Proč nesázet, ale investovat
|

Proč nesázet, ale investovat

1,4 miliardy korun. Tolik vyhrál český sázkař v loterii Eurojackpot v červnu letošního roku. Pravděpodobnost takové výhry je 1 ku 69 919 080. Šance na výhru je dokonce nižší, než že zemřete po zásahu bleskem. Pokud se ale Čechů zeptáte, zda oni nebo někdo z jejich blízkých vyhrají v loterii, jsou spíše optimisté.

Investiční strategie Investování Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování Sázky a hazard

Získání hlavní výhry v loterii je vysoce nepravděpodobná. To se spíše zraníte nebo zemřete během obyčejné cesty do práce, alespoň podle statistiky ze západních zemí. Ta ukazuje, že máte větší šanci například zahynout při srážce vlaků (pravděpodobnost 1 ku 500 000) nebo po zásahu bleskem (1 ku 20 000 000). Vysoká je zejména možnost úrazu v rámci silničního provozu (1 ku 8 000). Přesto například 28,8 % respondentů průzkumu Broker Consulting věří spíše ve výhru v loterii než v zásah bleskem.

V roce 2018 Češi prosázeli téměř 250 miliard korun, což je vyšší částka než celkový objem peněz poskytnutých na úvěry na bydlení (210 miliard). Sen o náhlém zbohatnutí si tedy nechává zdát značná část české populace. Šance, že se opravdu stanou milionáři pomocí sázení, je opravdu mizivá.

Přitom existuje daleko spolehlivější a léty prověřený způsob, jak se stát milionářem. Tím je investování. Pravidelný vášnivý sázkař holduje svému hobby často desítky let. Občas vyhraje nějakou menší částku v řádu stokorun či jednotek tisíc, ale ta mu nepokryje ani náklady. Dá mu ovšem naději, že se hlavní výhra již blíží.

Tomu, že při pravidelném sázení vyhraje větší částku, věří každý jedenáctý Čech (9,1 %). Přitom během jednoho roku při plném vsazení obou tahů loterie prosází 21 120 korun (vsazení plného tiketu na dva tahy stojí 1 760 korun měsíčně), za dvanáct let je to pak něco málo přes čtvrt milionu.

Při pravidelném odkládání stejné částky na spořicí účet s úrokem 1,5 % ročně lze zhruba stejnou částku naspořit během 11 let. A to s naprostou jistotou, bez spoléhání se na vrtkavou štěstěnu výhry. Hovoříme o spořicím účtu, tedy jedné z nejkonzervativnějších, pro mnohé nudných možností, jak nechat peníze "pracovat".

Pokud člověk sází desítky let, ztráta se prohlubuje. Kdyby nespoléhal na náhodu, ale na základní finanční či investiční produkty, stane se milionářem téměř určitě. Investicím ale podle průzkumu věří jen každý druhý Čech. Kdyby takový sázkař místo pravidelného sázení stejnou částku pravidelně investoval, tak i při investování do konzervativnějšího, dobře diverzifikovaného portfolia s výnosem okolo 4 % ročně bude mít první milion po 27 letech.

Jenže spočítat si možný výnos umí málokdo. Češi na otázku, kolik jim vynese pravidelná investice 1 760 korun na 30 let s možným zhodnocením 4 % ročně, odpověděli správně jen v 17 % případů.

Uvedený příklad dokazuje, že milionářem může být v podstatě každý. Stačí jen pravidelnost, dlouhodobost a trpělivost. A tu sázkaři mají, vždyť pravidelně tah od tahu doufají, že teď už se štěstí usměje právě na ně.

Průzkum společnosti Broker Consulting byl realizován přes aplikaci Instant Research od Ipsos v červenci 2019 na reprezentativním vzorku 1 050 lidí ve věku 18 až 65 let.

Zdroj: Broker Consulting