Société Générale neriskuje: Tržní šok přijde, jen se neví kdy
|

Société Générale neriskuje: Tržní šok přijde, jen se neví kdy

Nejen americký akciový trh se po zhoupnutí v důsledku geopolitických rizik opět uklidnil a kolísá nejméně za mnoho let. Podle stratégů ze Société Générale jde o klid před bouří, podobně jako v roce 2007. Problém je, že tehdy o tom tak poučeně psal málokdo, většina tančila v divokém rytmu býčího trendu. Možná si teď stratégové chtějí udělat alibi.

Světové akcie Americké akcie Volatilita Alokace investic

V únoru 2007 byla volatilita akciového trhu velice nízká, podobně jako dnes. Následně ceny začaly poskakovat nahoru a dolů, aby za zhruba osm měsíců vystoupaly na v té době rekordní úroveň. Za další rok a půl index S&P 500 ztratil přes 50 %.

Podle Société Générale nemusí být další medvědí trend hned za dveřmi, prostředí minimální volatility by ale mělo investory přimět k větší obezřetnosti. A nejde jen o akcie. "Většina tříd aktiv vykazuje cenovou volatilitu na spodní hraně dlouhodobého rozpětí. Přitom právě míra kolísavosti cen je ukazatel, který má tendenci se vracet k průměru," napsal klientům stratég Alain Bokobza, který má na starosti globální alokaci investic.

Varující je podle něj především mimořádně nízká volatilita na akciovém trhu. Živo ale není ani na trhu s dluhopisy. Nic z toho přitom nemá investory strašit, jen by měli postupně přizpůsobovat své alokace aktiv možnému zhoršení tržních podmínek. Société Générale doporučuje ubrat váhu akcií, především těch v USA, a obecně navýšit hotovost.

Tržní šok prý přijde, jen se neví kdy. Jakkoli vágní toto vyjádření je, není na škodu ubrat plyn, obzvlášť pokud jste již stihli za poslední roky něco rozumného vydělat.

Zdroj: Société Générale