Zisková recese v USA: Důvod k obavám?
|

Zisková recese v USA: Důvod k obavám?

Hlavní akciový stratég Morgan Stanley Mike Wilson před pár dny v rozhovoru pro finanční televizi CNBC prohlásil, že do USA dorazila zisková recese. To podle něj sice nutně neznamená, že budou klesat i ceny akcií, investoři se prý ale musejí připravit na to, že jejich výkonnost bude slabší.

Americké akcie Zisky Recese Výnosy

"Jsme přesvědčení, že odhady vývoje zisků amerických společností budou analytici dále snižovat. Výsledkem bude potvrzení příchodu ziskové recese do USA," řekl Mike Wilson.

Známý akciový medvěd má pravdu v tom, že analytici bývají zpočátku až příliš optimističtí a postupně své odhady zisků amerických firem snižují.

Jak ukazuje i následující tabulka, vývoj zisků firem je faktorem, který významně ovlivňuje výkonnost akcií. Patrné je to v případě 30. a 40. let 20. století nebo u období na začátku 21. století. Najdou se ale i období, kdy byly mezi vývojem zisků firem a výkonností akcií velké rozdíly (50. a 70. až 90. léta 20. století).

Na následujícím grafu je srovnání vývoje zisků společností a cen jejich akcií v jednotlivých letech od začátku 30. let 20. století. I z něj je patrné, že ve většině případů má vývoj zisků společností vliv na výkonnost akcií. Ale ne vždy.

Od roku 1930 do roku 2017 zisky amerických společností vzrostly v 58 případech, pokles vykázaly v 30 případech. Jen v sedmi případech ale ceny akcií reagovaly na meziročně nižší zisky poklesem. Analytici to vysvětlují tím, že investoři mají tendenci hledět dále do budoucna, takže se dokáží přes krátkodobý pokles zisků firem přenést.

Pokles cen akcií z přelomu loňského a letošního roku lze tedy teoreticky vysvětlit i tak, že investoři reagovali na očekávání slabších zisků za první čtvrtletí letošního roku.

Anebo byl důvod poklesu úplně jiný a vyhlídky vývoje zisků jsou v tom docela nevinně, protože jedno čtvrtletí je pro investory zanedbatelný horizont. V takovém případě by se ani dnes investoři nemuseli obávat toho, co přijde v příštích měsících.

Zdroj: A Wealth of Common Sense