Trump si chválí akciový trh, který podle něj už před mnoha měsíci byl v bublině
|

Trump si chválí akciový trh, který podle něj už před mnoha měsíci byl v bublině

Pokračující růst cen amerických akcií se neslaví jen na Wall Street. Tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa hovoří jasně. Přitom to není tak dávno, co současný šéf Bílého domu tvrdil, že akciový trh je v obří bublině.

Americké akcie Donald Trump Investiční bubliny

"Akciový trh na historickém maximu, nejlepší ekonomická čísla za několik let, nezaměstnanost nejnižší za 17 let, mzdy rostou, hranice zajištěná," napsal Trump na Twitteru na konci července. "Nálada podnikatelů rekordně dobrá. Akciový trh na historickém maximu," zněl další z jeho tweetů odeslaný jen pár dnů poté.

Během předvolební kampaně přitom Trump opakovaně hovořil o obří bublině a svého předchůdce v prezidentském úřadu Baracka Obamu a guvernérku Fedu Janet Yellenovou obviňoval ze spiknutí, v rámci kterého měl Fed prostřednictvím nízkých úrokových sazeb maskovat špatný stav amerického hospodářství.

"Sedíme na ekonomické bublině, na finanční bublině," řekl Trump loni v dubnu v rozhovoru pro Washington Post. A na začátku září ještě přitvrdil. "Jediná věc, která zůstává silná, je falešný akciový trh," uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Nejdrsněji se Trump na účet amerických akcií vyjádřil na konci loňského září v průběhu debaty s demokratickou kandidátkou na prezidentku USA Hillary Clintonovou. Na kritiku svých ekonomických plánů reagoval slovy, že současné ekonomické oživení je nejhorší od Velké hospodářské krize a rozpadne se jako domeček z karet ve chvíli, kdy Fed začne zvyšovat úrokové sazby. "Jediné, co vypadá dobře, je akciový trh. Jakmile se ale zvýší sazby, třeba jen nepatrně, zhroutí se. Jsme v obří, tlusté, ošklivé bublině," prohlásil před necelým rokem v rozhovoru pro The New York Times.

Je otázka, co se od té doby stalo tak zásadního, že Trump otočil o 180 stupňů, když žádný ze svých stěžejních plánů dosud prosadit nedokázal. Nemluvě o tom, že sazby Fedu sice opatrně, ale přesto rostou.

Zdroj: New York Times