USA mimo dohodu s Íránem: Bod pro OPEC?
|

USA mimo dohodu s Íránem: Bod pro OPEC?

Ceny ropy od třetího čtvrtletí 2017 vzrostla téměř o 70 %. Hlavním důvodem je vyšší globální poptávka, k růstu ale přispívala také geopolitická rizika. Nyní se jedno z nich naplnilo, podotýká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Ropa Ropa Brent Ropa WTI Komodity OPEC Írán Donald Trump Evropská ekonomika

Americký prezident Donald Trump v úterý prohlásil, že USA vypovědí vícestrannou dohodu o íránském jaderném programu. Spojené státy navíc zavedou proti jedné z dominantních zemí Středního východu sankce. Ponechme nyní stranou možné reakce Teheránu, případně Moskvy a dalších významných partnerů či soupeřů USA na světové scéně, a podívejme se stručně na tržní dopady.

Z hlediska těžebních kapacit neznamená Trumpovo rozhodnutí problém. Volných kapacit má OPEC dost. Kartelu (a Rusku) se ovšem po letech tímto plní sen o vyšších cenách ropy.

Růst cen černého zlata přitom může obnovit tlak na oslabování amerického dolaru. Ostatní mocnosti a Írán navíc chtějí dohodu dále dodržovat. V případě EU je snaha pokračovat podpořena i ekonomickými argumenty, protože její vývozy do Íránu v posledních letech výrazně vzrostly.

Zdroj: Česká spořitelna