Investice do vína: Bourgogne ročník 2007
|

Investice do vína: Bourgogne ročník 2007

Nejen akcie mohou vydělávat. Ve víně je však kromě pravdy i hodnota. V současné době cena stoupá současně s postupným uváděním vína na trh, během října tak dosáhne předpokládaných 200EUR za lahev. Další změna bude následovat v IVQ/10, kdy bude na trh uveden nový ročník, cena ročníku 2007 se zvedne na předpokládaných 250EUR, jak tomu bylo i v předešlých letech.

Víno Investiční alternativy
víno míčka

Bílá vína

Lze s určitostí říci, že zvláště u bílých vín se jedná o excelentní ročník. Vína sice můžeme pít v mladém věku, ale právě velký potenciál k uskladnění jim dává výjimečnost „velkého“ ročníku.

Na přelomu srpna a září jsme se vydali do kraje Bourgogne, abychom ochutnali a zhodnotili, jak se burgundští vinaři vypořádali s nadějným ročníkem 2007. Postupně jsme navštívili 16 prestižních "domén" jež představují opravdovou špičku tohoto kraje.

A jak to tedy vše nakonec dopadlo?

Máme před sebou velmi příjemný ročník! Vína jsou hladká, poměrně plná a kulatá. U bílých se klasické citrusové tóny doplňují s jemnou mineralitou a poměrně pevnou perzistencí, červená pak překvapí ovocností a plností vůně, taniny jsou sladší a kulaté.

U červených je situace odlišná, zvláště vína z Côtes de Beaune jsou příjemná, ovocná s lehkým taninem, což předurčuje vína kategorie Villages k poměrně brzké spotřebě /cca do 5ti let stáří/. U kategorie 1er Cru a Grand Cru můžeme počkat na vína 8 – 15 let, ale již ve stáří 6 – 8 let nám nabídnou příjemně delikátní zážitek z vyvážené struktury a jemné dochuti.

Vína z Côtes de Nuits mají poměrně pevnou strukturu a na pozadí plnosti a vyzrálosti se rýsují plné taniny a důrazná kyselinka. Také mineralita nechybí, lze tedy říci, že jde o nadprůměrný ročník, kde nebude chybět elegance a pestrost! Myslím, že právě tento ročník potěší všechny, kteří milují bílá Bourgogne pro jejich přímočarost a červená pro jejich elegantní charakter.

víno míčka víno míčka

Domaine Clos de Tart (Romanée Conti z Morey-Saint-Denis)

Vývoj ceny ročníku 2007

Cena pro ročník 2007, za kterou bylo možno učinit rezervaci „en primeur cellar“ byla stanovena na 141 EUR za lahev! Cena platila pouze pro partnery se smlouvou na rezervaci produkce a byla platná do 31.12.2008!

Následně byla stanovena cena „en primeur negoce“, která byla v rozmezí 169-175 EUR a platila do 31.8.2009.

Vývoj ceny

Rozdíl ceny tedy bude u ročníku 2007 představovat 77% za rozhodné období 24 měsíců!

V současné době cena stoupá současně s postupným uváděním vína na trh, během října tak dosáhne předpokládaných 200EUR za lahev. Další změna bude následovat v IVQ/10, kdy bude na trh uveden nový ročník, cena ročníku 2007 se zvedne na předpokládaných 250EUR, jak tomu bylo i v předešlých letech.

Rozdíl ceny tedy bude u ročníku 2007 představovat 77% za rozhodné období 24 měsíců! Nový systém rezervací

Jelikož s příchodem vína z ročníku 2007 skončilo 10ti leté právo na exklusivní prodej, který zajišťoval vinařský dům Mommesin, začala vína komercializovat přímo Domaine Clos de Tart a to novým, vcelku netradičním způsobem.

Na základě výběru, bylo osloveno cca 150 partnerů z celého světa, kterým byla nabídnuta možnost, získat práva na odběr konkrétních „bloků“ produkce této Domaine s ohledem na danou produkci v ročníku. V praxi to znamená vlastně přednostní právo na nákup např. 1% produkce za ceny první nabídky ze sklepa. Toto procento samozřejmě bude představovat různý počet lahví, dle produkce daného ročníku! Pro všechny partnery je 1% produkce maximální alokací, vesměs však většina pracuje pouze s 0,5% produkce v daném ročníku.

Tímto způsobem přichází na trh 90% produkce, protože 10% si nechává Domaine jako rezervu pro degustace, hodnocení a propagační akce. Pro představu o zájmu o konkrétní ročník 2007 je třeba připomenout, že produkce byla „přebukována“ o 41%, takže možnost zvýšení alokace, či dokonce uvolnění vín pro nového zájemce prakticky nepřichází v úvahu!

Historie Domaine Clos de Tart

Víno míčka Víno míčka

Clos de Tart je nejlepší doména z Morey-Saint-Denis a jedna z deseti nejlepších vůbec v Burgundsku. Vína jsou jedna z nejkomplexnějších červených vín. Expozice vinic Clos de Tart je výjimečně slunná a hrozny zde skvěle dozrávají a dosahují lehce optimální zralosti. A právě slunce je jednou z charakteristik skvělého vína Clos de Tart, vinifikovaného Sylvainem Pitiot, který umí jeho mohutnost zabalit do sametových tříslovin.

Vinařství se nachází v malé vesničce Morey-Saint-Denis v srdci Côte de Nuits. Je jedním z pěti Grand Cru této vesnice: Clos Saint-Denis, Clos de la Roche, Bonnes-Mares, Clos des Lambrays a Clos de Tart. Doména byla založena ve 12. století řádem cisterciánských sester „Bernardines de Tart“, které ji pojmenovaly Clos de Tart. 7,5 hektaru je obehnáno zdí z 15. století.

Historie tohoto vinařství je v zdejším kraji velmi ojedinělá. Pouze tři majitelé se vystřídali v jeho čele od založení v roce 1141. Po sestrách Bernardines to byla rodina Marey-Monge, která pracovala vlastnila Clos de Tart od Velké francouzské revoluce, tedy od roku 1789, až do 30. let minulého století a v roce 1932 koupila v dražbě tuto doménu rodina Mommessin.

Nejstarší budova pochází z 12. století, tedy z doby, kdy bylo vinařství založeno. Madona de Tart, dřevěná soška ze 14. století, připomíná, že Clos de Tart patřilo původně náboženské obci. Můžeme ji najít i v emblému etikety.

Majitelem alokací pro toto víno v ČR je společnost Merlot d´Or.