Porovnání vybraných sektorů: indikátor vývoje trhů
|

Porovnání vybraných sektorů: indikátor vývoje trhů

Sektor bydlení, financí a a index S&P 500 po vzájemném srovnání mohou napovědět, co nás na trzích může potkat.

Porovnání dynamiky vývoje sektorů bydlení (index HGX PHLX Housing Sector), bankovnictví (BIX.X) s indexem SP 500 ukazuje, že sektor bydlení zřetelně představuje dobrý předstihový indikátor, který předbíhá medvědí trhy, následovaný bankovním sektorem a teprve potom následují sektory další. Nová významná lokální dna jsou však obvykle dosahována společně, což platilo při recesi v letech 2000-2003 stejně jako nyní.

Porovnání vývoje indexů - nemovitosti, banky a S&P500

Rovněž na hodinovém grafu je zřetelný význam sektoru bydlení jako předstihového indikátoru obratu trendu dolů z jarní růstové vlny. Bankovní sektor opět následuje jako druhý.

Porovnání vývoje indexů- hodinový graf - nemovitosti, banky a S&P500

Podstatná pro další predikci možného vývoje je skutečnost, že dosavadní pokles od lokálních maxim u všech tří naznačených indexů má zatím korekční charakter, což znamená, že další střednědobý vývoj po dosažení lokálního (korekčního) dna by měl být ještě růstový.

Velmi pravděpodobně nás týdny až měsíce po ukončení současné korekce mohou dovést k novým maximům nebo přinejmenším do strany ve formě trianglu bez proražení březnových minim. V dlouhodobém výhledu jsou však březnová minima jen epizodou před další fázi výprodejů.