstu a stagnace. Vše se v podstatě odvíjí od vývoje průměrné výše pachtovného. A v této oblasti se projevuje vliv dotací a počasí, kvalita úrody, vliv úrokových sazeb a další. Zjednodušeně řečeno, daří-li se zemědělcům, vyvíjí se pozitivně i výše pachtovného. Když přijdou chudší roky, pachtovné ani cena půdy příliš nerostou.
Specifickým rizikem investice do půdy je horší likvidita. Ne že by nešlo pole rychle prodat, ale podobně jako u nemovitostí je pak náročnější vyjednat dobrou cenu.
Co se týče kreditního a úrokového rizika, Český fond půdy není zatížen žádnými akvizičními úvěry. Na rozdíl od většiny nemovitostních a private equity fondů nevyužívá finanční páku. Podle prospektu může mít úvěrové zatížení do 20 %.
Poplatky a náklady spojené s investicí
Vstupní poplatek je podle prospektu fondu standardně účtován ve výši 3 % z investované částky. Přesná výše vstupního poplatku záleží na zprostředkovateli. Přes odborný portál FKI-fondy.cz je u všech fondů účtován vstupní poplatek pouze 1 %.
Po dobu 5 let od úpisu je při zpětném odkupu účtován výstupní poplatek podle prospektu ve výši až 20 %, aktuálně pouze 3 %. Po pěti letech již výstupní poplatek při zpětném odkupu účtován není. Ještě je potřeba počítat s tím, že fond vyžaduje avízo o zpětném odkupu 12 měsíců dopředu. Je potřeba se na tento fond dívat jako na opravdu dlouhodobou nelikvidní investici.
Dopad nákladů na správu fondu je vyčíslen na 1,15 % ročně, což je na poměry investičních fondů relativně příznivé číslo. Správci fondu, tedy společnosti Český fond SICAV Plc, náleží navíc výkonnostní odměna 20 % ze zisku. Ta se do nákladů na správu nepočítá.
Základní údaje
Český fond půdy je samosprávný fond společnosti Český fond SICAV Plc. Jeho administraci provádí maltská společnost BOV Fund Services Limited a distribuci v ČR zajišťuje společnost Conseq Investment Management. Auditorem fondu je KMPG.
Jedná se o fond určený výhradně pro kvalifikované investory. Registrovaný je na Maltě, protože v době jeho vzniku v České republice teprve vznikala legislativa umožňující fungování fondů ve formě akciové společnosti s proměnlivým základním kapitálem (SICAV), což je nyní běžná právní forma investičních fondů. V roce 2014 ještě nikdo v České republice SICAV udělat neuměl.
Minimální investice
Český fond půdy vydává dvě třídy investičních akcií. Třída A (ISIN: MT7000011094) je dividendová. U ní bývá jednou za rok vyplácena akcionářům zhruba třetina výnosu fondu formou dividendy. Třída B (ISIN: MT7000011102) je růstová, u ní dividendy vypláceny nejsou a veškerý výnos zůstává v hodnotě akcií.
Minimální investice do fondu je podle maltské legislativy ekvivalent 75 tisíc eur, což je zhruba 1,9 milionu korun. Fond je oceňován na pololetní bázi a vždy k 30. 4. a 31. 10. je možné upisovat nebo odkupovat investiční akcie.
Hodnocení
Zemědělská půda patří dlouhodobě k nejlepším uchovatelům hodnoty. Jelikož rozloha obdělávané půdy se v důsledku nové zástavby u nás i ve světě zmenšuje, zatímco počet obyvatel planety, které je potřeba živit, roste, stává se půda den ode dne vzácnější. Proto její cena dlouhodobě roste, a to rychleji než spotřebitelské ceny.
Na rozdíl od kryptoměn a dalších moderních virtuálních "investic" a nejrůznějších spekulací na burze má půda reálnou užitnou hodnotu. Podle mého názoru by zemědělská půda měla být součástí každého dlouhodobého investičního portfolia. Klientům zpravidla doporučuji do půdy investovat zhruba 10 % majetku.
Podobně jako fond Accolade Industrial, který jsme si představili v prvním díle seriálu, má i Český fond půdy od odborného portálu FKI-fondy.cz udělen statut TOP FKI. Očekáváme, že bude nadále generovat velice stabilní výnosy kolem 5–8 % ročně, respektive minimálně 2–3 procentní body nad mírou inflace.
Český fond půdy je také zařazen do portfolia nízkonákladového multi-asset fondu Otakar, který je složen ze zhruba 30 vybraných FKI. U tohoto fondu je možné investovat do diverzifikovaného portfolia již od 1 milionu korun. Zemědělská půda a zemědělská výroba tvoří zhruba 10 % portfolia fondu Otakar. Kromě Českého fondu půdy v něm najdete také fondy AVANT Česká pole a Verdi fond farem, o kterých si určitě povíme více v rámci našeho seriálu. Příště se ale můžete těšit na fond J&T Arch Investments, v současnosti největší investiční fond v ČR, jehož majetek ve správě již překonal hranici 100 miliard korun.
Partnerem seriálu Zaostřeno na fondy je odborný portál FKI-fondy.cz. Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pocházejí z odborného portálu Nemovitostní-fondy.cz a z materiálů společnosti Český fond SICAV Plc a jsou platná k 31. 10. 2024, není-li uvedeno jinak.