Největší konspirační teorie na Wall Street

Průvodce divokými a drsnými finančními praktikami.
Kdysi to bylo jednoduché, všechno na finančních trzích mělo své jasné a logické vysvětlení. Vezměme si například krizi v roce 1987 - během jediného dne ztratil index Dow Jones více než pětinu své hodnoty. Tehdy se pouze spekulovalo o tom, proč trh poklesl tak rychle.
Vina byla svalena na takzvaný program trading (počítači řízené obchodování), o kterém většina lidí nikdy neslyšela. Do obchodního systému byly zavedeny kontrolní mechanismy. Ovšem trh se velice brzy zotavil a celá kauza postupně vyprchala. Diskuze o důvodech pádu se přenechaly odborným komisím a akademickým teoretikům.
V porovnání s krizí v roce 2008, která podle mnohých stále pokračuje, se pád trhu v roce 1987 může zdát jako pouhé intermezzo. Ohromný strach, srovnatelný leda s obavami ze Sovětského svazu v 50. letech, vytváří výborné prostředí pro vznik různých konspiračních teorií.
Není to žádné překvapení. V článku "Paranoidní američtí politici" vyjádřil Richard Hofstadter v roce 1963 myšlenku, že se paranoia stala přijatelnou součástí politické kultury. Takže se zdá být přirozené, že se paranoidní chování vkradlo i do finančního systému.
Na poli konspiračních teorií existují dva hlavní názorové proudy: alternativní minulost a skryté faktory.
Alternativní minulost: "Člověk nesmí uvěřit tomu, co se mu snaží vnutit." Je velmi jednoduché přijmout to, co říkají o atentátu na prezidenta Kennedyho. Pravda, které nemáte uvěřit, je jako řízená demolice. Atentátník Oswald byl totiž pouhý obětní beránek.
Skryté faktory: Opravdu se to děje a je to všechno utajené. Oblast 51 v USA je skvělým příkladem.
Neexistují ovšem ověřené důkazy. Možná Kennedy nebyl zabit agenty CIA, ale některé jiné zvláštní příběhy o CIA se ukázaly být pravdivé. Čas, někdy i dlouhá doba, buďto konspirační teorie zlikviduje, nebo potvrdí.
Nabízíme průvodce současnými konspiračními teoriemi o Wall Street, každá ohodnocena v rozsahu, průkaznosti, zjistitelnosti a pravděpodobnosti od 1 (nepravděpodobné) do 5 (jisté).
Tým na ochranu proti pádu trhů manipuluje s výsledky obchodování
Klasická konspirační teorie založená na faktech. Ano, opravdu existuje "tým na ochranu proti pádu trhů", přestože se tak přesně nejmenuje. Poprvé tuto informaci zveřejnil Washington Post v roce 1997, kdy byla prezidentova Odborná skupina pro finanční trhy připravena zasáhnout v případě kalamity na trzích. "Tým na ochranu proti pádu trhů" je název uměle vytvořený deníkem Washington Post a už se zažil do širokého povědomí.
Článek stvořil nával konspiračních teorií, které se drží dodnes a dokazují, že vláda doopravdy tajně zasahuje do tržního dění, nakupuje aktiva, indexy, futures. Jak kdysi sdělil Ron Paul nedávno sdělil, usiluje o snížení ceny zlata. Ovšem nejvíce bije do očí fakt, že je "Tým na ochranu proti pádu trhů" založen na útržcích zpráv a komentářů veřejných činitelů, průkazné důkazní materiály v podstatě chybí.
Kategorie: Skrytý faktor
Rozsah: 4
Průkaznost: 4
Zjistitelnost: 3
Pravděpodobnost: 1
Wall Street okrádá spotřebitele u benzínových pump
Spekulace na Wall Street, které ženou ceny vzhůru, zpravidla nechávají veřejnost klidnou – pokud se týkají akcií. Ovšem na spekulace, díky kterým stoupají ceny benzínu, topného oleje a dalších komodit, veřejnost reaguje velmi negativně. Přesně to se stalo s ropou v roce 2008. Zcela jistě v tom byla manipulace trhu, ne?! Přece jen, jak je možné, že ceny tak stouply? Nedávalo to smysl. Za to museli být zodpovědní ti "odporní lidé" z Wall Street.
No a hádejte, jak to doopravdy bylo – přesně tak se to stalo. Komise pro obchodování s komoditními futures zjistila, že spekulanti vynesli ceny ropy na vrchol. Tohle je typický příklad toho, jak tradeři za terminály opravdu okrádají obyčejné lidi. Nebylo to jejich záměrem, ale byli to oni.
Kategorie: Skrytý faktor
Rozsah: 5
Průkaznost: 3
Zjistitelnost: 5
Pravděpodobnost: 5
Goldman Sachs jako obří upíří oliheň
Redaktorovi magazínu Rolling Stone Mattu Taibbimu se podařilo zasáhnout citlivou stránku naříkajících lidí v červencovém vydání roku 2009 v článku na téma vlivu Goldman Sachs ve Washingtonu, na Wall Street a na dalších místech. Goldman Sachs je v tomto článku popisována Taibbim jako "obří upíří oliheň, která má chapadla ovinuta kolem lidstva".
Není to přesná metafora, protože upíří olihně jsou maličká, hlubokomořská stvoření, která se jen velmi vzácně dostanou do kontaktu s lidmi, ovšem pointa v tomto případě byla trefná. Goldmani mají vždy způsob, jak vycouvat z každé nepříjemné situace. Taibii to ani nezmínil, ale vyhnali šéfa newyorské burzy Richarda Grassa, když se projevil jako chybná volba pro tuto pozici. Slabina jeho tahu proti Goldmanům tkví v tom, že spoléhal na velkou medializaci sporu, například na oznámení, že "Goldman Sachs uměle vytvořila každou větší krizi na trzích od propadu v Černý pátek roku 1929".
Ovšem hlavní myšlenka byla správná - Goldman Sachs hrála klíčovou roli v hypotéčních problémech, resp. derivátech navázaných na hypoteční trh, navíc má svá chapadla propletená americkou vládou a státní správou. Jde o klasický případ přesycení moci.
Kategorie: Alternativní historie
Rozsah: 5
Průkaznost: 3
Zjistitelnost: 5
Pravděpodobnost: 4
Bankéři mají Tima Geithnera v kapse
Není pochyb, že si Tim Geithner (americký ministr financí) rád povídá s lidmi, kteří vedou velké finanční instituce, a to i dlouho před zveřejněním e-mailů, které dokazují, že mezi jeho přátele patřilo mnoho důležitých ředitelů velkých bank. To samé se dělo i předtím, když Geithner byl šéf newyorského Fedu. Velcí bankéři z Wall Street dokonce sami přiznali, že s Geithnerem trávili mnoho času.
Člověka ihned napadne, zdali na tom není něco špatně. Jeho práce ve státní správě se zdá být zavázána těm, ke kterým má přistupovat neutrálně. Přestože to není příliš hezké, Geithnera má Wall Street v kapse, protože "důkazů" existuje příliš mnoho na to, abychom je ignorovali.
Kategorie: Skrytý faktor
Rozsah: 2
Průkaznost: 5
Zjistitelnost: 3
Pravděpodobnost: 5
Short-selling zabil Bear Stearns a Lehman Brothers
Historie přijala konec Bear Stearns a Lehman Brothers jako dvou hlavních obětí jejich vlastních činů: nenasytnosti, nekompetentního vedení, ale především ryzí a neskrývané chamtivosti. Můžete věřit, že za to mohou oba ředitelé, nebo také můžete věřit jejich výmluvám, které jsou překvapivě shodné. Oba ředitelé, Alan Schwarz z Bear Stearns a Dick Fuld z Lehman Brothers, obvinili z krachu bank spekulanty, pomlouvače a především investory, kteří šli do shortování (spekulací na pokles - pozn. red.), čímž torpédovali jejich společnosti. Jejich vlastní činy prý byly bezchybné.
"Shortující investoři" však, na druhou stranu, opravdu mají velkou zásluhu na poklesu hodnoty akcií jak Bear Stearns, tak Lehman Brothers. Konspirační teoretici se na tomto bodě shodnou. Zastánce této teorie je i zmíněný Taibbi, který to celé popsal jako "nahý švindl". Taibbi argumentoval, že byla Bear Stearns doslova "sežrána predátory" a "doslova to samé se později stalo i v případě Lehman Brothers". Obě firmy se "vypařily ve zjevném případě manipulace s trhy".
Christopher Cox, tehdejší předseda SEC (Komise pro cenné papíry), k této věci v červenci 2008 prohlásil, že to bylo "divoké shortování finančních záležitostí". Bylo to zcela odhaleno v málo známé akademické studii vytvořené v květnu 2009 na Univerzitě v Oklahomě, která zkoumala stejná obchodní data jako ta, která byla citována konspiračními teoriemi. Zjistilo se, že neexistuje "žádný důkaz o tom, že byl pokles hodnoty akcií způsobem spekulacemi na pokles". Jediné obchody na krátko, které byly potvrzeny, se staly až poté, co akcie obou společností spadly na minimum.
Kategorie: Alternativní historie
Rozsah: 4
Průkaznost: 5
Zjistitelnost: 4
Pravděpodobnost: 1
Zdroj: BigMoney
Aktuality
