Tři důvody posilování amerického dolaru
|

Tři důvody posilování amerického dolaru

Americký dolar k euru posiluje s krátkými přestávkami od začátku roku 2018. Aktuální situace okolo šíření koronaviru jej pomohla dostat až pod 1,07 EUR/USD. Důvodů dlouhodobého zpevňování americké měny je několik. Toto jsou tři, které hrají roli i teď, v době pandemické.

Forex (FX) Měny Americký dolar EUR/USD

1. Silná pozice na kapitálových trzích

Americký dolar s přehledem dominuje na akciových a dluhopisových trzích. I proto mají mezinárodní investoři v portfoliích v největší míře zastoupenou právě americkou měnu. To má přitom vliv i na situaci na měnových trzích. Množství neamerických investorů drží americké akcie s měnovým zajištěním, což mimo jiné zvyšuje poptávku po této měně.

2. Intervenční měna

Jakmile se centrální banky rozhodnou zasáhnout proti panice na trzích, ve většině případů se zbavují dolaru, aby nakupovaly domácí měny. Pro dolar je však většinou důležitější to, co následuje. Zbavování se dolaru mění podíly měn na devizových rezervách, takže jsou následně centrální banky "nuceny" k rebalančním operacím, během kterých masivně kupují dolar na úkor dalších měn.

Fed poskytne dodatečné peníze dalším centrálním bankám
Fed rozšiřuje počet centrálních bank, které mohou využívat jeho dolarové swapové linky. Prostřednictvím nich poskytuje dolarovou likviditu svým kolegyním ve vybraných zemích.

3. Univerzální platidlo

Americký dolar je platidlem na naprosté většině světových komoditních trhů, funguje jako univerzální měna nejen v mezinárodním obchodě a je nejvýznamnější světovou rezervní měnou. I to jsou důvody, proč investoři považují americkou měnu za takzvaný bezpečný přístav a uchylují se k ní v době zvýšené tržní volatility a nejistoty. Dolar je zkrátka stále považován za pevně stojící pilíř světové ekonomiky.

Zdroj: Goldman Sachs