Obrat v ocelářském sektoru?
|

Obrat v ocelářském sektoru?

Sektor výrobců oceli byl silně postižen celosvětovou ekonomickou krizí. Po úspěšných letech 2007 a 2008 následoval tvrdý pád. Přichází opět růstová fáze?

Průmysl Ocelářské firmy

Odběratelé oceláren (především automobilky a strojírenské firmy) si v posledních letech vytvořili na skladech dostatečné zásoby. S příchodem krize pak tyto zásoby spotřebovávali a omezovali.

S&P 600 Steel Index

Pro oceláře to znamenalo prudký pokles zakázek, obraty a ceny spadly na polovinu úrovní z podzimu 2008. Využití výrobních kapacit se dostalo na 50 – 60%, ale mezitím došlo pomalu na trzích ke zlepšení situace.

Poslední dobou se zdá, že odběratelské firmy začínají opět shromažďovat zásoby a většina oceláren dokonce mluví o oživení poptávky. Je přitom nutné si uvědomit, že pouze dochází k návratu skladových zásob na normální úroveň. Představitelé německých ocelových koncernů ThyssenKrupp a Salzgitter vidí na trhu známky stabilizace, ale nepovažují to za významný obrat.

Teprve v poslední čtvrtletí se ukáže, zda se jedná o udržitelný růst poptávky, což závisí především na vývoji světové ekonomiky. Pokud nastane významné oživení, měl by z toho ocelářský sektor výrazně těžit, protože patří mezi cyklická odvětví.

Zdroj: Märkte & Zertifikate Weekly 34/2009