Tři jednoduché investiční rady
|

Tři jednoduché investiční rady

Na finančních trzích vždy záleží na délce investičního horizontu a úhlu pohledu. To, co se může jevit jako skvělá investice, se může v jiné perspektivě změnit v totální propadák. Existuje ale způsob, jak tomuto riziku čelit.

Investování Investiční strategie Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory Diverzifikace investic

Tak třeba kurz bitcoinu. V posledních týdnech se obchodoval nad 11 000 USD a byl třikrát dražší než na konci loňského roku. Od začátku roku 2018 šlo ale o pokles o zhruba 15 %, oproti konci roku 2016 byl ale na desetinásobku.

Nebo zlato. Na úrovně z roku 2011 ztrácí kolem 30 %. Oproti roku 2000 je ale výše o 360 %. Od roku 1980 je po očištění o inflaci v mínusu, ale od roku 1971, kdy USA opustily zlatý standard, přidává ročně v průměru 8 %.

Následující tři jednoduché rady dokáží zajistit, že investorům na konci jimi stanoveného investičního horizontu nezbudou oči pro pláč.

1. Diverzifikujte

Diverzifikace portfolia napříč třídami aktiv, sektory a regiony (a také v čase) by měla být jedním ze základních stavebních kamenů strategie. Jedině tak se lze chránit proti prudkému poklesu tržní ceny portfolia kvůli nepříznivému vývoji v jednotlivých odvětvích ekonomiky nebo regionech.

2. Investujte průběžně

Investovat všechny peníze najednou dává smysl, pokud vystihnete ten správný okamžik. Jenže to, kdy tento okamžik nastal, se investoři dozvídají až zpětně. Posílejte proto peníze na trh průběžně, vyvarujete se tak toho, že načasování vstupu na trh tak úplně netrefíte.

3. Využívejte poklesů cen

V rámci průběžného investování nákupy omezujte (ale nezastavujte) během růstu cen finančních aktiv a zintenzivňujte během poklesu cen aktiv. Takzvaným ředěním při poklesech cen si vylepšíte průměrnou nákupní cenu, a více tak budete těžit z následného zhodnocení.

Zdroj: A Wealth of Common Sense