US MARKETZavírá za: 2 h 1 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Problém Trump versus Huawei vyřešen?

Šéf čínské technologické firmy si najal lobbistu, jenž drží prst na jednom z nejcitlivějších míst Trumpovy kariéry. Ano, na pečlivě utajovaných daňových přiznáních.

Daniel Deyl
Daniel Deyl
20. 8. 2019 | 18:00
Donald Trump

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa se stále nerozhodli, jak se postavit k riziku, jež pro USA představují výrobky čínské firmy Huawei. Je to logické, protože hrozba sankcí vůči špičkové čínské technologické společnosti je jednou ze silnějších pák v rukou amerického prezidenta v širším jednání o pravidlech vzájemného obchodu s Pekingem.

Zakladatel firmy Žen Čeng-fej se s tím nechce smířit a řekl, že Huawei promění v "železnou armádu", která americkému tlaku odolá. Má to trvat tři až pět let. Zároveň však udělal něco, co může pro střet s Trumpem být důležitější – najal si washingtonského lobbistu Michaela Esposita.

Donald Trump, Michael Esposito, Žen Čeng-fej, zdroj: Wikimedia Commons, Federal Advocates

Známe Trumpa dlouho!

To je opravdu prima chlapík. Nemá nic společného s hokejovými bratry Espositovými, zato ale má zajímavé klientské portfolio a kariéru vůbec. Lobbistickou živnost zdědil po otci, k jehož firmě se přidal. Celá rodina se po desetiletí paktovala s Demokratickou stranou.

V roce 2009 k zákazníkům jeho firmy Federal Advocates (založené v roce 2006) patřila SCL Group, mateřská společnost Cambridge Analytica. V letech 2005-2015 zastupoval Michael dva mladé muže ve věci koupě golfového hřiště ve Virginii a stran nemovitostních transakcí na Manhattanu. Těmito mladými muži byli Jared Kushner a Eric Trump. Však se také Esposito honosí tím, že je jeho firma ve Washingtonu jediná, která má kontakty s Trumpem z dob před začátkem jeho politické kariéry.

V roce 2015 nicméně Esposito ještě nabízí pomoc kampani Hillary Clintonové ve státu Iowa. Víme to proto, že se jeho zpráva z té doby (včetně představení sebe jako "celoživotního demokrata") objevuje v ukradených a uniklých e-mailech Johna Podesty, letitého spojence Clintonových.

Ukrajinská spojka

O rok později si jako spolupracovníka vybral Alexandra Savosťjanova, zástupce ukrajinského generálního konzula v San Francisku a v Moskvě (obojí za vlády ukrajinského prezidenta Janukovyče).

V roce 2017 přispěla Federal Advocates 35 tisíci dolarů na ještě neexistující kampaň Donalda Trumpa pro volby v roce 2020. Následující rok již zasedal v nejužším vedení Republikánského národního kongresu. V téže době byl jeho klientem i ukrajinský politický radikál Serhij Rybalka. A zároveň jiný Espositův ukrajinský klient, UA Direct, nadzvedl nejedno obočí, když jeho vedení uspořádalo pod záštitou Slovansko-americké obchodní komory (také jste o ní nikdy neslyšeli?) večírek pro delegaci "ruské" Krymské republiky. Akci dal dohromady, kdo by to řekl, pan Savosťjanov.

Kromě výše uvedeného jednal Esposito i za firmu Peppermill Casinos, která provozuje byznys v nevadském Renu. Občas se dostane do střetu se zákonem (nedávno zaplatili nevadským úřadům milion dolarů jako mimosoudní vyrovnání stížnosti na neustálé obcházení všech myslitelných předpisů). Tuto firmu vede trojlístek rodiny Steenových, otec Albert a synové Albert mladší a Tom.

Peníze mluví

Co na tom? Jejich rodinné finanční a právní záležitosti po léta až do loňského podzimu obhospodařoval jistý Charles Rettig. Že to jméno znáte? Aby ne, vždyť od října 2018 je šéfem amerického berňáku IRS, a to na Espositovo doporučení. Pamatujme, že právě Rettig je mužem, který má rozhodnout o tom, zda IRS zveřejní Trumpova daňová přiznání.

Co to dokazuje? Dohromady nic, kromě toho, že pan Žen z Huawei má dobré informace a ví, na koho se obrátit. Řekli byste možná, že Esposito je jen třetiligový kvazimafián. Možná ale právě to z něj dělá perfektního prostředníka na cestě k Trumpovi. Takže je klidně možné, že se za chvíli přes Twitter z Bílého domu dozvíme, že firma Huawei dostatečně rozptýlila veškeré obavy z možného zneužití svých technologií a že není žádný důvod s ní čile neobchodovat.

ČínaDonald TrumpEkonomické a politické hrozbySpojené státy americké (USA)Technologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika