Jak technologie prohlubují rozdíly mezi bohatými a chudými

Technologie by v ideálním případě mohly napomáhat ke stírání nerovností mezi bohatými a chudými. Ve skutečnosti je tomu ovšem naopak. Poslední finanční krize to odhalila v celé kráse, ba dokonce tento fenomén ještě zvýraznila.
Problém s nerovností v USA (ale jde v podstatě o globální téma) se ve větší míře začal rozebírat po finanční krizi, když se v roce 2011 vzedmulo hnutí Occupy Wall Street. Řešení vzhledem k různorodosti názorů vyšumělo do ztracena, problém ovšem samozřejmě nezmizel. Naopak.
Téměř polovina Američanů s příjmy nižšími než 30 000 dolarů ročně nemá doma přístup k vysokorychlostnímu internetu a třetina nemá chytrý telefon, říkají aktuální data od Pew Research. A tato, i když na první pohled nevýznamná nedostupnost technologií prohlubuje nerovnost v bohatství jednotlivých sociálních skupin.
Moderní technologie jsou stále více využívány nejen ve výrobě, ale také ve službách, což vede k tomu, že jsou značně znevýhodněni ti, kdo nemají přístup k internetu, novým počítačům a smartphonům. "Američané s vyššími příjmy mají více možností, jak být on-line," píše se ve zprávě Pew Research.
V domácnostech s vyššími příjmy mají přístup k vysokorychlostnímu internetu, chytrému telefonu a stolnímu nebo přenosnému počítači a tabletu dvě třetiny lidí, v domácnostech s nižšími příjmy jich je pouze 17 %. "Míra přijetí je jen jednou z částí digitální propasti. Úroveň zvládání a míra využívání internetu v práci a v každodenním životě se také liší podle příjmové skupiny," zjistila dále Pew Research.
Podle odborníků je řešením tohoto problému co možná nejdřívější změna současného stavu, tedy zpřístupnění moderních technologií a zařízení dětem z chudších rodin prostřednictvím dotací nebo přímé podpory určitých odlehlejších oblastí. "Přístup k inovacím, který by vedl k demokratizaci nových technologií a rozšíření možností získávání nových dovedností již v raném věku, by měl být součástí nové společenské smlouvy o inovacích," zdůrazňuje Calestous Juma, profesor na John F. Kennedy School of Government a autor několika knih na téma nových technologií a udržitelného rozvoje.
Zdroj: Business Insider