Proč letos ČNB ještě jednou zvýší sazby?
|

Proč letos ČNB ještě jednou zvýší sazby?

Analytici z České spořitelny shrnují argumenty, o něž opírají své přesvědčení, že by letos Česká národní banka měla stihnout ještě jedno zvýšení úrokových sazeb.

ČNB Centrální banky Česká koruna Česká ekonomika Úrokové sazby Analytici ČS ČSKB analýzy a komentáře

"Očekáváme, že na letošním zářijovém či listopadovém měnověpolitickém zasedání bankovní rada ČNB rozhodne o zvýšení úrokových sazeb. Repo sazba bude tedy podle nás 0,5 % na konci letošního roku. Na konci příštího roku bude na 0,75-1,0 %," píší analytici z České spořitelny. "Riziko náhlého odlivu kapitálu z důvodu překoupenosti koruny a nedávná proinflační data jsou hlavními důvody, proč by ČNB opět mohla zvýšit ve druhé polovině letošního roku sazby."

Po překvapivých datech za 2. čtvrtletí letošního roku se podle České spořitelny významně zvýšila šance, že by ČNB mohla ještě v letošním roce přistoupit k dalšímu zvýšení úroků. Meziroční růst HDP o 4,7 % a průměrný růst reálných mezd o 5,3 % představují značné proinflační riziko, které společně s překoupeností koruny a výrazným růstem cen nemovitostí vytváří prostor pro zvýšení repo sazby na 0,5 %.

"Od ukončení kurzového závazku se měnové podmínky v české ekonomice zpřísnily. Vedle posilující koruny zvýšila ČNB na svém srpnovém měnověpolitickém zasedání repo sazbu o 20 bazických bodů. Toto rozhodnutí bylo motivováno především překoupeností koruny spolu s příznivým vývojem české ekonomiky a dvouciferným nárůstem cen nemovitostí. Nicméně riziko možného oslabení koruny zůstává vysoké, navíc nedávná data za druhé čtvrtletí naznačují pro aktuální prognózu ČNB výrazné proinflační riziko. Proto očekáváme, že ČNB přistoupí v nejbližších měsících k dalšímu zvýšení úrokových sazeb," píší analytici.

Zdroj: Česká spořitelna