CZK v srpnu a výhled do konce roku
|

CZK v srpnu a výhled do konce roku

Vývoj české koruny k euru a dolaru za srpen. Výhled na konce roku a první měsíce roku 2010.

CZK/EUR – srpen 2009

Kurz koruny se v prvním týdnu v srpnu posunul z hranice 25,60 – 25,98 CZK/EUR. Koruna doplatila jednak na korekci předchozích zisků na okolních regionálních měnách, a na snížení úrokových sazeb ze strany ČNB.

Následující 2 týdny nebyly moc zajímavé na pohyb kurzu koruny, kurz stagnoval v pásmu 25,55 – 25,85 CZK/EUR.

Poslední týden v srpnu pro korunu byl velmi živý, kdy jsme se dostali na letošní maxima 25,30 CZK/EUR. Za posílením koruny nestála žádná domácí data z ekonomiky. Koruna posilovala v souladu s regionem, kdy převládala pozitivní nálada.

CZK/EUR – výhled do konce roku

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících dále nevylučujeme oslabení přes hladinu 26,00 CZK/EUR. Existuje však i riziko, že koruna více než na fundamenty ekonomiky bude reagovat na růst či pokles rizikové averze na trzích.

Budeme-li svědky toho, že indikátory budoucího vývoje světové ekonomiky budou dále naznačovat oživení, nedá se vyloučit rostoucí apetit investorů po rizikovějších aktivech, mezi které se koruna řadí, a její udržení se na silnějších hodnotách.

CZK/EUR – výhled na začátek příštího roku

Vzhledem ke globálnímu vývoji nečekáme, že by se česká ekonomika odrazila ode dna dříve než na konci tohoto roku. Předpokládáme návrat k hodnotám kolem 25,00 CZK/EUR a lepším nejdříve na začátku roku 2010.

CZK/USD – srpen 2009

Koruna se vůči americkému dolaru pohybovala podobně jako CZK/EUR. V první polovině měsíce na slabších úrovních mezi 18,50 – 18,00 CZK/USD.

V druhé polovině srpna postupně posílila, ruku v ruce s výrazným posílením na CZK/EUR, v závěru měsíce atakovala hranici 17,60 CZK/USD. Hodnota 17,60 CZK/USD je prozatím nejsilnější úrovní koruny vůči dolaru za rok 2009.

USD/EUR – srpen 2009

Na eurodolarovém trhu jsme se v průběhu měsíce srpna pohybovali v širším pásmu obchodování, kdy ze začátku měsíce jsme se dostali z hranic okolo 1,4443 USD/EUR až na hodnotu ve výši 1,4050 USD/EUR. V závěru měsíce jsme se drželi blízko hranice 1,4260 USD/EUR.

Eurodolarový trh je i nadále výrazně ovlivňován rizikovou averzí a pohybem akciových trhů. Krátkodobé posílení dolaru nevylučujeme, mělo by přijít v důsledku vyprchávání optimismu ohledně zlepšující se situace světové ekonomiky. Jisté vystřízlivění trhů by korespondovalo s korekcí růstu akciových trhů a s nárůstem rizikové averze na trzích, což následně může vést k posilování dolaru.

Koncem roku však čekáme dolar na slabších úrovních, okolo 1,5000 USD/EUR, kam ho můžou vést obavy investorů ze zadlužování USA a růstu inflace, pokud se nepodaří postahovat prostředky nalité do ekonomiky ve snaze o její oživení.

CZK/USD – výhled do konce roku

Pro vývoj kurzu koruny v následujících měsících očekáváme další vlnu oslabení dosahující hladinu 19,50 CZK/USD. Existuje však i riziko, že pokles rizikové averze na trzích může zvýšit chuť investorů po koruně a dalších rizikovějších aktivech, a udržet korunu na silnějších hodnotách než výše prognózovaných.

CZK/USD – výhled na začátek příštího roku

Kurz CZK/USD přímo reflektuje vývoj na eurodolarovém trhu a koruny vůči euru. Na začátku roku 2010 již nebude dolar podporovaný rizikovou averzí. Na základě výše uvedených důvodů očekáváme EUR/USD blížící se hodnotě 1,5000 EUR/USD, předpokládáme-li dále hladinu 25,00 CZK/EUR, CZK/USD se bude nacházet pod 17,00 CZK/USD.

Zdroj: Citco FT