Tato centrální banka drží akcie za 80 miliard dolarů
|

Tato centrální banka drží akcie za 80 miliard dolarů

Americký prezident se potácí od jednoho problému k druhému a sázkaři již vypisují kurzy na to, kdy si sbalí švestky a opustí Bílý dům. Akciové trhy to sice berou na vědomí, ale zdá se, že dlouhodobý vliv by na ně ani předčasný konec Donalda Trumpa ve funkci neměl. Nad vodou je totiž drží investoři, jejichž zdroje jsou prakticky nevyčerpatelné.

Americké akcie Světová ekonomika Centrální banky

Americké akcie jsou stále v kurzu a při pohledu na trhy (nejen ten akciový, ale také ty se zlatem nebo s úroky) se zdá, jako kdybychom byli svědky hospodářské expanze, která může trvat ještě hodně dlouho. Prsty v tom mají mimo jiné centrální banky, které nalily do ekonomiky a na trhy obrovské sumy peněz v rámci různých programů kvantitativního uvolňování.

Nyní se ke slovu dostávají plánované fiskální stimuly, které mají sice primárně za cíl udržet ekonomický růst, ale samozřejmě také podpoří růst cen aktiv, jako jsou akcie, dluhopisy, komodity nebo nemovitosti. Tato očekávání se projevují i v portfoliích velkých správců aktiv a institucionálních investorů, kteří vkládají peníze zejména do amerických firem, které mohou těžit ze tří hlavních faktorů. Těmi jsou:

  • nižší daně, které pomohou ziskovosti firem,
  • daňové prázdniny u společností, které projeví ochotu k repatriaci svých zisků ze zahraničí,
  • nemalé investice do infrastruktury.

Kdo nafukuje akciovou bublinu?

To vše by nebylo až tak zajímavé, kdyby se mezi největšími investory do akcií neobjevila Švýcarská národní banka. Že centrální banky nakupují za své "vytištěné" peníze různá aktiva, není žádné překvapení. Dokonce ani nákup akcií není až tak výjimečný, jak by se na první pohled mohlo zdát, ačkoli nejde o běžné využití peněz centrálních bank. Například japonská centrální banka intenzivně nakupuje japonské akcie.

Mnohem nezvyklejší je ale případ, kdy centrální banka evropské země navýší svou pozici v amerických akciích za čtvrt roku o 29 %, konkrétně na 80 miliard dolarů. Podle svých vyjádření Švýcarská národní banka neinvestuje do akcií s úmyslem dosahování zisku, ale pouze pro účely své monetární politiky.

Banka v prvním čtvrtletí letošního roku navýšila objem cenných papírů ve všech svých největších pozicích.

Že se švýcarští centrální bankéři nebojí dělat poměrně neortodoxní kroky, to dokázali již v lednu 2015, když bez jakéhokoli varování ukončili intervence oslabující švýcarský frank. Jaký chaos tím na trhu spustili a jaké ztráty tím způsobili řadě investorů, je již známá historie. Akcioví investoři jim ale dnes možná děkují, protože když se jiní velcí institucionální investoři zbavují akcií, fungují centrální banky jako silná podpora pro ceny. Jak to ale bude vypadat, až se centrální banky rozhodnou svých akciových pozic zbavit, to si tržní býci snad ani netroufají domýšlet.

Zdroj: Forbes, Zero Hedge