Na co si dát pozor při koupi nemovitosti v USA
|

Na co si dát pozor při koupi nemovitosti v USA

Koupě nemovitostí v USA je rychlý a bezpečný proces. Na rozdíl od evropských zemí nelze v USA zpracovat jednotný "návod", protože proces koupě a prodeje nemovitostí si jednotlivé státy unie upravují vlastním zákonodárstvím, a to včetně daní.

Soustředíme se spíše na to, na co byste si měli dát při koupi nemovitosti pozor:

1.Prověřte letecké spojení z ČR do místa, v němž chcete nemovitost v USA koupit.

Jde o to, abyste např. na letišti nečekali pokaždé 4 - 6 hodin na další spoj. Pamatujte si, že tuto cestu budete absolvovat i několikrát do roka! Informujte se u jednotlivých leteckých společností, jaké slevy a bonusy získáte, stanete-li se jejich pravidelnými pasažéry,

2.Největší zájem projevují čeští investoři o Kalifornii a Floridu. V obou případech máte možnost vybrat si nemovitost s výhledem na oceán, nebo ve vnitrozemí. naplánujte si v místě, kde chcete koupit nemovitost pobyt minimálně na tři týdny. Jen tak se ubezpečíte, že Vámi vybraná lokalita je dobrou adresou a poznáte, jaká sociální skupina tam bydlí a koho budete mít za své potenciální sousedy. V Kalifornii i na Floridě žije např. silná hispánská komunita, Kolumbijci a další národnosti.

Nemovitost v Kalifornii

3.Florida i Kalifornie jsou známé i tím, že se přes ně občas přežene tornádo či hurikán. Před koupí vždy přemýšlejte o tom, jak byste asi žili, kdybyste si koupili nemovitost v hurikánové oblasti. to samé platí, nejste-li příznivci hluku a nočního života, který nutně provází pobřežní nemovitosti, je lépe zvážit koupi nemovitosti ve vnitrozemí a k oceánu jezdit autem. Ve vnitrozemí si místo bytu v kondominiu můžete koupit domek s pozemkem, navíc méně daňově zatížený.

4.Užitečné informace Vám předají i místní právníci, příp. notáři, protože to budou oni, kdo Vám kupní smlouvu (Title Deed) vytvoří a budou vkládat do katastru nemovitostí a na místní daňový úřad. Při nákupu nemovitosti vždy využijte služeb licencovaného realitního brokera a právníka. V USA se sekáte s dvěma kategoriemi zprostředkovatelů: agentů /real estate agent/ a brokerů /real estate broker/.

Agent je "nižší hodnost" a musí pracovat pod dohledem brokera. Nejvyšší pozicí je, když agent nebo broker je členem "Board of Realtors®" a pak se muže pyšnit titulem Realtor®. Jejich seznam najdete je na adrese Realtor.org. Na této stránce najdete i největší nabídku nemovitostí v USA, informace o procesu nákupu nemovitosti, hypotékách i pojištění nemovitostí.

5.Vyberete-li si konkrétního realtora, vždy trvejte na tom, aby zastupoval vždy výhradně Vaše zájmy, aby nedošlo ke střetu zájmů kupujícího a prodávajícího, jak je tomu mnohdy u nás. Případně ho i sami zaplaťte. Jeho povinností je najít Vám nemovitost odpovídající co nejlépe Vašim požadavkům, za co nejlepší a nejvýhodnější cenu.

6.Cenové rozpětí nemovitostí, ať už na Floridě čí v Kalifornii se pohybuje, případě pobřežních nemovitostí od 120 000 do 12 000 000 USD. Do kategorie luxusní nemovitostí patří ty, od 500 000 USD výše, spíše však od 1 mil USD výše. V případě komerčních nemovitostí se ceny pohybují do 130 000 USD výše. Jedná se tedy o velmi lukrativní obchod. Můžete očekávat velmi tvrdé jednání s realitními brokery.

Úspěšní budete, pokud se Vám podaří snížit ceny požadovanou brokerem o 10 až 20%. Provize činí 6% z ceny a hradí ji strana prodávajícího. Brokeři zastupující prodejce se proto snaží neslevit z ceny ani cent.

7.Ceny nemovitostí prodané v minulosti v sousedství Vámi kupované nemovitosti si můžete ověřit na internetu např. na stránce: http://www.homeinsight.com/home-value-report.asp

8.Samozřejmě nesmíte zapomenout koupenou nemovitost pojistit.

florida - nemovitosti

9.Z hlediska repatriace zisku nepanují žádná omezení, stejně jako se nemusíte bát, že nenajdete na svou nemovitost kupce.

10.Než pojedete do Států úplně poprvé, bez vlastní „credit history“, poproste Vaší banku v Čechách, ať se spojí se spolupracující americkou bankou a oznámí jim dopředu Váš příjezd.

Je velice pravděpodobné, že americká banka Vám doporučí nějakou solidní, místní realitní kancelář, právní firmu i banku poskytující hypotéky a pojišťovnu. Je to pro Vás úplně jiná výchozí i vyjednávající pozice, když do místní realitky a dalších finančních institucí přijdete s doporučením americké banky, než jenom tak, z ulice.

Tento článek byl psaný pro časopis FINMAG