Reality v roce 2019: Ceny neklesnou, upozorňuje ekonom
|

Reality v roce 2019: Ceny neklesnou, upozorňuje ekonom

S tím, jak ochlazuje růst cen nemovitostí, začali někteří zákazníci očekávat, že by snad mohly ceny příští rok klesat. Podle našeho výhledu to jsou pouze zbožná přání, píše David Kocourek, ekonom z Komerční banky.

Realitní trh Nemovitosti Stavebnictví Výhled na rok 2019

Náš výhled je takový, že příští rok růst cen nemovitostí pouze zpomalí z letošních 10,4 % meziročně na 4,6 %. I v delším horizontu budou ceny realit přinejmenším stagnovat.

Důvodem pokračujícího, byť o dost slabšího růstu budou nejen poptávkové, ale i nabídkové faktory. Nová výstavba totiž stále více zdražuje, což táhne výše i ceny starších nemovitostí.

Ceny nemovitostí budou tlačeny nahoru hlavně náklady, tedy cenami stavebních prací. Setrvalý pokles kapacit ve stavebnictví za poslední dekádu se odrazil v jejich současném bezprecedentním vyčerpání a prodloužení období, na které stavební firmy evidují zakázky.

Ceny stavebních prací jsou navíc podporovány i zrychlující dynamikou růstu cen stavebních materiálů. Například ceny cihel byly v listopadu meziročně vyšší o 16 %.

V neposlední řadě k rostoucím cenám ve stavebnictví přispívá tempo růstu mezd. To v tomto sektoru dosáhlo ve třetím čtvrtletí 2018 necelých 8 % meziročně, podobně jako v celé ekonomice.

Je tedy patrné, že faktorů, které z nabídkové strany budou podporovat ceny nemovitostí, je celá řada, nemluvě o těžkopádném stavebním řízení, hlavně v Praze a Brně. Zlepšení by tedy muselo nastat ve více oblastech, jež mají vliv na ceny stavebních prací, ale to je v roce 2019 téměř nemožné. Nižší ceny nemovitostí by mohla přinést pouze nějaká černá labuť.

Zdroj: E15