Proč jsem medvědem 2.
|

Proč jsem medvědem 2.

Obchodníci s opcemi zvyšují sázky na to, že období největšího souvislého růstu na americkém akciovém trhu za posledních 80 let brzy skončí.

VIX

Index kolísavosti (volatility) amerických akcií. Podle agentury Bloomberg se indexy S&P500 a VIX pohybovaly ve vzájemně opačném směru v 81 procentech případů, během posledních pěti let (pozn. když roste VIX, klesá index akciový index S&P500)

Důkazem jsou jejich "sázky" futures na to, že index volatility amerických akcií VIX během pěti týdnů poroste o 13 procent.

Futures

Smlouva (termínový obchod), na základě kterých se smluvní strany zavazují koupit (resp. prodat) určitý objem investice k určitému budoucímu okamžiku za cenu stanovenou předem při uzavření kontraktu

Laicky řečeno, investoři si pomocí futures kontraktů volatility VIX kupují určitou ochranu před nejistým vývojem, který očekávají v budoucnu.

Rozdíl oproti aktuálním cenám futures na indexu S&P500 je nejvyšší za poslední rok a jedná se o hodnoty, které byly těsně předtím než přišel obrovský dvouměsíční výprodej na podzim roku 2008.

V okamžiku, kdy jsou futures VIX nad hodnotou akciového indexu S&P500 tak to ukazuje, že investoři očekávají vyšší kolísavost na trhu a akcie budou oslabovat.

Proč jsem medvědem 1.

VIX