Pražská burza: Ceny akcií jsou atraktivní, tak proč nenakoupit?
|

Pražská burza: Ceny akcií jsou atraktivní, tak proč nenakoupit?

Pohled na letošní vývoj akciových titulů na pražské burze mi příliš radosti nedělá. Vezmeme-li v potaz vyplacené dividendy, akcie v rámci indexu PX přinesly investorům dosud zhruba devět procent. To sice není špatné, ale ve srovnání s hlavními trhy je to slabé.

Akcie ČR Pražská burza Dividendy ČEZ

Je potřeba podotknout, že téměř dvě třetiny dosavadního letošního zisku z držení českých akcií obstaraly právě dividendy. V tom je pražský trh oproti světovým trhům nadprůměrný.

Vina za slabý výkon tedy padá na samotný růst cen akcií, což do velké míry ovlivnilo i postupné převážení indexů MSCI v neprospěch středoevropských rozvíjejících se trhů. Hospodářské výsledky firem za první polovinu letošního roku přitom rozhodně nebyly špatné.

Otázkou je, co přinese poslední kvartál. Nemyslím si, že bychom měli být svědky výrazných překvapení, pokud jde o hospodaření firem.

Jednou z hlavních neznámých v případě největší váhy na českém trhu, společnosti ČEZ, může být protahující se neplánovaná odstávka druhého bloku v jaderné elektrárně Dukovany, která se nepochybně projeví v celkovém hospodářském výsledku v řádu středních stovek miliónů korun. Prohraný spor se SŽDC je dalším negativem, i tak ale věřím v naplnění letošního výhledu managementu.

Ač to možná působí všelijak, již delší dobu máme pro všechny námi sledované tituly obchodované na hlavním trhu pražské burzy nákupní doporučení. Nemyslím si, že by se od vydání jednotlivých analýz fundamenty firem jakkoli zhoršily. A dividendy u mnoha z nich (Philip Morris ČR, O2 Czech Republic, MONETA Money Bank, ČEZ, Erste Group Bank) jsou více než lákavé a mohou působit jako jakási pojistka pro případ přicházejícího ekonomického zpomalení. Tak proč takové tituly za aktuální ceny nekoupit?

Autorem textu pro deník E15 z 3. října 2019 je analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: E15