Denní glosa: O profízlovaném zdravotnictví

Britský systém státní zdravotní péče je zlatý důl o hodnotě dvanácti miliard dolarů, tvrdí studie EY. Kdo myslíte, že jej vytěží?
Podrobné medicínské záznamy trvající celá desetiletí, od výsledků krevních testů přes rentgenové snímky až po rodinné anamnézy; na co si vzpomenete, a to dohromady pod jediným zámkem. To vše je uloženo v archivech britských lékařů pracujících v rámci státního systému National Health Service (NHS).
Tato data mají tržní hodnotu 9,6 miliardy liber, tvrdí společnost EY. Studie samozřejmě hodnotu uvádí v dolarech, protože ví, kde najde své publikum. Odtud také suma v úvodu.
Pět tisíc liber za kus
Studie říká, že oněch 12 miliard dolarů jsou potenciální úspory pro pacienty plus přínos pro širší ekonomiku. Dosáhnout těchto úspor bude možné při zapojení umělé inteligence (AI), strojů schopných sebevzdělávání a podobných hejblat. Elektronická karta jednoho běžného pacienta má hodnotu zhruba 100 liber, vymysleli v EY. Pokud je správně propojena s genetickými informacemi, může mít hodnotu až 5 000 liber.
"Ta hodnota není v samotných datech," cituje Bloomberg Pamelu Spenceovou z EY, která se na zprávě podílela. "Je v síle analýzy a cenných postřehů, které lze generovat pomocí uměle inteligentních algoritmů."
Kdo a jak může podle EY těžit z dat o pacientech
Řeč je o údajích sebraných za 71 let existence NHS o zhruba 55 milionech lidí. Mnozí z nich mají to štěstí, že jsou již na pravdě boží, ale ti ostatní jsou pěkně na ráně. Pořádně prostudovat údaje britského systému chtějí i velké farmaceutické firmy. Z údajů lze například vyčíst, jak reagují ti kteří pacienti na různé léky, což může umožnit vývoj a testování nových (léků, nikoli pacientů).
Kde jsou miliardy
Třeba. Snad není známkou nějakého obzvláštního cynismu domnívat se, že vylepšený přístup k objemnějším a dobře organizovaným svazkům pacientských dat nebude znamenat, že se "Big Pharma" z ničeho nic přestanou chovat jako predátoři. Příslib vývoje nových léků tu jistě je. A s ním i vyšší míra propojení (profízlovanosti) všech lidí, kteří s chytře se učící mašinou nacpanou miliardami údajů přijdou do styku. Všichni budou lépe léčitelní a lépe vydíratelní.
Nejde jen o velké farmaceutické koncerny, firmy vyvíjející příslušné AI vybavení to také nebudou dělat zadarmo. A zájemců o citlivé informace je hodně, od FAANG a jejich klientů přes pojišťovny až po státní správy různé míry brutality. Kde jsou ve hře miliardy dolarů, umí jít fair play stranou. Člověk si jen představuje večeři, na níž si Ayn Randová potřásá rukou se Si Ťin-pchingem; kdo by to byl řekl, že jejich ideologie tak pěkně splynou. Jen lord Attlee, jenž NHS po druhé světové válce založil, se s upoceným čelem opírá o hranu záchodové mísy a mumlá si něco o tom, že takhle to přece nemyslel.