Tyto tři sektory letos stojí za to sledovat
|

Tyto tři sektory letos stojí za to sledovat

Společnost Fidelity International je dost velká na to, aby sestavovala vlastní indikátory. Pro jednotlivá odvětví například konstruuje indikátor nálady investorů. Hodnoty se pohybují od 1 do 10, přičemž cokoli nad 5 znamená pozitivní očekávání. Které tři sektory vycházejí aktuálně ze srovnání jako nejzajímavější?

Americké akcie Evropské akcie Sektory Investiční tipy Výhled na rok 2018

V letošním roce bude zajímavý vývoj v oblasti informačních technologií, spotřebního zboží nebo v energetice. V případě IT sice dochází k poklesu sentimentu ze 7,3 v roce 2017 na 7,1 letos, ale u energetiky indikátor roste z 6,4 na 7,1 a u spotřebního zboží je skok ještě výraznější (z loňských 5,8 na 7,1 v roce 2018).

Informační technologie

Po prudkém růstu v loňském roce se indikátor sentimentu v IT stabilizoval na vysoké úrovni 7,1. Podmínky v IT firmách se dlouhodobě zlepšují. Nikdo neočekává, že by se návratnost kapitálu v roce 2018 oproti loňsku zhoršila. 84 % analytiků z Fidelity International vnímá vedení podniků jako ještě sebevědomější než před rokem.

S tím, jak se daří firmám napříč ekonomikou, narůstají odhady toho, kolik společnosti utratí za nové technologie. To tlačí odvětví IT vzhůru. Stále aktivnější je Čína, pro kterou jsou polovodiče strategicky významná oblast.

Proč se nálada oproti loňsku přece jen mírně zhoršila? Důvodem jsou očekávání ohledně dividend. Loni 60 % analytiků čekalo, že dividendy dále porostou, letos jejich podíl klesl na 42 %. Zhruba polovina analytiků také loni vnímalo rozvahy firem v odvětví jako bezpečné a opatrné, letos má stejný názor jen čtvrtina expertů. Nicméně příliš bezpečné rozvahy mohou znamenat držení nadměrného množství hotovosti.

Růst poptávky po zaměstnancích, výdaje za technologie a kapitálové výdaje, jaké analytici letos očekávají, jsou ale předzvěstí dalšího růstu. Softwarové společnosti těží z větší regulace, protože roste poptávka po bezpečnostních řešeních.

Energetika

Obrat v důvěře k sektoru energetiky je v posledních dvou letech dramatický. Vyšší ceny ropy pomáhají, ale jsou stále daleko od svého vrcholu. Analytici si myslí, že letos průměrné ceny barelu oproti loňsku vzrostou jen mírně. Očekávají ale, že poptávka zůstane stálá, a to navzdory tomu, že světová ekonomika může kdykoli spadnout do recese.

Cash flow energetických společností je silné a důvody dále navyšovat produkci jsou slabší než v uplynulých pěti letech, a tak analytici z Fidelity International předpokládají v odvětví skupování podílů, zvyšování dividend a splácení dluhů. V dlouhodobém horizontu je rizikem pro těžaře ropy příklon k elektromobilitě.

Spotřební zboží nezbytné

Důvěra v sektoru je vyšší než v sektoru zbytného spotřebního zboží, částečně díky vyšším maržím, zostřené kontrole nákladů a vetší cenové síle, zejména u velkých značek. Výhodu mají evropské firmy, které mají oproti americké konkurenci větší expozici na rozvíjejících se trzích. Značná expanze e-commerce umožňuje rozvoj menších značek.

Zadlužení v sektoru je vysoké, ale polovina analytiků očekává letos v této oblasti pokles. Tato predikce vychází zejména z dění na trhu fúzí a akvizic a také z menšího počtu velkých obchodních dohod. Náklady na vypořádávání dluhů jsou výrazně nižší i než před několika málo lety a mnoho firem refinancovalo své závazky s dlouhou splatností.

Zdroj: Fidelity International