Tyto 4 akcie nechávají FANG daleko za sebou, zdravý trh ale vypadá jinak
|

Tyto 4 akcie nechávají FANG daleko za sebou, zdravý trh ale vypadá jinak

Akcie Facebooku, Amazonu, Netflixu a Alphabetu (FANG) se v posledních letech společně s cennými papíry Applu nebo Microsoftu staly symbolem býčího trendu na americkém akciovém trhu. V uplynulých dvou letech ale tyto tituly zaostávaly za čtveřicí neméně zvučných jmen, jakkoli tato nezdobí podobně silné fundamenty. Čím to?

Americké akcie Ocenění McDonald's 3M Caterpillar Boeing Investiční tipy Akciové tipy

Čtveřici zmíněných společností tvoří McDonald's, Caterpillar, Boeing a 3M (označme si je jako MCBM). Graf vývoje cen akcií pro ně hovoří celkem jasně.

Akcie McDonald', Caterpillar, Boeing a 3M překonávají FANG

To by ale samo o sobě nebylo tak zajímavé, výkonnějších titulů než FANG bychom našli desítky, byť možná ne s tak velkou tržní kapitalizací. Za zmínku ale stojí, že ocenění MCBM podle ukazatele EV/S (poměr hodnoty firmy a tržeb) se v uplynulých 20 letech pohybovalo v rozmezí 1,5-2,5. Platilo to i během internetové či realitní bubliny. V roce 2016 ovšem jejich valuace vyletěly vzhůru.

Ocenění McDonald', Caterpillar, Boeing a 3M podle EV/S

Bylo by logické se domnívat (alespoň historicky tomu tak na akciovém trhu bylo), že vývoj cen akcií odrážel kondici samotných firem, tedy růst jejich byznysu. V případě MCBM to ovšem tak docela neplatí, stačí se podívat na vývoj tržeb za posledních pět let.

Vývoj tržeb McDonald', Caterpillar, Boeing a 3M

Když dva výše uvedené grafy spojíme, vyjde něco, co v rámci rozumného investičního uvažování nelze tak docela vysvětlit. Proč valuace tak výrazně rostou?

Ocenění a vývoj tržeb McDonald', Caterpillar, Boeing a 3M

Odpověď mí minimálně dvě části. První z nich jsou zpětné odkupy akcií, které v uplynulých letech živily tržní rally. Druhý argument je daleko méně skloňovaný. MCBM jsou (ostatně podobně jako FANG, FAANG či FAAMNG) velice oblíbené mezi manažery burzovně obchodovaných fondů. Jsou hojně zařazovány mezi pozice akciových ETF zaměřených na dividendové tituly, americké akcie obecně a podobně.

32 ETF má mezi top 15 pozicemi McDonald's, ve 25 fondech je podobně vysoko Caterpillar, 83 ETF nadvažuje akcie Boeingu a 44 fondů věří akciím 3M. Vedle toho jde o 4 z 10 největších vah indexu Dow, jakkoli v rámci S&P 500 nepatří aktuálně ani do top 20.

Mnoho investorů v důsledku toho kupuje akcie těchto firem společně s mnoha dalšími, zatímco samostatně by se po nich možná tak úplně nevrhali. Proč by také kupovali tituly při historicky nejvyšším ocenění a při nejslabším růstu tržeb, že? Jako kdyby snad ani nebyla řeč jen o uvedených čtyřech titulech.

Zdroj: thefelderreport.com