Skutečným rizikem je to, o kterém nevíte
|

Skutečným rizikem je to, o kterém nevíte

Jedno z vysvětlení smrti geniálního iluzionisty a eskapologa Harryho Houdiniho je to, že mistr úniků zemřel poté, co jej W. I. Whitehead několikrát nečekaně udeřil do břicha. Přitom předtím byl trik se silnými údery do břicha běžnou součástí Houdiniho vystoupení.

Rizika Investování Ponaučení pro investory

"S rizikem je to složité, obecně lze ale říci, že největší riziko je to, na které se člověk nemůže připravit, o kterém neví," říká ekonomický komentátor a analytik Morgan Housel. Houdini je toho důkazem, byť některé teorie o jeho smrti údery pěstí do břicha jako příčinu prasknutí slepého střeva vylučují.

Investoři ještě nedávno hovořili jako o největších rizicích o obchodní válce mezi Spojenými státy a Čínou nebo o možnosti úspěchu ústavní žaloby na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Začátek letošního roku ovšem ukázal, že nečekaný vývoj na trzích spouštějí věci, které udeří jako blesk z čistého nebe. Propady trhů spojené se zprávami kolem šíření koronaviru připravily podle výpočtů agentury Bloomberg 500 nejbohatších lidí světa během několika dnů přechodně o 444 miliard dolarů.

V historii byly podobnými černými labutěmi krach americké investiční banky Lehman Brothers, ropné embargo kartelu OPEC z roku 1973, útok Japonska na Pearl Harbor, krach rakouské banky Creditanstalt, který vedl až k Velké hospodářské krizi, nebo teroristické útoky z 11. září 2001.

"Věnování pozornosti známým rizikům je samozřejmé. Investoři by ale měli pracovat i s tím, že o většině rizik nemají ani ponětí, přičemž právě tyto nenadálé události mohou trhy, a tedy i jejich portfolia silně zasáhnout," pokračuje Housel a jako příklad zmiňuje zemětřesení v Kalifornii.

"Lidé vědí, že zemětřesení mohou přijít a že mohou být silná. Nevědí ale, kdy přijdou. Standardně proto staví domy, které i silným otřesům odolají, mají připravené krizové plány, vědí, co dělat ve chvíli, kdy se země začne třást. Stejně by se měli chovat i investoři. Panické výprodeje bez rozmyslu škody jen násobí," dodává Morgan Housel.

Zdroj: collaborativefund.com