Ceny komodit pod taktovkou dolaru – zaostřeno na ropu
|

Ceny komodit pod taktovkou dolaru – zaostřeno na ropu

Minulý týden nejprve investoři vybrali na ropě zisky. Kupci však dokázali vrátit cenu zpět nad 70 dolarů a nyní probíhá boj mezi býky a medvědy.

U ropy stále pokračuje bitva mezi býky (spekulanty na růst) a medvědy (spekulanty na pokles). V první polovině týden vyhráli medvědi. Cena srpnového kontraktu poklesla výrazně pod 70 USD za barel, v druhé polovině týdne se však vrátil zpět nad tuto hranici. Hlavní úlohu opět sehrál oslabující dolar. Velkou měrou k tomu přispěla tentokrát Čína, která se pokouší najít jinou rezervní měnu.

Strategie Saxo Bank

Myslíme si, že fundementální důvody pro další růst chybí. Pozorně sledujeme dolar, který může hodně napovědět.

OECD (Organizace pro hospodářkou spolupráci a rozvoj) předpokládá, že výkon světové ekonomiky letos poklesne o 4,1%. K růstu by se měla vrátit v průběhu roku 2010. Akce na podporu ekonomiky a likvidity dopadly dobře. Prodej amerických vládních probíhal podle plánu a Evropská centrální banka zaplavila bankovní systém 442 miliardami euro s úrokovou sazbu ve výši 1%.

Americká poptávka je stále slabá

Cena americké lehké ropy od ledna 2009

Tyto faktory pomohly cenám komodit šplhat nahoru a hodnota dolaru začala klesat. Navíc pokračující nepokoje v Iránu a Nigérii a zvýšení poptávka po ropě z Číny pomohly této surovině zpět nad hranici 70 USD.

Zatímco Dálný Východ vykazuje stabilní poptávku, známky oživení v tomto směru v USA ještě patrné nejsou. Týdenní zásoby benzínu opět vzrostly. Trh bude s napětím sledovat víkend, kdy Američané slaví Den nezávislosti. Historicky je tento svátek totiž vrcholem americké tzv. „driving season“, tedy prázdninové sezóny. Nyní to však vypadá, že díky recesi se část Američanů rozhodla zůstat raději doma.

Fundamentální důvody pro další růst chybí

Technicky se na kontraktu s dodáním v srpnu vytvořila trojúhelníková formace a obchody probíhají v pásmu mezi 66,50 USD a 72,00 USD. Pro následující dny neočekáváme žádnou změnu, budeme ale pozorně sledovat dolar. Může naznačit další možný vývoj. Věříme, že návrat ceny zpět nad 70 USD není fundamentálně opodstatněný. Nákupy posledních dní byly podle našeho názoru způsobeny zavíráním krátkých pozic (spekulací na pokles), oslabující dolar totiž tlačil na růst ceny a někteří spekulanti byli nuceni ze svých pozic vystoupit.