Čína, zdravotní dopady a moderní Volkswagen aneb Co je (také) dobré vědět o 5G

5G je nejnovější telekomunikační standard moderní mobilní sítě, který má být výrazným posunem oproti stávající 4G technologii. Předně jde o zhruba desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti a výrazné snížení doby odezvy oproti 4G. Pro většinu současných uživatelů chytrých telefonů to znamená hlavně rychlejší mobilní internet. To ale není to jediné, co lze od 5G očekávat. Široké spektrum využití se předpokládá v průmyslu a robotice, v rámci internetu věcí, v zařízeních virtuální a rozšířené reality, ale i v možnosti holografických telefonátů a projekcí.
Nezadržitelný technologický pokrok však má i negativní aspekt. Na druhé straně pomyslné 5G mince je stále diskutovanější dopad technologie na lidské zdraví a kvalitu života. Nejedná se jen o samotný sociální dopad, kdy uživatelé supermoderních technologií stále více nahrazují činnost svého vlastního mozku úkony chytrého telefonu a přirozenou komunikaci s okolním světem datovými toky.
Hlavním problémem je dopad technologie na fyzické zdraví člověka. Velkým tématem je riziko výrazného nárůstu elektromagnetického záření, a to v nových, dosavadními technologiemi nepoužívaných frekvencích. Ty jsou často přirovnávány k funkci mikrovlnné trouby, jejíž záření prokazatelně není prospěšné pro člověka. Kritizován je dopad na živé organismy, zvlášť na genetickou informaci, který vzhledem ke krátké době existence mobilních sítí plošně produkujících toto záření nelze vyloučit.
Jedním z hlavních hráčů na poli 5G je čínská společnost Huawei, která má v současnosti nejvíce 5G patentů. Je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě a třetím největším výrobcem chytrých telefonů. Firma se však aktuálně potýká s problémy omezení spolupráce s americkými firmami z důvodu podezření ze špionáže a úniku dat. Americký prezident Donald Trump firmu obvinil z ohrožení americké národní bezpečnosti. Huawei nemůže bez zvláštního povolení amerických úřadů nakupovat k výrobě nových produktů americké komponenty.
Huawei ale zřejmě z odvětví nevystoupí a mohla by USA vrátit úder skrze patenty spojené s 5G sítěmi. Firma požádala americký Verizon o navýšení plnění z celkem 230 využívaných patentů na 1 miliardu USD. Podobný požadavek by mohla vznést i vůči dalším firmám. Huawei má v souvislosti s telekomunikacemi registrováno množství globálních patentů od přenosu dat až po jejich skladování. Pro sítě 5G aktuálně vlastní přes 1 500 patentů a je výrazně napřed oproti konkurenci (Nokia, Samsung, LG Electronics).
Komplikovaná situace okolo této čínské firmy pomáhá Nokii. Po výrazném ústupu ze slávy na trhu s mobilními telefony přesunula těžiště svých aktivit do segmentu komplexních telekomunikačních technologii. Nokia nedávno oznámila, že předčila Huawei v získaných objednávkách na 5G sítě – dosud získala 42 objednávek, z toho 12 od letošního března, čínský gigant podle odhadů získal 40 objednávek a švédská společnost Ericsson 19.
TÉMA 5G NA INVESTIČNÍM WEBU
Nejsou to ale jen společnosti z telekomunikačního odvětví, které se připravují na razantní nástup 5G technologií do běžného života. Německá automobilka Volkswagen se chystá vybudovat 5G síť z důvodu propojení svých technologických celků a složitých strojních zařízení. Plánuje vlastní sítě ve svých německých výrobních závodech, aby propojila stroje a zvýšila celkovou produktivitu. Aktuálně probíhají jednání mezi automobilkou a jednotlivými poskytovateli zařízení. Zahájení provozu 5G sítě ve Volkswagenu je plánováno na rok 2020.
Bez ohledu na možné negativní sociální a zdravotní aspekty a případná rizika diskutovaná v souvislosti s novou technologií 5G systémů je zřejmé, že trend rychlého vývoje v této oblasti je nezadržitelný. Jde o obrovský byznys, ze kterého jistě budě finančně těžit řada firem. Investoři se mohou na tomto trendu svézt skrze nákup akcií těchto společností.
Zdroj: CYRRUS