Týden na trzích podle burzovních grafů: Série rekordů se natahuje, americké akcie září
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Série rekordů se natahuje, americké akcie září

Růstová party na americkém trhu pokračuje, index S&P 500 po řadě nových maxim zakončil týden silnější o 1,65 %.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Platí prakticky totéž, co jsem psal před týdnem. Týdenní svíčka indexu S&P 500 je sytě zelená, v burzovních statistikách jsou zapsané nové rekordy a silný býčí trend potvrzují vedle vyšších cen také rostoucí klouzavé průměry.

Nejbližší support je na 3 150, což byla nová historická maxima na konci listopadu. Index okolo této hladiny setrval i na začátku prosince, výše se vydal 12. prosince a od té doby drží růstovou trajektorii. Důležitá a silná podpora je v pásmu 3 060 až 3 070.

S&P 500: Hodnotově vážený, nebo nevážený index?
Vliv jednotlivých akcií na vývoj indexu S&P 500 je rozdílný. Například Apple, jehož tržní kapitalizace se pohybuje kolem bilionu dolarů, má v benchmarku asi 320krát větší váhu než TripAdvisor s tržní kapitalizací kolem 113 milionů dolarů. Znamená to ale snad, že by akcie Applu byly 320krát lepší než cenné papíry TripAdvisoru?

VIX

Index volatility VIX je mírně nad 12 u svých letošních minim. Pro akcie tak stále vysílá býčí signál.

Závěr

Index S&P 500 se za letošek (+28,5 %) opět o něco přiblížil výsledku z roku 2013 (+29,6 %). V příštím, zkráceném obchodním týdnu se pravděpodobně nic zásadního nezmění. V poslední době sezónně typicky dobrou náladu podpořilo i několik zpráv (růst HDP, osobní spotřeba, nemovitosti, volby v Británii, zklidnění v obchodních vztazích USA a Číny).

Již nyní je vysoce pravděpodobné, že rok 2019 bude pro americké akcie nadprůměrně úspěšný. Býčí trend pokračuje i přes nedávná očekávání korekce či stagnace na trzích a recese v ekonomice. Rok 2020 bude v USA rokem volebním, což historicky akciím spíše přálo. Ale nepředbíhejme.

Elizabeth Warrenová jako strašák pro akciové investory? Ne větší než Trump nebo Obama
Když se do investování začne míchat politika, nevěstí to nic dobrého. Platilo to v minulosti a platí to i dnes, kdy se s blížícími se prezidentskými volbami v USA začínají množit rady odborníků ohledně investování v případě výhry toho kterého kandidáta.