Není robot jako robot. Proč nelze algoritmy považovat za komoditu?

Hned několik komentátorů v poslední době vyslovilo názor, že investiční poradenství je svého druhu komoditou. Podobně znějící hlasy se začaly objevovat v souvislosti s nástupem robotických investičních poradců a výrazně zesílily poté, co začaly vycházet studie, které bez nadsázky tvrdily, že je v zásadě jedno, zda portfolio sestavuje zkušený investor nebo šimpanz. Vítězně z velké části průzkumů vycházejí chladnokrevné algoritmy - zboží, které stojí pár drobných.
Tak jednoduché to ovšem není. Skutečnost, že některé lékařské zákroky, které dříve dokázali provádět pouze lidé, dnes běžně dělají roboty, ještě neznamená, že by doktoři měli bílé pláště vyměnit za montérky. Lékařské roboty se stále neobejdou bez odborníků, kteří jim "vysvětlí", jak daný zákrok provést. Podobně třeba medvěd v cirkuse dokáže jezdit na kole, kdybyste mu ale řekli, aby jel na Tour de France, již v cíli první etapy byste na něj čekali marně.
To, že stroj něco dokáže, automaticky neznamená, že to dokáže dobře. Problémem analýz, které srovnávají výkonnost portfoliomanažerů a algoritmů, je často již samotný výběr srovnávaných dat. Ten je mnohdy účelový a zaměřuje se na krátkodobý horizont. Nikdo, kdo obhajuje robotické investiční poradce, vám neřekne, kolik systémů se již zhroutilo a o kolik peněz investory různé algoritmy připravily.
Rozdíl mezi podobně se tvářícími robotickými investičními poradci může být stejný jako rozdíl mezi iPhonem a jeho napodobeninou od neznámého čínského výrobce. Kdo algoritmické investiční poradce programuje, jak se o ně stará v průběhu jejich životnosti, co je jejich cílem, s jakými daty algoritmy pracují? To jsou jen některé otázky, na které je potřeba se ptát.
Podle jedné z definic lze za komoditu považovat zboží z různých zdrojů, které jsou vzájemně zastupitelné. Pokud tuto definici přijmeme, algoritmická správa majetku komoditou není. V případě algoritmů jsou jejich autoři důležitější než cokoli jiného a nelze tvrdit, že nahradíme-li jeden produkt druhým, bude výsledek de facto stejný. Stačí se podívat na výkonnost roboticky řízených ETF investujících do podobných aktiv.
Zdroj: WealthManagement.com