Proč jsem medvědem 7.
|

Proč jsem medvědem 7.

Číňané se bojí, že ekonomický růst ochabuje a banky přestanou půjčovat. Proto v posledních týdnech masově prodávají akcie. Obavy o čínský ekonomický zázrak se může rychle rozšířit na akciové trhy po celém světě.

Býci se dívali na Čínu jako na lídra, který celý svět vytáhne z recese a potáhne akcie nahoru. Čínské akcie jsou pod prodejním tlakem po několik týdnů a technicky se propad přiblížil novému medvědímu trhu.

Medvědí trh

technická defince říká, že o medvědím trhu mluvíme tehdy, když trhy ztratí 20 procent ze svých součastným maxim

Čína byla vždy o krok ve předu. V pozitivním i negativním smyslu. Když akcie padaly na medvědím trhu v roce 2007-8, ale zároveň také uháněly rychlejším tempem nahoru, když akcie provázelo razantní oživení od března letošního roku.

čínská akcie

Silnější korekce čínských akcií určitě není dobrým signálem pro pokračování růstu ostatních světových akciových trhů. Korekce se na čínský akciový trh dostavila poté, co se akciová hodnota hlavního indexu od listopadu minulého roku skoro zdvojnásobila.

Katalyzátorem tohoto zájmu o akcie byl zajisté také skoro 600 mld USD vládní stimulační balíček.

Investoři však nyní stojí tváří tvář novým, čínským „makro novinkám“.

Červencová statistika objemu bankovních úvěrů ukázala, že banky nepůjčují tak jak by při ekonomické konjunktuře měly. Některé dokonce oznámily, že objem půjček pro zbytek roku bude až o 70 procent menší než v prvním pololetí roku 2009. (pozn. růst akcií byl v prvním pololetí na čínském akciovém trhu citelně přiživován úvěry na nákupy cenných papírů)

A kombinace špatných faktorů doplnila některé nepříjemná výsledková překvapení čínských firem.

Čínská akcie také citelně zdražily. Oproti zbytku mladých trhů se nyní obchodují v přibližně 30násobku budoucích zisků, když průměr rozvíjejících se trhů je přibližně na poloviční hodnotě.

Čínský akciový trh je především trhem drobných investorů, kteří „masově podléhají náladám“. Jak býčím, tak medvědím. Po událostech v minulých týdnech se zdá, že medvědí nálada u nich začíná převažovat.