Nálada se mezi investory zlepšila, ale opatrnost je stále na místě.

V každém případě se sentiment v hospodářství a mezi účastníky na trhu hodně vyjasnil. Nicméně je třeba vyčkat, zda byla opatření centrálních bank na zvýšení globální likvidity a snížené úrokové sazby úspěšná.
Oživení je heterogenní, protože v některých oblastech již vidíme vzestupný trend, zatímco v jiných krize skoro neslábne. Proto doporučení analytiků Erste Group zní: převážit hotovost, podvážit dluhopisy, akcie neutrální.
A jak vypadá doporučení podle jednotlivých regionů?
Ekonomika USA
bude ve druhém pololetí roku 2009 podporována dočasnými faktory; v roce 2010 očekáváme opětovné zpomalení
Zdá se, že americké hospodářství již dosáhlo svého dna a po mírném poklesu ve druhé čtvrtletí bude ve třetím čtvrtletí následovat výrazný růst. Nicméně faktory, které ekonomický růst v posledních třech měsících ovlivňovaly, zeslábnou již v posledním čtvrtletí roku 2009 nebo během prvního pololetí roku 2010. Například v červenci, a ještě silněji v srpnu, masivně posílila prodej automobilů americká verze „šrotovného“. Toto schéma je ale pomalu u konce. Takže jedinou podporou, kterou lze v posledním čtvrtletí roku 2009 očekávat, by mělo být obnovení zásob.
Celkově podpoří americké hospodářství ve druhém pololetí roku 2009 dočasné faktory. V příštím roce se očekává jeho opětné zpomalení, ale nemělo by znovu sklouznout do recese. Ekonomický výhled pro rok 2010 je bezútěšný, i když započítáme americké vládní stimulační balíčky včetně likviditní injekce ze strany FEDu. Spotřebitelská poptávka zůstane tlumená, od investic očekáváme kvůli nadměrným kapacitám to samé. Americká centrální banka zůstane středem pozornosti. FED pumpoval do ekonomiky obrovské množství likvidity a to bezprecedentním způsobem. Proto ho příští rok čeká těžký úkol: odstranit likviditu z ekonomiky po správných dávkách. Unáhlené vyjmutí likvidity může vést k potlačení ekonomiky. Na druhou stranu může opožděná akce vyvolat nepřetržitý růst míry inflace.
„Myslíme si, že FED začne vyjímat likviditu z ekonomiky nejdříve ve druhém čtvrtletí příštího roku a neočekáváme, že zvýší úrokovou sazbu dříve než ve třetím čtvrtletí,“ komentuje Rainer Singer, šéf analytik pro střední a východní Evropu v Erste Group.
Střednědobá rizika expanzivní měnové a také fiskální politiky budou mít za následek další devalvaci amerického dolaru.
Akciový trh USA
střednědobě omezený růstový potenciál amerických akcií, nové trhy fundamentálně atraktivnější
Střednědobý vzestup, který na amerických akciových trzích začal v březnu, pokračoval v posledních měsících. Skoro všechny indexy sektoru zaznamenaly v posledním čtvrtletí zisky. Nicméně skutečnost, že sektor utility byl velmi slabý a čtvrtletí uzavřely poklesem, dokazuje, že je dlouhodobý zájem investorů o americké akcie omezený. Důležité je ještě dodat, že zatímco americké akciové indexy od března stoupají, obrat nikoliv. Proto vyvozují, že nejnovější vzestup na akciové burze v USA je méně stabilní než na jiných trzích.
“Celkově nevidíme v amerických akciích střednědobě žádný velký potenciál. Na jedné straně nejsou ocenění dostatečně nízká, aby sváděla ke koupi, a na druhé straně jsou vyhlídky na jejich růst v blízké budoucnosti nedostatečné,“ míní Hans Engel, analytik pro mezinárodní akciové trhy Erste Group.
Právě teď existují na nových trzích atraktivnější alternativy, které nabízejí nižší riziko a pravděpodobně i větší potenciál. Dlouhodobý výhled je jasný: americké tituly nebudou v nadcházejících letech výrazně výkonné. Proto analytici i nadále doporučují americké tituly podvážit. Všeobecně je v této fázi světové ekonomiky vhodné celkové neutrální vyvážení akcií.
Ekonomika Eurozóny
očekáváme, že se ve třetím čtvrtletí vzchopí z recese, silná udržitelná spotřebitelská poptávka je stále nejistá
Průmyslová výroba a soukromá spotřeba již těžily z vládních podpůrných opatření, jakým je například šrotovné na osobní automobily. Sentiment a vedoucí ukazatele svědčí o tom, že se země Eurozóny z recese dostanou již ve třetím čtvrtletí. Toto ekonomické zotavení by ale nemělo být přeceňováno. Ekonomika je stále blízko svého minima a zůstává otázkou, zda bude poptávka spotřebitelů schopna udržitelného vývoje.
„Nejistota, co se přesného dopadu recese na trh práce týče, zatíží tendence ke spotřebě ještě po nějakou dobu,“ vysvětluje Rainer Singer.
Nižší míra využití kapacit a slabé hospodářské výsledky nasvědčují pouze o slabé dynamice investičních nákladů v podnikovém sektoru. Odhad růstu HDP v eurozóně pro rok 2010 je stále opatrný a pohybuje se na +0,4%. V souladu s ním by měla být inflace v předvídatelné budoucnosti dále nízká. Dá se předpokládat, že ECB bude znovu postupně zvyšovat klíčové úrokové sazby jen ve druhém pololetí 2010.
Akciový trh Eurozóny
akcie mají silnou výkonnost, převážit kvůli atraktivnějšímu ohodnocení
Evropské akciové trhy pokračovaly svou silnou výkonností i v posledních třech měsících. Sektor finančnictví patřil s +30% opět mezi nejvýkonnější, průmyslový sektor v posledním čtvrtletí rovněž zaznamenal silné zisky a vystoupal na úctyhodných 26%. Výrobci spotřebního zboží (+20%) profitovali jak ze situace na trhu, tak také z převážení cyklických titulů v portfoliích investorů během vyjasňující se ekonomické situace.
A závěrem, nízká výkonnost defenzivních sektorů ve třetím čtvrtletí pokračovala. Jedním z hlavních důvodů současného zotavení akciového trhu je globálně nízká úroveň výnosů vládních obligací. Křivka úrokové sazby klesá tak prudce jako naposledy v roce 1998. Prudké křivky úrokové sazby měly historicky velmi pozitivní vliv na burzovní zisky.
“Zvyšujeme naše globální vyvážení pro Evropu na „převážit“ a celkově doporučujeme vůči akciím „neutrální“ postoj. To znamená, že naše stanovisko ke koupi akcií je opatrně pozitivní,“ říká Hans Engel, analytik pro mezinárodní akciové trhy Erste Group.
Doporučení převážit Evropu se víceméně zakládá na faktu, že je trh USA moc drahý. Index S&P 500 je v současnosti obchodován za poměr ceny k bilanční hodnotě (P/BV) ve výši 2.2x, zatímco stejný poměr indexu Euro Stoxx činí 1.45x. To je rozdíl více než 50%. I když srovnáme inverzní hodnoty PE a výnosy z dluhopisů těchto trhů, je obrázek pro evropské akcie mnohem jasnější.
Ekonomika Japonska
další zotavení, ale střednědobě jen mírný růst
Analytici Erste Group věří, že Japonsko má další růstový potenciál, a to po očekávaném pozitivním druhém čtvrtletí. Na základě exportů by celková produkce ve třetím čtvrtletí měla mírně stoupat. Export profitoval z různých faktorů. Za prvé, poptávka z Asie, v čele s Čínou, za posledních pár měsíců rapidně stoupla. Za druhé by měly mít pozitivní efekt světové ekonomické stimulační programy a obnova zásob. Tyto efekty jsou časově omezené a z toho důvodu nebude v dohledné době dosaženo předkrizových úrovní a využití kapacit zůstane nízké. Proto je také riziko opětné deflace stanoveno jako mimořádně vysoké. Od Japonské centrální banky (BoJ) tedy neočekáváme, že se od svého expanzivního kurzu v blízké budoucnosti odchýlí. Yen opět posílil. Úrokový diferenciál, rostoucí exporty nebo změna vlády možná přispěly k posílení yenu.
„Zdá se, že charakteristika yenu jako bezpečného přístavu již nemá své opodstatnění,“ zdůrazňuje Rainer Singer. „Věříme, že lze krátkodobě až střednědobě očekávat silné hodnoty u USD/JPY 90.“
Akciový trh Japonska
nižší dynamika, snížení doporučení na „neutrální“
Japonský akciový trh se nadále zotavoval, v posledním čtvrtletí narostl na téměř 5%. Nicméně jeho dynamika byla ve srovnání s jeho evropskými a americkými protějšky trochu nižší, což bylo kromě jiného způsobeno silným yenem. Japonský akciový trh velmi atraktivní, jedním z důvodů je jeho nízké ocenění.
Skutečnost, že jsou japonské akcie silně podvážené, jak v institucionálních tak v portfoliích drobných investorů, spolu se silnou likviditou Japonska, by mohla být správnou přísadou pro brzké zotavení. Na druhou stranu dávají silně klesající ceny nemovitostí a vývoj mezd vznikat oprávněným obavám z deflace.
Výhled vývoje yenu tvoří další zatěžující faktor. Analytici doporučují ve své mezinárodní alokaci zemí pro japonský akciový trh neutrální vyvážení.
Zdroj: Erste Group Bank
Aktuality
