Šťastlivec, realista a smolař: Tři typy investorů v době akciových propadů aneb Proč nemá smysl čekat na tržní dno
|

Šťastlivec, realista a smolař: Tři typy investorů v době akciových propadů aneb Proč nemá smysl čekat na tržní dno

Již o minulém býčím trendu, který skončil letos na jaře, se psalo jako o nejvíce nenáviděném růstu cen akcií. Ti investoři, kteří v uplynulé dekádě zůstali stát stranou a čekali na výrazný propad, letos dostali šanci.

Americké akcie Investiční strategie Investiční horizont Ponaučení pro investory Časování trhu

V průběhu únorových a březnových výprodejů se na mě mnoho lidí obracelo s dotazem, zda již akcie dosáhly svého cenového dna. Tyto dotazy se opakovaly od února zhruba do poloviny dubna. Ve zpětném zrcátku nyní vidíme, že americké akcie dosedly na dno 23. března, aby následně začaly divoce posilovat v reakci na podporu ekonomiky ze strany Fedu. Ten bouchl pěstí do stolu s tím, že se na to již nemůže dívat, a tak začne rozlévat likviditu všemi směry. A to trvá s určitými obměnami a aktualizacemi dodnes, centrální banka navíc hodlá držet sazby na minimu nejméně do roku 2023.

Situace investora v době masivního propadu může nabrat tří základních podob:

  • Investor šťastlivec má veškerý volný majetek pouze v hotovosti, takže uvítá příležitost plynoucí z nižších cen ke kýženému a masivnímu nákupu (pokud na to najde odvahu a má pevné nervy). Mediální popis situace byl na přelomu března a dubna děsivý, a tak lze pochybovat o tom, že někdo, kdo neinvestoval v lepších časech, našel odvahu začít zrovna v čase hroucení světa.
  • Investor realista již má slušný majetek zainvestovaný, takže najednou vidí hluboké ztráty na svém účtu. Do této situace se dostala většina dlouhodobějších investorů. Jako již mnohokrát se ukázalo být nejlepší variantou sednout si na ruce a nedělat nic s tím, že se situace nějak vyvine. Ti šťastnější akcie přikupovali a využili příhodnějších cen. Viděno zpětně šlo o vítěznou variantu.
  • Investor smolař se pohybuje na konci svého investičního horizontu, případně poblíž jeho konci, a své prostředky potřebuje výhledově přeměnit na hotovost. V jeho případě je naopak dobré nenechávat tyto transakce na poslední chvíli. Nejenže jsme letos zažili nejrychlejší propad trhů v historii, ostrý sešup jsme zaznamenali také v prosinci 2018. Je tedy vhodné situaci nepodceňovat a odprodávat akciové investice raději postupně a s letitým odstupem.

Osobně si beru z uplynulých měsíců jasné ponaučení. Čekat několik let na tržní dno s hromadou hotovosti je mylná investiční strategie. Je totiž nejasné, kdy tržní dno přijde, a představa, že po několika letech čekání nasypu veškeré své peníze na trh a rychle vydělám velký balík, je iluzorní. S takovou představou nemusíte začít investovat nikdy.

Autorem textu je Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management. Redakčně upraveno.

Tyto rady by si začínající investoři měli vzít k srdci
V ideálním světě by lidé měli začít investovat a spořit si na důchod ve chvíli, kdy opustí školu a vstoupí na pracovní trh. Měli by ale být pokorní, volit jednoduchou strategii a poučit se z chyb starších investorů. Do ideálního světa máme ale bohužel daleko.
Zdroj: Hospodářské noviny