Hospice de Beaune – více než jen aukce vín…
|

Hospice de Beaune – více než jen aukce vín…

15.listopadu proběhne již 149.ročník této výjimečné aukce a i letos budeme dražit dva sudy pro zájemce z ČR!

Víno Investiční alternativy Aukce umění
vino hospice

Třetí neděle v listopadu je již skoro 150 let zasvěcena aukci vín v Hospice de Beaune…

„V této události je jedna část duše Burgundska.“ říká Pierre-Henry Gagey, president BIVB (Bureau interprofessionnele des vins de Bourgogne). Ale díky veliké publicitě, která prodej provází, často zapomínáme na opravdový účel stvoření této dražby.

Ano, prvotním účelem této dražby bylo získání prostředků pro Hospice v Beaune a je potěšitelné, že i po 150 letech je účel stále stejný. Hospice v Beaune financuje svou modernizaci díky prodeji svého vína!

Jedinečná vinařská doména

To, co odlišuje Hospice de Beaune od běžných nemocnic, je vlastnictví velkého majetku a vinic, shromážděných po staletí. Zisky z užívání a podnikání s tímto majetkem umožňují Hospice de Beaune investovat každým rokem do modernizace nemocničních zařízení, do špičkových lékařských materiálů, staveb komfortnějších zařízení a dalších odvětví spojených se zdravotní péčí. Příjmy získané z aukce vín Hospicu financují totiž pouze investice a ne běžné výdaje.

Nejznámější stavbou vlastněnou Hospice de Beaune je samozřejmě Hotel de Dieu v Beaune, který je symbolem Beaune a je vidět na dálku díky své vykládané střeše s barevnými taškami. Tato krásná stavba (až do roku 1971 fungující jako nemocnice) je dnes turistickou památkou, kterou navštíví ročně přes 400 tisíc návštěvníků, což obnáší zisk 2,8 mil.eur ročně, z čehož 800 tis.eur je využito na údržbu a chod nemocnice.

sklenka

Mazis-Chambertin, Clos de la Roche a Batard-Montrachet Významná část příjmů pochází od vinařské domény, která čítá cca 60 ha a podstatnou část tvoří Grands Crus a Premiérs Crus. V průměru se již 5 let prodej při aukci pohybuje okolo 3,5 mil.eur, hodně daleko se od tohoto průměru dostal ročník 2000, vydražený za 5,3 mil.eur! Zisky representují 30 až 35% obchodního obratu. Tato doména byla utvořena díky odkázaným dědictvím! Prvním byl, pan a paní Plampays v roce 1459, 8 let po dokončení Hotel de Dieu. Hodně dárců bylo z Beaune, proto se parcely většinou nacházejí na kopcích kolem Beaune, tedy Côte de Beaune s úseky v apelacích Premiers crus.

Zastoupeny jsou i další apelace – např. skvělá vinice s 1,52 ha v Mazis-Chambertin, jedna z nejkvalitnějších v oblasti Côte de Nuits, byla nabídnuta v roce 1976 Jeanem Collignonem, jako vzpomínka na jeho matku Madeleinu. Další perlou pak byla parcela odkázaná vdovou po Georges Kritter a dar manželů Cyrot-Chaudron, což umožnilo Hospicu získat v roce 1991 parcelu Clos de la Roche. Z bílých pokladů Hospice také vlastní vinice v apelaci Batard-Montrachet, která byla přiřazena v roce 1989 směnou za parcely v Beaune premier cru a zaplacení doplatku. Tyto tři grands crus jsou dnes nejvýše hodnocená vína v majetku Hospice a jejich cena stoupá každý rok přes 20.000 eur za jeden sud o objemu 228l!

Pokud se zaměříme na poměr bílých a červených vín, tvoří převahu ta červená, možná proto bylo letos rozhodnuto, že nově získané Beaune 1er Cru bude vyklučeno a namísto původní odrůdy Pinot Noir zde bude vysazeno Chardonnay! Pokud se nedočkáme nějakého překvapení, v roce 2014 se již bude Hospice pyšnit svým prvním bílým cuvée Beaune.

Správa vinic

K hýčkání svých vinic, si Hospice najímá 22 pracovníků z jiných vinařství. Každý z nich spravuje asi 2,5 ha. Styl výroby samozřejmě udává Hospice. Zaměstnanci jsou povinni se přizpůsobit nárokům a aktuálním požadavkům (aktuálně je to například tendence bio). Stále častěji jsou těmito pracovníky místní, nebo dřívější majitelé, takže se tu jedná o rodinný přístup.

Jedním z těch, kteří určují nový směr pro Hospice, je Stéphane Murat 27 let, pracující zde od sklizně 2008. Stará se o vinici v Mazis-Chambertin a také o menší plochu ( 0,22 ha) parcely Clos de la Roche. Velká výzva a zároveň zodpovědnost pro tohoto talentovaného vinaře, který vlastní také vinice v Marsannay a pomáhá také v rodinném vinařství v Hautes-Cotes de Nuits.

Příjemný vinař, Francis Lechauve, který stojí za slávou vín ve Volnay, dnes určuje styl skvělého 1er cru Général Muteau. K názvu tohoto vína se váže zajímavá historka, kdy Paul Louis Muteau důstojník fr. armády servíroval toto vínu generálu Fochovi v roce 1918 na zámku Laborde-au-Chateau.

Vinifikace

O něco méně poetičtější než Hotel de Dieu, kde již stárne jen několik starých kádí, je nový sklep, který nabízí moderní vybavení a mnohem více prostoru. Jakmile je skončena alkoholická fermentace, jsou vína stáčena na nové dubové sudy, ty největší jsou zde 20 burgundských měr (1míra je 228l), ty nejmenší nemají ani 2/3 míry. Nesou jména zakladatelů (Rousseau-Deslandes, Philippe le Bon…) a dárců (Blondeau, Charlotte Dumay…), nebo církevní odkazy (Dames de la Charité, Dame de Flandres…).

Tento rok přinese nové cuvée St-Romain blanc, které ponese jméno svého dárce Joseph Meneault. Celkem se letos bude nabízet třináct bílých cuvée a třicet jedna červených.

Dražba

Vína mají samozřejmě lidé možnost ochutnat – profesionálové v pátek před dražbou a soukromé osoby v již zmíněném Hotel de Dieu v sobotu. Za vstupné 15 euro se podívají k hlavním cuvée.

A je tu, den D. - neděle odpoledne, kolem 14:30, velká hala v Beaune se plní. První řady v sále jsou již obsazeny tradičními kupci, můžeme v nich poznat zástupce velkých negociantských firem ( Bichot, Bouchard, Chanson, Drouhin, Faiveley, Jadot, Louis Latour, Patriarche, Picard, Rodet…, ale také prestižní sklepmistry jako Lucien Lemoine nebo Simon Bize). Veřejnost postává u vchodu do haly. U pódia se tísní oficiálové a další členové v čele s prezidentem prodeje, hvězdy z médií a celebrity. Kladívko zde čeká na pršící nabídky dolarů, yenů, či eur.

Každý sud má přiřazen určitý počet svíček, ve chvíli, kdy dohoří poslední, jeho dražba končí. Dražba končí až pozdě večer, s prodejem eaux-de-vie. V tuto hodinu se hlavní kupci stahují, horečka opadá. „ Dobrý, nebo špatný ročník, vždy kupujeme maximum co jde,“ upřesňuje Albert Bichot a dodává, „hlavní je získat pár sudů Volnay Blondeau a Beaune Rousseau-Deslandes, jelikož dárci těchto vinic byli vzdálení příbuzní mé rodiny.“

Jak nakupují soukromníci?

Od roku 2005 už prodej není určen pouze negociantům a soukromníci mohou vína dražit přímo. Soukromí obchodníci se často spojují ke koupi, jelikož pod objemem jednoho sudu si musíme představit 300 klasických lahví.

Pozor si musejí dát také na konečnou podobu ceny. K ceně vína musejí ještě připočítat 7% za tzv. právo koupě, které připadá Christie´s, cenu sudu ( 620-680 euro, nový sud) a cenu elevage, tedy konečnou práci s vaším vínem (od 1800 do 4200 eur). Budoucí cena se tedy navýší o 60 až 100% a to bez DPH!

Za tuto cenu si můžete napsat na prestižní etiketu ověnčenou znakem Hospicu mimo jiné své jméno, název cuvée a jméno sklepmistra. Pak máte exklusivní produkt, kde skvělé víno doplňuje pocit výjimečnosti - vždyť stejných lahví je pouze 300 na celém světě.

V případě, že i vy byste se chtěli stát majiteli některého z dražených vín nebo třeba spolumajiteli vydraženého sudu společností Merlot d´Or, kontaktujte nás na beaune@merlot.cz.

dražba christies

Christie´s u kladívka

Od roku 2005 se o celou dražbu stará slavný dům Christie´s. K podpoře prodeje Hospicu jsou hodnocení vín rozesílána napříč celým světem (New York, Tokyo, Soul, San Francisco, Montréal, Londýn, Brusel, Amsterdam...). Z pochopitelných důvodů jsou charitativní prodeje velice ceněné v anglo-saských zemích, kde se daň u charitativní činnosti dá bez problému odepsat z daně.

Novinkou od roku 2007 je prodej přímo během aukce přes internetovou službu Christie´s live. Anthony Hanson, konzultant Christie´s soudí, že se tento prodej se týká max. 5%.

Trochu čísel na závěr

Průměrná cena za sud vína vydražený při aukci v posledních deseti letech:

1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008
6 492 € 7 253 € 5 526 € 5 036 € 6 113 € 4 329 € 4 803 € 5 560 € 7 061 € 5 196 €

Porovnání pořizovací ceny při aukci a následné při prodeji lahví /ročník 2006/:

Beaune 32 – 45 € včetně všech poplatků MOC 2009 2.880,-
Volnay 38 – 55 € včetně všech poplatků MOC 2009 2.950,-
Pommard 38 – 58 € včetně všech poplatků MOC 2009 3.550,-
Meursault 45 – 75 € včetně všech poplatků MOC 2009 4.860,-
Corton 45 – 68 € včetně všech poplatků MOC 2009 4.450,-

Po prvních kolech letošní degustací vedou v pomyslném žebříčku kvality zatím tato cuvéé:

Mazis Chambertin Madeleine Collignon 19/20
Meursault-Charmes Bahezre de Lanlay 19/20
Corton Doctor Peste 18,5/20
Batard Montrachet Dames de Flandres 18,5/20
Pommard Dames de la Charité 18/20
Beaune Brunet 18/20
Beaune Dames Hospitaliéres 18/20

/výběr z hodnocení Zlatka Míčky a Laurenta Brelina/

včera v 16:00

Hnát & Kysilka: Technologická (r)evoluce mění vítězné modely, Česko na to musí reagovat

Do dvaceti let je možné na západě čekat pokles poptávky po autech o 90 %. Probíhající technologická revoluce, která...
Auta Průmysl Česká ekonomika
20. 10. 2018 07:00

Moldan: Nové technologie potřebují zavádět do praxe, s dotacemi se to ale nesmí přehnat

Státy musejí podpořit zavádění nových technologií, které pomohou vypořádat se s degradací životního prostředí. Nesmí...
Ekologie Životní prostředí Rozhovor
16. 10. 2018 07:00

Bedřich Moldan: Konec používání fosilních paliv se blíží

V těžbě a využívání fosilních paliv dojde (nejen) v důsledku degradace životního prostředí v příštích dvaceti nebo...
Komodity Ropa Uhlí a koks
15. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Domácí fotovoltaika aneb Jak ušetřit na výdajích za elektřinu

Na světě jsou jen dvě jistoty – daně a smrt. Tento citát Benjamina Franklina lze možná doplnit o třetí jistotou, a...
Nemovitosti Bydlení Elektřina
13. 10. 2018 07:00

Kysilka (6D Academy): Data o zákaznících jsou zlato 21. století, Česko k nim má stále daleko

Česko není montovna, to je klišé, ale je v rámci globálních řetězců někde uprostřed, a tím pádem není prodejcem...
Česká republika Česká ekonomika Informační technologie
10. 10. 2018 18:00

Kupka & Novák: Nástup nového čínského průmyslu je impozantní

Struktura čínské ekonomiky se mění, stále významnější je výroba s vyšší přidanou hodnotou. Typickým příkladem jsou...
Čína Emerging Markets Světová ekonomika
9. 10. 2018 07:00

Pavel Kysilka (6D Academy): Auta využíváme ze 7 %, technologie to změní

Poptávka po osobních vozech na západě by do dvaceti let mohla propadnout na deset procent stávající produkce. České...
Auta Technologie Sdílená ekonomika
8. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Český vodík si razí cestu srdcem USA

Vodík má nakročeno stát se palivem budoucnosti. Technologie, které ho jednou dostanou i pod kapotu vašeho auta,...
Investorský magazín Investiční alternativy Investování
7. 10. 2018 15:00

START Day č. 3: Primoco UAV a UDI CEE od investorů získaly více než 320 milionů Kč. Jak úpis akcií hodnotí jejich zástupci?

V úterý proběhl na trhu START pražské burzy pro malé a střední podniky úpis akcií výrobce bezpilotních letadel...
Akcie ČR Pražská burza Technologie
6. 10. 2018 18:00

Jeff Bezos v roce 1997: Nejbohatší muž světa byl i v začátcích svého byznysu o krok napřed

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je nejbohatší člověk na světě. Nebylo to tak vždy, vlastně ještě celkem nedávno ne....
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Byznys a podnikání
6. 10. 2018 12:00

Česko v síti globálních řetězců: Vláda může udělat hodně, bojovat s globalizací ale nemá smysl, tvrdí ekonom

České firmy v obchodních a dodavatelských řetězcích umějí uspět. Nejsou sice zpravidla na vrcholu, ale dokáží se...
Česká republika Česká ekonomika Globalizace
5. 10. 2018 12:00

David Bárta (CityOne): Státy a města musejí podporovat inovace pro lepší život

Lidé se stále více zajímají o to, v čem žijí. Brzdou pro Česko a další středoevropské a východoevropské země je...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
4. 10. 2018 15:00

Pavel Kohout: Riziko amerického penzijního systému a ukolébaná Evropa plná regulace

Americký penzijní systém je z velké části založen na tom, že zaměstnancům spoří jejich zaměstnavatelé. Velké...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Penzijní fondy
2. 10. 2018 12:00

Politolog Strejček: Politiku Donalda Trumpa Evropa nepochopila

Na přelomu 19. a 20. století byla globálním hospodářským hegemonem Velká Británie a na paty jí začínalo šlapat...
Mezinárodní obchod Ekonomické a politické hrozby Donald Trump
1. 10. 2018 12:00

Investorský magazín: Průvodce světem akcií

Pokud máte rádi akcie, aktuální Investorský magazín je přesně pro vás. Svět akcií přibližuje začátečníkům, ale také...
Akciový trh Pravidla a doporučení pro investování Ponaučení pro investory
25. 9. 2018 07:00

Chytrá města: Technologie nás mohou dovést zpět k tradičním hodnotám a výrobkům, věří expert

Chytrá města ukazují, jak je podstatné posilovat demokracii, informovanost a vzdělanost lidí. Poté je možné...
Technologie Informační technologie Spotřebitelé
24. 9. 2018 12:00

Investorský magazín: Předpověď podzimního burzovního počasí v Praze, opční obchody a úspěšné děti

V aktuálním Investorském magazínu se zaměřujeme na podzimní vyhlídky akcií nejen z pražské burzy, poradíme, jak...
Akcie ČR Střední a východní Evropa Rozhovor
22. 9. 2018 07:00

Schneider (Aspen Institute): Otevřenost ekonomiky znamená výhody i rizika, Češi by si to měli více uvědomovat

Osmdesát procent českého zahraničního obchodu je se zeměmi Evropské unie, a mělo by proto smysl odpovídající podíl...
Česká republika Evropská unie Ekonomické a politické hrozby
20. 9. 2018 07:00

Toto je největší výzva pro čínskou ekonomiku, říká ekonom

Nová, bohatší generace Číňanů již nemusí mít takovou chuť tvrdě pracovat, jakou měli ještě jejich rodiče. To by pro...
Čína Emerging Markets Ekonomické a politické hrozby
18. 9. 2018 07:00

Novák (AKCENTA CZ): Čína se dere do čela globálního pelotonu, tak dominantní jako USA ale nebude

Po přepočtu podle parity kupní síly je čínská ekonomika již nyní největší na světě. Spíše než globálním hegemonem se...
Světová ekonomika Čína Emerging Markets