Rada akciovým investorům: Teď neprodávejte!
|

Rada akciovým investorům: Teď neprodávejte!

Globální akciové trhy dosáhly historických maxim v polovině února. Od té doby kvůli globální pandemii COVID-19 spadly o zhruba čtvrtinu (a byly na tom již i výrazně hůře). Věřím, že je již čas nakupovat akcie, a když ne, tak je alespoň neprodávat, říká investiční stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Světové akcie Koronavirus Panika na trzích Medvědí trh Investiční strategie Ocenění Conseq

Valuace globálních akcií, tedy vztah jejich cen k fundamentům, jako jsou tržby, zisky a cash flow, se v důsledku hlubokých a prudkých propadů dostaly na nebývale nízké úrovně (více ZDE). Toho jsme využili a výrazně jsme navýšili svou globální akciovou expozici. Současná ocenění podle nás již indikují v dlouhodobém investičním horizontu vysoce nadstandardní zhodnocení.

Vysoká volatilita ale bude v příštích týdnech téměř jistě pokračovat. Při globální finanční krizi v letech 2008-2009 byla volatilita enormní, silné poklesy byly střídány výraznými růsty.

Poznámka redakce: Obdobně se to dělo i po roce 2000, kdy řada výrazných propadů byla následována rychlými rally, které ale ústily v další (a hlubší) poklesy. Nakonec se ale trend otočil, jako v historii zatím vždy. V tom je jistá naděje i pro ty, kdo nyní nakoupí akcie, které následně případně ještě (výrazně) zlevní.

Drobné investory bych se snažil odradit od případných prodejů akcií, které drží. Prodávat v těchto dnech znamená zbavovat se potenciálně výnosných aktiv v tu nejméně vhodnou dobu. Investoři se musejí snažit i v závalu nepříznivých zpráv z ekonomiky udržet emoce na uzdě, případně dokonce zvážit, zda (třeba dočasně) podíl akcií v portfoliu nezvýšit.

Ač se to drobným investorům nemusí líbit, akcie by se měly nakupovat především po velkých tržních poklesech, kdy panika na trzích dosahuje maxima. Své k tomu ostatně kdysi řekl i možná nejslavnější žijící investor a jeden z nejbohatších lidí na světě Warren Buffett: "Investování je jednoduché, ale ne snadné."

Dobrý, špatný, nebo průměrný rok pro akcie: Na co (také) pamatovat?
Globální akcie za posledních 25 let v průměru ročně posilovaly o 9 %. Co bychom za to letos asi mnozí dali, že? Dlouhodobé průměry mají své výhody i nevýhody, záleží na tom, jak se s nimi pracuje.